249
(Głosy: 5, średnia ocena 4.20 na 5)
Kim jest mahout?4.20 out of 5 based on 5 voters.

Kim jest mahout?

Słonie to niezwykle inteligentne i przyjazne zwierzęta, które, przy odpowiednim prowadzeniu, mogą zaskoczyć nas swoimi umiejętnościami, a nawet talentem artystycznym. Osobą, która zajmuje się słoniem, szkoli go i pielęgnuje jest właśnie mahout.

Mahoutami zostają często już mali chłopcy, pomagający zwykle w rodzinnym biznesie. Hodowla słoni jest silnie zakorzeniona w tajskiej kulturze. Niegdyś zwierzęta te pomagały w gospodarstwach domowych i w ciężkich pracach przy wyrębie lasów, służąc jako siła pociągowa. Dziś właściciele słoni skupiają się głównie na przemyśle turystycznym. Dużą popularnością cieszą się bowiem pokazy umiejętności słoni i przejażdżki na ich grzbiecie.

Mahout posługuje się zwykle stałym zespołem narzędzi koniecznych do utrzymywaniakontroli nad zwierzęciem. Należą do nich m.in. łańcuchy i zakończone hakiem kije, którymi opiekun słonia powinien posługiwać się z wyczuciem, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i zwierzęciu. Na ciele słonia znajdują się bowiem miejsca szczególnie wrażliwe, a ich siła i „gruboskórność” bywają czasem złudne.

Nieumiejętne postępowanie ze słoniem może spowodować znaczne uszczerbki na zdrowiu zwierzęcia. Mahouci, którzy zajmują się danym osobnikiem od dziecka i poświęcili mu większość swojego życia, zazwyczaj wiedzą na ile mogą sobie pozwolić, aby nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy.

Foto: djrue
Zainteresować Cię również mogą ...