Tag: Isaan

Isaan w tydzień

Isaan to północno-wschodni region Tajlandii, który jest często (niesłusznie) pomijany przez turystów odwiedzających ten kraj. Isaan pozbawiony jest większych miast i skupiony głównie na agrokulturze, przez co jest biedniejszy od pozostałych regionów kraju. To także multikulturowe miejsce z bogatą historią, gdzie z tajskimi tradycjami ścierają się wpływy z Laosu i Kambodży. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Poniżej przykładowa tygodniowa wycieczka po Isaanie!

Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO w Tajlandii

Ruiny historycznych stolic Tajlandii i dziewicza przyroda parków narodowych uznane zostały za wspólne dobro ludzkości. Na przestrzeni lat 1991-2005 aż pięć obszarów Tajlandii wpisanych zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poszczególne miejsca, poza tym, że stanowią wartość kulturową i przyrodniczą, muszą spełniać przynajmniej jedno z dziewięciu kryteriów ustalonych przez Komitet Światowego Dziedzictwa.

Loy Krathong w Isaan – święto życzeń, święto zakochanych, święto światła

"Loy" znaczy "płynąć", a "krathong" – "tratwa". Wywodzące się z tradycji hinduskiej święto Loy Krathong, obchodzone jest w Tajlandii w czasie pełni księżyca w dwunastym miesiącu tajskiego kalendarza księżycowego (wypada zwykle w listopadzie).

Festiwal Rakiet w Tajlandii

Przed zbliżającą się porą deszczową mieszkańcy tajskich wsi robią co mogą, aby przyczynić się do obfitości deszczu, a tym samym – przyszłych zbiorów. Tajowie nie stronią więc od różnych działań magicznych, mających na celu zapewnienie urodzaju. Na tym tle w sposób szczególny wyróżnia się spektakularny Festiwal Rakiet (Bun Bang Fai), odbywający się co roku w maju.

Jak produkowany jest jedwab?

Jak produkowany jest jedwab? Rozważania, co było pierwsze: jajeczko jedwabnika czy motyl, nie mają właściwie większego znaczenia dla końcowego efektu, jakim jest wspaniały, znany na całym świecie jedwab z regionu Isaan.

Również w kategorii: Ciekawostki o Tajlandii