Podróż do Tajlandii lub innego dalekiego kraju z małym dzieckiem może wyglądać na nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla nieprzygotowanych rodziców. W Tajlandii z roku na rok możemy napotkać coraz więcej turystów z dziećmi i na pewno nie bez znaczenia jest tu fakt, że Tajowie wręcz uwielbiają małych podróżników i słynny tajski uśmiech na widok  młodego turysty staje się jeszcze bardziej promienny.

Tajlandia | Pamiętajmy przede wszystkim o ochronie naszej pociechy przed słońcem
Tajlandia | Pamiętajmy przede wszystkim o ochronie naszej pociechy przed słońcem (by denniswong )

O czym powinniśmy pamiętać, by podróż z dzieckiem była bezpieczna i dostarczyła nam samych pozytywnych wrażeń?

Po pierwsze: lot

Wielogodzinna podróż samolotem na pewno nie będzie łatwa, nie powinniśmy więc od razu rzucać się na głęboką wodę, lepiej rozpocząć podróże lotnicze z dzieckiem od krótszych dystansów, wtedy lot do Tajlandii nie będzie aż tak wielkim wyzwaniem dla małego turysty i rodziców.

Zdrowie

Nie istnieją żadne obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii. Nie ma więc sensu popadać w panikę i robić wszystkich możliwych szczepień, jednak dla własnego spokoju warto skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej w sprawie leków antymalarycznych (przypadki tej choroby są na szczęście bardzo rzadkie) czy szczepionki przeciwko żółtaczce typu A i B.

Brak tu jednej recepty, ponieważ wiele zależy od wieku i stanu zdrowia naszej pociechy. Dopilnujmy natomiast koniecznie częstego mycia rąk i w żadnym wypadku nie pozwalajmy na picie wody z kranu (naturalnie  dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych).

Tajlandia | Trudno wyobrazić sobie wakacje z dzieckiem w Tajlandii bez odwiedzenia jednej z malowniczych plaż
Tajlandia | Trudno wyobrazić sobie wakacje z dzieckiem w Tajlandii bez odwiedzenia jednej z malowniczych plaż (by jeffrohr )

Noclegi

Jeśli podróżujemy z dzieckiem, warto zawsze rezerwować nocleg  z wyprzedzeniem, np. przez internet, abyśmy nie zostali na lodzie. Dostawki są zwykle dostępne za darmo lub za niewielką opłatą. Jeśli na stronie brak szczegółowych informacji na ten temat, warto skontaktować się z wybranym hotelem, bądź poszukać takiego, który jasno przedstawia warunki.

Jeśli decydujemy się na najtańsze noclegi, warto abyśmy zaopatrzyli się we własną siatkę przeciw komarom, na wypadek, gdyby okazało się, że brak jej na wyposażeniu pokoju.

Upały

W hotelu raczej nie warto oszczędzać na opcji „klimatyzacja”. Wiatraki niekoniecznie rozwiążą problem upału, a dziecko (i my również) może mieć kłopoty z zaśnięciem w hałasie powodowanym przez to urządzenie.

Pamiętajmy też o ochronie przed słońcem, nakrycie głowy lub parasolka (preferowana przez Tajów) są tu nieuniknione.

Dobrym rozwiązaniem dla dziecka może okazać się kombinezon kąpielowy, okrywający całe ciało. Nie zapominajmy jednak, że taki strój nie zwalnia z konieczności dokładnego nasmarowania ciała kremem wodoodpornym z wysokim filtrem.

Tajlandia | Zapewnijmy naszym dzieciom odpowiednie bezpieczeństwo w wodzie
Tajlandia | Zapewnijmy naszym dzieciom odpowiednie bezpieczeństwo w wodzie (by toonies )

Jedzenie

W tańszych hotelach lub mniej popularnych miejscach możemy nie znaleźć w pokoju mikrofalówki czy czajnika elektrycznego. Na przykład na wyspach Phi Phi bywają one dostępne dopiero w standardzie 4-5 gwiazdek, ze względu na drogi dostęp do prądu na wyspach. Upewnijmy się więc, czy znajdziemy to wyposażenie w pokoju, byśmy nie mieli problemu z podgrzaniem jedzenia dla naszego dziecka.

W restauracjach (zarówno tych hotelowych, jak i na mieście) zwykle znajdziemy kilka potraw dla najmłodszych (z pizzą i frytkami nie powinno być problemu), w wyższym standardzie wybór będzie większy.

W sklepach i supermarketach jest duży wyrobów mlecznych napojów, warto też pić świeże koktajle owocowe, oczywiście, jeśli jesteśmy pewni, że były one przygotowane w higienicznych warunkach.

Bezpieczeństwo w wodzie

Trudno wyobrazić sobie wakacje z dzieckiem w Tajlandii bez odwiedzenia jednej z malowniczych plaż i kąpieli w oceanie czy w basenach.

Często zdarzyć się może, że na kąpielisku nie ma żadnego ratownika, więc pamiętajmy, by nie pozostawiać naszych pociech bez opieki.

Przeprawy na wyspy łodziami są doskonałą zabawą i dla dzieci, i dla dorosłych. Kapoki, którymi dysponują właściciele takich łodzi są zwykle tylko w rozmiarze dla dorosłych. Jeśli planujemy korzystanie na całego ze sportów wodnych, to warto mieć własny kapok i ewentualnie inne wyposażenie dla dziecka.

Tajlandia | Ko Lanta – miejsce przyjazne rodzinom
Tajlandia | Ko Lanta – miejsce przyjazne rodzinom (by Y-Not ? )
Zainteresować Cię również mogą ...