Na blogach i forach podróżniczych wrze od pytań dotyczących powodzi w Tajlandii. Nietrudno jest też zauważyć spore rozbieżności pomiędzy aktualnościami przekazywanymi przez portale informacyjne, a aktywnych podróżników przebywających w tym czasie w Tajlandii. Osobom planującym wyjazd do Krainy Uśmiechu często  trudno jest uzyskać rzeczywisty obraz sytuacji, tym bardziej, że jest ona dość zmienna. Pozostaje nam porównywanie jak największej ilości źródeł i stałe śledzenie aktualności powodziowych. Tym razem aktualne informacje na temat powodzi w Tajlandii postanowiliśmy zaprezentować w formie pytań i odpowiedzi.

Tajlandia | 30 X 2011 – okolice Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku
Tajlandia | 30 X 2011 – okolice Wielkiego Pałacu Królewskiego w Bangkoku (by philiproeland )

Czy zalało Bangkok? Czy należy zrezygnować z wyprawy do stolicy Tajlandii?

Bangkok to rozległa metropolia, więc nie można w tym wypadku udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Powódź wystąpiła na wschodnich i zachodnich przedmieściach Bangkoku, po zachodniej stronie rzeki Chao Phraya i w północnych dzielnicach miasta.

W samym centrum sklepy, hotele, centra biznesowe i atrakcje turystyczne nie ucierpiały w wyniku powodzi i są dostępne dla turystów. Jedynym dostrzegalnym jej znakiem są pojawiające się gdzieniegdzie worki z piaskiem i zabezpieczające murki.

Turystyczne centrum miasta niedotknięte powodzą, to przede wszystkim:

  • Khao San Road
  • Ratchaprasong (Central World area)
  • Phetchaburi Road
  • Sathorn
  • Ploenchit/ Chidlom
  • Siam Square/ MBK/ Siam Paragon
  • Pratunam
  • Silom/ Surawongse
  • Rama 1 Road
  • Sukhumvit Road/ The Emporium
  • Rama 4 Road
  • Yaowarat (Chinatown)

Transport miejski działa w Bangkoku bez zarzutu (metro i kolejka naziemna – Skytrain). Taksówki i tuk-tuki są dostępne w nieco ograniczonym zakresie. Publiczny transport rzeczny na Chao Phraya jest zawieszony do 14 listopada.

Sytuacja w mieście może zmienić się z dnia nadzień, TAT zaleca więc turystom stałe sprawdzanie informacji powodziowych i porównywanie w tym celu różnych źródeł.

Czy Wielki Pałac Królewski został zamknięty z powodu powodzi?

W ostatnich tygodniach wielu internautów i gości Bangkoku spotkało się z taką mylącą informacją. Odpowiedź brzmi: nie. Pałac Królewski w Bangkoku jest wciąż otwarty i dostępny dla turystów. Pobliskie ulice były miejscowo zalewane przez fale (głównie przy Sanam Luang), woda sączyła się także przez jedno z wejść prowadzących na obszar pałacu, ale za każdym razem była regularnie odpompowywana. Ważna informacja dla osób przybywających do Tajlandii po raz pierwszy: często sami miejscowi próbują przekonać turystów, że dany zabytek jest zamknięty, aby namówić ich na inną atrakcję – najczęściej wizytę w jakimś zaprzyjaźnionym sklepie z tekstyliami czy biżuterią. Zasada jest prosta: nie należy im wierzyć.

Czy metro w Bangkoku nadal działa?

Tak, choć w ostatnich dniach powódź dotarła w pobliże niektórych jego stacji, metro w Bangkoku nadal działa. Jedynym utrudnieniem są zamknięte niektóre wejścia do kilku stacji.

Czy w Bangkoku widać w tej chwili turystów?

Tak, codziennie wielu turystów zwiedza najważniejsze atrakcje Bangkoku. Na forach podróżniczych niektórzy chwalą sobie nawet, że tłumy są mniejsze niż zazwyczaj.

Czytałem, że zalało lotnisko w Bangkoku, czy to prawda?

To kolejna myląca informacja pojawiająca się w mediach, głównie za sprawą niedoprecyzowania nagłówków prasowych. Po pierwsze trzeba widzieć, że w Bangkoku są dwa porty lotnicze: międzynarodowe Lotnisko Suvarnabhumi i Don Muaeng, obsługujące loty krajowe. Zalane i czasowo zamknięte zostało właśnie lotnisko Don Muaeng. Niektóre połączenia tego lotniska przekierowano do portu lotniczego Suvarnabhumi.

Czy istnieje niebezpieczeństwo odcięcia centrum miasta od połączenia z lotniskiem Suvarnabhumi?

Linia kolejowa prowadząc z lotniska do centrum, Airport Rail Link, znajduje się na podwyższeniu, podobnie większość dróg ekspresowych. Pozostałe odcinki trasy są dobrze chronione przed ewentualną wodą. Według TAT odcięcie centralnego Bangkoku od połączenia z lotniskiem jest mało prawdopodobne.

Widziałem zdjęcia zalanych zabytków Ayutthaya. Jak wygląda sytuacja w tym regionie?

Wody powodziowe w Ayutthaya stopniowo opadają i rusza program renowacji zlokalizowanych tam atrakcji turystycznych.

W ostatnią sobotę (12 listopada 2011 r. ) w Ayutthaya było już kilku turystów, którzy zastali wewnętrzne części miasta i niektóre z ważniejszych zabytków (np. Wat Phra Sri Sanphet) suchymi. Cała prowincja wciąż jednak zmaga się jeszcze ze skutkami powodzi.

Wspaniały budda zaklęty w drzewie z Wat Mahathat był w sobotę zalany na wysokość ok. 30 cm.

W najbliższym czasie (prawdopodobnie 14 listopada 2011 r.) planowane jest wznowienie możliwości przejażdżki na słoniu po historycznym centrum miasta.

Czy w Tajlandii odwołano festiwal Loy Krathong?

Loy Krathong, odbędzie się tak jak planowano m. in. w Sukhothai, Chiang Mai i Tak. Niestety z powodu powodzi uroczystości te zostały odwołane w Bangkoku, Ajutthaja i Suphanburi.

Czy kursują pociągi z Bangkoku do Chainag Mai?

Tak, wznowiono – choć w nieco ograniczonym zakresie – połączenie kolejowe pomiędzy tymi miastami (na dzień dzisiejszy – po dwa pociągi w każdą stronę). Należy spodziewać się wydłużonego czasu podróży z powodu objazdu terenów najmocniej dotkniętych powodzią (jedne źródła mówią o dwóch godzinach opóźnienia, inne nawet o pięciu).

Czy w obliczu powodzi mogę zwiedzić pływający targ?

Najsłynniejszy pływający park Damnoen Saduak w okolicach Bangkoku jest otwarty, jednak na tę chwilę może być trudno dotrzeć do niego na własną rękę z centrum stolicy z powodu możliwych objazdów (niemniej jednak biura podróży organizują takie wycieczki).

Drugi wodny targ Taling Chan znajduje się w rejonie Thonburi, gdzie ostatnio wystąpiły powodzie na dużą skalę, może więc w ogóle nie być dostępny.

Źródła:
Thaizer.com

Tourism Authority of Thailand

Informacje z pierwszej ręki znajdziecie także na naszym Forum o powodzi w Tajlandii




Zainteresować Cię również mogą ...