248
(Głosy: 9, średnia ocena 4.56 na 5)
O kim opowiada film „Anna i król”?4.56 out of 5 based on 9 voters.

O kim opowiada film „Anna i król”?

Amerykański film z 1999 r. w reżyserii Andy’ego Tennanta pt. „Anna i król” przedstawia perypetie angielskiej damy na syjamskim dworze. Wielu odbiorców zastanawia fakt,  ile prawdy kryje się w tej historii?

Prawdą jest, że w XIX w. pewna Angielka - Anna Leonowens była nauczycielką królewskich żon i dzieci na dworze Mongkuta (Ramy IV). Kobieta ta wychowywała się w Indiach, gdzie przebywał jej ojciec – wojskowy, a po śmierci męża, podjęła się pracy nauczycielki, aby utrzymac siebie i dzieci. W 1862 r. Anna Leonowens otrzymała posadę na syjamskim dworze.  Choć fundamenty historii ukazanej w „Annie i królu” są prawdziwe, najprawdopodobniej zarówno obraz guwernantki, jak i samego króla Tajlandii jest daleki od prawdy.

Fabułę filmu zaczerpnięto z książek Anny Leonowens, która spisała swoje wspomnienia z syjamskiego dworu.  Jakkolwiek jednak opowieści te ze względu  na swoją egzotykę cieszyły się dużą popularnością wśród europejskich czytelników, w Tajlandii przyjmowane były bardzo sceptycznie, a nawet z obrazą.

Do dziś książki i filmy związane z tą historią są w Tajlandii objęte cenzurą. Szczególnie źle odebrano sugestię romantycznych relacji pomiędzy królem a guwernantką zawartą w „Annie i królu”.

Na próżno też doszukiwać się w tej produkcji tajskich krajobrazów, gdyż film kręcony był w Malezji.

Źródło: Big Site of Amazing Facts ©
Foto: maniadb
Zainteresować Cię również mogą ...