Południe Tajlandii to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów tego kraju. Powód jest bardzo prosty – na południu znajdują się najlepsze plaże, kurorty, rajskie tropikalne wyspy i doskonałe miejsca do nurkowania.

Tajlandia | Ao Nang w prowincji Krabi
Tajlandia | Ao Nang w prowincji Krabi (by evoflash )

Mało jest tak pięknych miejsc na świecie, jak prowincja Krabi nad zawsze ciepłym (26–30 stopni Celsjusza) Morzem Andamańskim czy tak wiele atrakcji turystycznych skupionych w jednym regionie, jak w prowincji Surat Thani. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na atrakcyjne spędzenie 7 dni na południu Tajlandii.

Południe Tajlandii jest bardzo zróżnicowane, a jego oferta skierowana do różnego rodzaju turystów. W każdym z wymienionych miejsc zaproponujemy spędzenie tylko jednego lub dwóch dni, jeśli więc jesteś zwolennikiem mniej napiętego planu zwiedzania, zmodyfikuj nasz plan adekwatnie do własnych potrzeb.

Dzień 1: Lądowanie w Phuket i Ao Nang

Większość turystów wybierających się do południowej Tajlandii trafia na lotnisko w Phuket. Samo miasto Phuket trudno nazwać atrakcyjnym turystycznie, dlatego też zamiast tracić na nie czas, od razu wybierzemy się w bardziej interesujące miejsca.

Ao Nang

Dwie godziny promem (lub trzy godziny autobusem) od miasta Phuket znajduje się miejscowość Ao Nang, jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsc w południowej Tajlandii. Tutaj spędzimy pierwsze dwa dni naszej wycieczki – to doskonałe miejsce, by przyzwyczaić się do lokalnego powolnego stylu życia.

Kiedy trafisz do Ao Nang i znajdziesz już nocleg, skieruj swoje kroki na plażę – wakacje koniecznie trzeba zacząć od relaksu, a rajska plaża Ao Nang z pewnością cię odpręży! Wieczorem warto udać się do centrum miasta i posiedzieć w jednej z licznych lokalnych knajpek – czy to z drinkiem, czy to próbując lokalnych smacznych potraw.

Półwysep Railay

Jeżeli preferujesz bardziej malownicze plaże, drugiego dnia pobytu w Ao Nang skorzystaj z oferty jednego z lokalnych przewoźników i wybierz się na plażę na Półwysep Railay (15 minut łodzią, nie można dotrzeć drogą lądową). Plaża Phra Nang na Railay jest znana z imponujących wapiennych formacji skalnych porośniętych roślinnością.

Tajlandia | Zachód słońca w Ao Nang
Tajlandia | Zachód słońca w Ao Nang (by mksystem )

Aktywne wakacje

W Ao Nang znajduje się wiele szkół wspinaczek, jednak większość lekcji odbywa się nie w samym Ao Nang, ale w pobliżu Railay lub Tonsai. Jeżeli lubisz aktywną formę wypoczynku, zdecydowanie warto skorzystać z oferty jednej ze szkół – to świetna zabawa i dreszczyk emocji. Ao Nang to także liczne szkoły nurkowania – a Tajlandia, a już przede wszystkim jej południowa część, znajduje się w czołówce najlepszych nurkowisk świata.

Wyspy Phi Phi

Innym ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Ao Nang jest odwiedzenie wysp Phi Phi. Na jednej z nich (Ko Phi Phi Leh) kręcony był film „Niebiańska plaża”. Niestety, miejsce to jest dzisiaj odwiedzane przez rzesze turystów, przez co utraciło swój pierwotny urok. Na największej z wysp Phi Phi, Phi Phi Don, warto wejść na punkt widokowy (186 m n.p.m.), by zasmakować w bajecznej panoramie.

Tajlandia | Wyspy Phi Phi
Tajlandia | Wyspy Phi Phi (by eulinky )

Dzień 3 i 4: park narodowy Khao Sok

Khao Sok to jeden z najpiękniejszych rezerwatów w Tajlandii, doskonale przystosowany do potrzeb turystów – przy głównej ulicy w centrum parku znajdują się wszystkie hotele i pensjonaty, w których można przenocować, a także załatwić przewodnika, który oprowadzi nas po okolicy.

Atrakcje Khao Sok

Atrakcje turystyczne, które czekają nas w Khao Sok to między innymi tubing (pływanie na dętce w rzece), eksplorowanie jaskiń, pływanie kajakami czy tyrolka w parku linowym w dżungli. Khao Sok to oczywiście także dziesiątki różnych gatunków zwierząt, a także zachwycająca flora.

Wskazówki

Przydatna wskazówka: zamiast nocować w jednym z pensjonatów w centrum parku, możesz wybrać się na dwudniową wycieczkę, gdzie noc spędza się w dryfującym drewnianym domku na jeziorze.

Ważna informacja dotycząca bezpieczeństwa: jeżeli planujesz zwiedzać Khao Sok na własną rękę, nie oddalaj się od szlaku. W parku żyją niebezpieczne dzikie zwierzęta, takie jak leopardy czy pytony. Nie wchodź do jaskiń, kiedy pada deszcz lub kiedy podejrzewasz że zacznie padać – jaskinie mogą szybko zostać zalane, odcinając drogę ucieczki (w ten sposób zginęło kilku turystów).

Tajlandia | Khao Sok National Park
Tajlandia | Khao Sok National Park (by lozthewoz )

Dzień 5: zatoka Phang Nga

Phang Nga to jedna z najpiękniejszych zatok w Tajlandii, znana z wapiennych formacji skalnych. Znajduje się w pobliżu miasta Phang Nga, do którego można się łatwo dostać autobusem z miasta Krabi (Krabi znajduje się około 3 godziny drogi od parku Khao Sok).

Wśród zachwycających formacji skalnych zatoki znajduje się para małych wysp (Khao Phing Kan), która będzie znana fanom Jamesa Bonda z filmu „Człowiek ze złotym pistoletem”.

By zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje Phang Nga, warto skorzystać z oferty lokalnej agencji turystycznej. Cały dzień z pewnością wystarczy, by nasycić się pięknem tego miejsca.

Tajlandia | Zatoka Phang Nga
Tajlandia | Zatoka Phang Nga (by jeffgunn )

Dzień 6 i 7: Ko Lanta

Ko Lanta to jedna z najpiękniejszych wysp w południowej Tajlandii, znana z długich plaż o białym piasku i świetnych miejsc do nurkowania dookoła wyspy. Zamiast zwiedzać kolejne miejsca, ostatnie dwa dni spędzimy właśnie tutaj – Ko Lanta posiada wszystko to, czego tylko potrzebujesz do spędzenia wymarzonego urlopu.

Błogi relaks

Ko Lanta jest nieco mniej popularna niż wyspy Ko Phi Phi, a turyści, którzy ją odwiedzają preferują raczej spokojne wieczorne spacery niż imprezy – jest to więc świetne miejsce na odprężenie.

Wyspa posiada dziewięć plaż (każda z białym piaskiem) i zachwycające miejsca do nurkowania (jednak do każdego z nich trzeba się udać łodzią). Dookoła wyspy znajdują się dziesiątki małych wysepek, na których można spędzić leniwe przedpołudnie.

Poznajemy lokalną kulturę

Oprócz relaksu na plaży warto udać się do Starego Miasta Lanta, małej wioski we wschodniej części wyspy. Jest to miejsce bardzo zróżnicowane kulturowo – mieszkają tutaj Chińczycy, Tajowie oraz lud Chao-Le (z odrębnymi zwyczajami, wierzeniami, rytuałami oraz językiem), a wioska posiada zarówno buddyjską, jak i chińską świątynię.

Gdy dość masz słońca

Jedną z największych atrakcji Ko Lanty są olbrzymie jaskinie Khao Mai Kaew, gdzie można zobaczyć imponujące stalaktyty oraz stalagmity. Na miejscu, z uwagi na powierzchnię jaskiń, warto wynająć przewodnika.

Miłośników sportów walki z pewnością zaciekawi informacja, że na wyspie znajduje się szkoła muay thai, a nauczyciele są chętni trenować obcokrajowców. Dużym plusem jest możliwość wzięcia pojedynczych lekcji.

Tajlandia | Ko Lanta to jedna z najpiękniejszych wysp w południowej Tajlandii
Tajlandia | Ko Lanta to jedna z najpiękniejszych wysp w południowej Tajlandii (by mattmangum )

Ko Lanta aktywnie

Inną popularną rozrywką na wyspie jest pływanie kajakami po morzu. Niektóre agencje turystyczne organizują wycieczki z przewodnikiem w okoliczne lasy namorzynowe.

Południowa kuchnia

Planując kulinarne wojaże pamiętajmy, że kuchnia południowej Tajlandii jest ostra, a większość potraw to owoce morza i ryby.

Tydzień to zdecydowanie za mało na zasmakowanie wszystkich atrakcji południa Tajlandii. Uprzedzamy, że 7-dniowy pobyt w tych stronach na pewno nas nie nasyci, a raczej zaostrzy apetyt na szybki powrót do Tajlandii.
Zainteresować Cię również mogą ...