Tajlandia - wycieczki

Bangkok i okolice Bangkoku to jedne z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Tajlandii. Nie bez powodu większość turystów właśnie tutaj zaczyna eksplorację Tajlandii, a część z nich wraca tu na zawsze. Chaotyczny Bangkok może na początku przytłaczać, jednak większość osób po kilku dniach pobytu aklimatyzuje się i z każdym dniem coraz trudniej opuścić im to miejsce.

Bangkok | 7-dniowa wycieczka pozwoli nam na zapoznanie się z przeróżnymi zakamarkami tego magicznego miasta
Bangkok | 7-dniowa wycieczka pozwoli nam na zapoznanie się z przeróżnymi zakamarkami tego magicznego miasta (by evoflash )

W tym artykule przedstawimy przykładowy 7-dniowy plan zwiedzania nie tylko Bangkoku, ale także jego okolic (oddalonych maksymalnie o 2–3 godziny autobusem od Bangkoku). Zacznijmy od poznania największych atrakcji stolicy Tajlandii.

Dzień 1 i 2: zwiedzanie Bangkoku

Pałac Królewski i Świątynia Szmaragdowego Buddy

Pałac Królewski to pierwsze miejsce, do którego zagląda większość turystów. I my nie będziemy oryginalni – jest to zdecydowanie jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych Bangkoku i każdy turysta powinien skierować tam swoje kroki.

Na terenie kompleksu pałacowego znajduje się Wat Phra Kaew (Wat Phra Kaeo), Świątynia Szmaragdowego Buddy, gdzie przechowywana jest wykonana w XIV wieku figurka Szmaragdowego Buddy. To jedna z najważniejszych buddyjskich świątyń, którą koniecznie trzeba zobaczyć!

Isaan to północno-wschodni region Tajlandii, który jest często (niesłusznie) pomijany przez turystów odwiedzających ten kraj. Isaan pozbawiony jest większych miast i skupiony głównie na agrokulturze, przez co jest biedniejszy od pozostałych regionów kraju. To także multikulturowe miejsce z bogatą historią, gdzie z tajskimi tradycjami ścierają się wpływy z Laosu i Kambodży. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Poniżej przykładowa tygodniowa wycieczka po Isaanie!

Isaan | Isaan jest często, choć niesłusznie, pomijany przez turystów odwiedzających Tajlandię
Isaan | Isaan jest często, choć niesłusznie, pomijany przez turystów odwiedzających Tajlandię (by atomdocs )

Dzień 1: Khon Kaen

Khon Kaen to główny finansowy, edukacyjny (znajduje się tutaj największy i jeden z najstarszych uniwersytetów) i rządowy ośrodek regionu. Miasto liczące nieco ponad sto tysięcy ludzi jest także ośrodkiem agrokulturowym oraz centrum przemysłowym (produkuje się tutaj jedwab). Khon Kaen posiada także własne lotnisko, które obecnie łączy miasto z Chiang Mai i Bangkokiem.

Co warto zobaczyć w Khon Kaen?

Jednym z głównych punktów każdej wizyty w tym mieście jest 9-kondygnacyjna stupa Phra Mahathat Kaen Nakhon. To jedna z najpiękniejszych świątyń w regionie – jej zdobienia przedstawiają między innymi życie i poprzednie wcielenia Buddy oraz buddyjskie rytuały, a także historię miasta. Z najwyższego, 9. piętra, rozpościera się panoramiczny widok na całe miasto.

Południe Tajlandii to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów tego kraju. Powód jest bardzo prosty – na południu znajdują się najlepsze plaże, kurorty, rajskie tropikalne wyspy i doskonałe miejsca do nurkowania.

Tajlandia | Ao Nang w prowincji Krabi
Tajlandia | Ao Nang w prowincji Krabi (by evoflash )

Mało jest tak pięknych miejsc na świecie, jak prowincja Krabi nad zawsze ciepłym (26–30 stopni Celsjusza) Morzem Andamańskim czy tak wiele atrakcji turystycznych skupionych w jednym regionie, jak w prowincji Surat Thani. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na atrakcyjne spędzenie 7 dni na południu Tajlandii.

Południe Tajlandii jest bardzo zróżnicowane, a jego oferta skierowana do różnego rodzaju turystów. W każdym z wymienionych miejsc zaproponujemy spędzenie tylko jednego lub dwóch dni, jeśli więc jesteś zwolennikiem mniej napiętego planu zwiedzania, zmodyfikuj nasz plan adekwatnie do własnych potrzeb.

Tajlandia, kraj który jest ponad półtora raza większy powierzchniowo od Polski, to państwo niesamowicie zróżnicowane pod każdym względem – geograficznym, kulturowym, a także turystycznym. Z tego powodu każdy rejon Tajlandii warto poznawać odrębnie, by krok po kroku zgłębiać jej wszystkie cuda. W tym artykule przedstawimy przykładową siedmiodniową trasę po północnej części Tajlandii (okolice takich miejscowości jak Chiang Mai, Chiang Rai oraz Lampang).

Tajlandia | Magiczne zakątki Tajlandii Północnej
Tajlandia | Magiczne zakątki Tajlandii Północnej (by iamagenious )

Dzień 1: Chiang Mai

Chiang Mai to główny ośrodek turystyczny i kulturowy, a także centrum gospodarki północnej Tajlandii. Każdego roku przyciąga ponad 5 mln turystów i wielokrotnie pojawia się w publikacjach turystycznych jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na świecie.

Dlaczego Chiang Mai?

Dlaczego Chiang Mai jest miastem tak popularnym wśród turystów? Istnieje kilka powodów: idealna pogoda cały rok, kilkaset zachwycających buddyjskich świątyń, niezliczone doskonałe restauracje i uliczni sprzedawcy jedzenia, festiwale oraz dziesiątki pomysłów na jednodniowe wypady poza miasto.

Na poznanie Chiang Mai nawet tydzień to za mało, ale że w tym artykule zdecydowaliśmy się opisać kilka ciekawych miejsc w całej północnej Tajlandii, musimy skupić się tylko na najważniejszych atrakcjach tego miasta.

Tajlandia to kraj promiennych uśmiechów, niezliczonej ilości wizerunków Buddy i kuchni, bez której wiele osób już po pierwszej degustacji nie może się dłużej obyć. Tajlandię warto odwiedzić niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji tylko parę dni, czy kilka tygodni. W poniższym artykule przedstawimy propozycję spędzania trzech dni w Tajlandii – niektórzy z nas przybywają tu bowiem tylko w podróż służbową i pragną w szybkim tempie zaczerpnąć jak najwięcej z magicznej atmosfery tego kraju. Zapraszamy w minipodróż po Bangkoku i okolicach.

Bangkok, Wat Phra Kaew | Jesteś w podróży służbowej i masz 3 dni na zwiedzanie Tajlandii? To trudne, ale nie niemożliwe do zorganizowania!
Bangkok, Wat Phra Kaew | Jesteś w podróży służbowej i masz 3 dni na zwiedzanie Tajlandii? To trudne, ale nie niemożliwe do zorganizowania! (by coolinsights )

Dzień 1: eksplorowanie Bangkoku

Zakładając, że pobyt w Tajlandii zaczynamy od lądowania na lotnisku w Bangkoku (a czyni tak większość turystów), zależnie od tego, o której przylatujemy, mamy co najmniej kilka godzin na poznanie tego dynamicznie rozwijającego się orientalnego miasta.

Świątynia Szmaragdowego Buddy

Jedną z największych atrakcji Bangkoku jest mieszczący się na terenie Wielkiego Pałacu Królewskiego, zbudowany w 1782 roku Wat Phra Kaew, czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy. Jest to najświętsza budowla w całej Tajlandii, każdego dnia licznie odwiedzana zarówno przez turystów, jak i wiernych wyznawców.

Nazwa świątyni pochodzi od przechowywanej w niej figurki przedstawiającej siedzącego Buddę (pierwotnie uważano, że była ona wykonana ze szmaragdu, jednak ostatecznie okazało się, że jako surowiec posłużył tu zielony jadeit). Oprócz „szmaragdowego” Buddy świątynia posiada setki innych wizerunków Oświeconego.