255
(Głosy: 9, średnia ocena 5.00 na 5)
Które ssaki mają najmniejsze serca na świecie?5.00 out of 5 based on 9 voters.

Które ssaki mają najmniejsze serca na świecie?

W tajlandzkich jaskiniach i lasach żyją niewiarygodnie małe ssaki, które wielkością przypominają trzmiela, a ich waga nie przekracza 3 gramów.

Mowa tu o Ryjówce Etruskiej i Ryjkonosie Malutkim. Te maleńkie stworzenia są ssakami o najmniejszych, a zarazem najszybciej bijących sercach.

Ryjkonos Malutki występuje w Tajlandii (dorzecza rzeki Kwai) i w Birmie, zaś Ryjówkę Etruską spotkać można przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, a także w południowej Eropie i północnej Afryce.

Mimo że ze względu na maleńką masę ciała, zwierzęta te mają najmniejsze organy ze wszystkich ssaków, paradoksalnie ich serca, jeśli chodzi o stosunek ich wielkości do masy całego ciała, są większe niż u jakiegokolwiek innego ssaka.

Serce takich małych zwierząt bije z częstotliwością 1 200 uderzeń na minutę. Ssaki te mają jednocześnie bardzo szybki metabolizm i praktycznie ciągle muszę jeść, aby uniknąć głodu.

Dla porównania serca wieloryba bije ok. 10-30 razy na minutę, a u ludzi tętno spoczynkowe wynosi około 60 do 80 uderzeń na minutę.

Źródło: Big Site of Amazing Facts ©

Foto: Furryscaly
Zainteresować Cię również mogą ...