Tajlandia, kraj który jest ponad półtora raza większy powierzchniowo od Polski, to państwo niesamowicie zróżnicowane pod każdym względem – geograficznym, kulturowym, a także turystycznym. Z tego powodu każdy rejon Tajlandii warto poznawać odrębnie, by krok po kroku zgłębiać jej wszystkie cuda. W tym artykule przedstawimy przykładową siedmiodniową trasę po północnej części Tajlandii (okolice takich miejscowości jak Chiang Mai, Chiang Rai oraz Lampang).

Tajlandia | Magiczne zakątki Tajlandii Północnej
Tajlandia | Magiczne zakątki Tajlandii Północnej (by iamagenious )

Dzień 1: Chiang Mai

Chiang Mai to główny ośrodek turystyczny i kulturowy, a także centrum gospodarki północnej Tajlandii. Każdego roku przyciąga ponad 5 mln turystów i wielokrotnie pojawia się w publikacjach turystycznych jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na świecie.

Dlaczego Chiang Mai?

Dlaczego Chiang Mai jest miastem tak popularnym wśród turystów? Istnieje kilka powodów: idealna pogoda cały rok, kilkaset zachwycających buddyjskich świątyń, niezliczone doskonałe restauracje i uliczni sprzedawcy jedzenia, festiwale oraz dziesiątki pomysłów na jednodniowe wypady poza miasto.

Na poznanie Chiang Mai nawet tydzień to za mało, ale że w tym artykule zdecydowaliśmy się opisać kilka ciekawych miejsc w całej północnej Tajlandii, musimy skupić się tylko na najważniejszych atrakcjach tego miasta.

Świątynia na górze

Pierwszego dnia proponujemy odwiedzić Wat Phrathat Doi Suthep – świątynię zbudowaną na położonej 15 km od miasta górze Doi Suthep. To święte miejsce buddystów jest tłumnie odwiedzane przez turystów przede wszystkim z powodu zachwycającej architektury. Mieszkańcy Chiang Mai mówią, że jeżeli nie zobaczyłeś widoku z Doi Suthep, to nie byłeś w Chiang Mai. Miłośnicy natury ucieszą się z faktu, że cała okolica Doi Suthep została objęta ochroną i wchodzi w skład Parku Narodowego Doi Suthep-Pui.

Lokalna kuchnia

Po odwiedzeniu świątyni warto „zaliczyć” kolejny żelazny punkt każdej wizyty w północnej Tajlandii – zjeść khao soi, tradycyjne, serwowane w tych stronach danie z makaronem jajecznym, warzywami i mięsem. W Chiang Mai można dobrze zjeść właściwie na każdym kroku – wybierz taki lokal, w którym siedzi dużo Tajów lub kup jedzenie od jednego z obwoźnych sprzedawców – wtedy masz pewność, że zasmakujesz w autentycznych lokalnych specjałach.

Tajlandia | Wat Phrathat Doi Suthep – świątynia wzniesiona na górze Doi Suthep, 15 km na zachód od Chiang Mai
Tajlandia | Wat Phrathat Doi Suthep – świątynia wzniesiona na górze Doi Suthep, 15 km na zachód od Chiang Mai (by akbarsyah )

Lekcje gotowania

A jeżeli już mówimy o jedzeniu, to warto wiedzieć że Chiang Mai jest pełne szkół gotowania. Można w nich wziąć zarówno lekcje całodniowe, jak i kilkugodzinne i nauczyć się przygotowania paru autentycznych tajskich dań (w tym wegetariańskich). To dobry pomysł na rzadko doświadczaną przez większość turystów atrakcję turystyczną.

300 świątyń

W Chiang Mai oprócz Wat Phrathat Doi Suthep znajduje się ponad 300 świątyń i nie sposób zobaczyć ich wszystkich w ciągu paru dni. Z tego powodu musimy skupić się na kilku najważniejszych. Poza Wat Phrathat Doi Suthep warto zobaczyć Wat Chiang Man (najstarsza świątynia w mieście), położoną w malowniczej dzielnicy Wat Umong z tunelami i wysoką stupą czy zlokalizowaną w murach miasta – Wat Phra Singh.

Nocny bazar

Jeżeli pierwszego dnia pobytu w Chiang Mai zostanie ci jeszcze trochę czasu, udaj się na nocny bazar (czynny w godzinach 17–23). To miejsce warto odwiedzić nie tyle w celach zakupowych, ale żeby doświadczyć gwarnej, chaotycznej atmosfery azjatyckiego targu, na którym można kupić wszystko i nic, a także zjeść tanio przepyszne tajskie potrawy.

Tajlandia | Nocny bazar w Chiang Mai
Tajlandia | Nocny bazar w Chiang Mai (by beggs )

Dzień 2: przygody w okolicach Chiang Mai

Chiang Mai aktywnie

Kiedy już nasycisz się widokiem tajskich świątyń, czas skorzystać z możliwości przeżycia takich przygód jak: rafting, zjazd tyrolką czy wyprawa łodzią po rzece Ping. Wielu turystów wypożycza także na jeden dzień motocykl, by zwiedzić najbliższe okolice Chiang Mai (w tym wspomniane wcześniej okolice Doi Suthep).

Innym ciekawym pomysłem jest wypożyczenie rowerów górskich i wybranie się do Parku Narodowego Doi Suthep (gdzie później można się także schłodzić w licznych oczkach wodnych przy wodospadach).

Sporty walki

Miłośnicy sportów walki nie powinni odmówić sobie wizyty w jednej z autentycznych szkół muay thai, gdzie najlepsi zawodnicy trenują obcokrajowców czy to przez jeden dzień, czy przez cały tydzień lub miesiąc.

Masaże

W Chiang Mai znajdują się także dobre szkoły masażu, gdzie można nie tylko zrelaksować się w rękach eksperta, ale także nauczyć się kilku przydatnych technik tajskiej sztuki masowania.

Tajlandia | Okolice Chiang Mai to idealne miejsce na trekking
Tajlandia | Okolice Chiang Mai to idealne miejsce na trekking (by iamagenious )

Dzień 3 i 4: Pai

Pai to mała miejscowość (mieszka w niej zaledwie około 3000 mieszkańców), oddalona od Chiang Mai o około 200 km (pokonamy je autobusem w około 3 godziny). Co sprawia, że przeznaczamy na tę miejscowość aż dwa dni? Jej okolice – Pai oferuje jedne z najlepszych terenów trekkingowych w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Trekking

Na wyprawę można się wybrać samemu lub skorzystać z oferty licznych agencji turystycznych. Do zobaczenia będą górzyste tereny porośnięte gęstą dziką dżunglą, jedne z najbardziej rozległych systemów jaskiń na świecie, wodospady, wioski górskich plemion, a także zróżnicowana flora oraz fauna.

Wśród atrakcji znajdzie się także tyrolka (długie trasy w dżungli), podróżowanie na grzbiecie słonia, gorące źródła czy tzw. „tubing”, pływanie na dętce, bardzo popularne wśród backpackerów podróżujących po Azji Południowo-Wschodniej.

Tajlandia | Bungalowy w Pai
Tajlandia | Bungalowy w Pai (by kudumomo )

Dzień 5: Chiang Rai

Zwiedzanie Chiang Rai najlepiej zacząć od samego rana, by zobaczyć jak najwięcej (następnego dnia opuścimy Chiang Rai, by udać się do Lampang – przed nami jeszcze sporo atrakcji!).

Świątynie

Chiang Rai, podobnie jak Chiang Mai, to miasto pełne świątyń. Kilka z nich jest zdecydowanie wartych uwagi i to na ich zwiedzenie przeznaczymy część naszego pobytu w Chiang Rai.

Zacznijmy od Wat Phra Kaew, świątyni która jest znana z tego, że znajdował się w niej kiedyś Szmaragdowy Budda, jedna z najsławniejszych figurek w Tajlandii (obecnie znajduje się ona w Bangkoku w świątyni o tej samej nazwie). Na terenie przyległym do świątyni znajduje się interesujące muzeum z repliką Szmaragdowego Buddy.

Drugą świątynią, którą warto zobaczyć jest Biała Świątynia (Wat Rong Khun), przy której prace rozpoczęły się w… 1998 roku. Jej architektura jednak w ogóle nie przypomina dzisiejszych budowli – jest zbudowana w podobnym stylu, co inne tajskie świątynie zbudowane w XIV czy XV wieku.

Skok do Birmy

Aby cały nasz dzień nie upłynął tylko pod znakiem świątyń, polecamy małą wycieczkę za miasto. Mae Sai to najbardziej wysunięte na północ miasto Tajlandii z mostem przyjaźni do Birmy. Można do niego dotrzeć z Chiang Rai w około godzinę. Z Mae Sai można przejść mostem do miasta Tachileik w Birmie (należy jednak najpierw zapłacić za wizę).

Tajlandia | Wat Rong Khun, czyli Biała Świątynia w Chiang Rai
Tajlandia | Wat Rong Khun, czyli Biała Świątynia w Chiang Rai (by hko_s )

Dzień 6: Lampang

Większość turystów przybywa do Lampang tylko po to, by zobaczyć Wat Phra That Lampang Luang oraz Narodowy Instytut Słoni. Atrakcji w tej miejscowości jest jednak więcej, by wspomnieć chociażby imponujący wodospad Wang Kaeo czy Park Narodowy Chae Son. Opiszmy te wszystkie miejsca po kolei.

Kontakt z buddyjską religijnością

Wat Phra That Lampang Luang to buddyjska świątynia zbudowana w stylu lanna pod koniec XV wieku. Została wzniesiona na miejscu twierdzy (wejście do niej jest otoczone murami). W świątyni przechowuje się relikwie Buddy (konkretnie: jego włos).

Kontakt z naturą

Narodowy Instytut Słoni, jak sama nazwa wskazuje, to mieszczący się w pobliżu Lampang instytut, który powstał w celu ochrony słoni. Wizyta w instytucie pozwoli Ci zobaczyć słonie i dowiedzieć się w jaki sposób dba się o ich ochronę.

Wodospad Wang Kaeo to największy wodospad w regionie – doskonałe miejsce na oderwanie się od chaosu tajskich miast.

Park Narodowy Chae Son to obszar chroniony, w skład którego wchodzi górzysty teren porośnięty bujną roślinnością, poprzecinany wodospadami, jaskiniami oraz naturalnymi gorącymi źródłami.

Jako że do Lampang dotrzesz prawdopodobnie dopiero po południu (droga z Chiang Rai zajmuje około czterech godzin), z zasugerowanych powyżej atrakcji będziesz musiał zdecydować się na maksymalnie dwie.

Tajlandia | Narodowy Instytut Słoni w pobliżu Lampang
Tajlandia | Narodowy Instytut Słoni w pobliżu Lampang (by ag_gilmore )

Dzień 7: Sukhothai

Na Sukhothai (dosłownie „Świt Szczęścia”), ruiny pierwszej stolicy królestwa Siam, przeznaczymy ostatni dzień pobytu w Tajlandii Północnej.

Sukhothai to współczesne miasto liczące około 35 tysięcy mieszkańców oraz ruiny Sukhothai (Stare Sukhothai) położone ponad 10 kilometrów za miastem, zajmujące obszar 70 km kwadratowych. Część ze 193 imponujących świątyni znajdujących się na terenie parku historycznego zostało odrestaurowanych, a część pozostaje w oryginalnym stanie (co tylko potęguje ich niesamowity klimat).

Spacerem lub rowerem

Na zwiedzanie Starego Sukhothai najlepiej przeznaczyć cały dzień. Dla wygody warto wypożyczyć rowery, choć teren można też wygodnie zwiedzać pieszo (brakuje tutaj nachalnych sprzedawców, jakich wielu chociażby na terenie Angkor w Kambodży).

Lokalna kuchnia

Tak aktywna tygodniowa wyprawa po północy Tajlandii z pewnością zmęczy nawet najbardziej wprawnego turystę, dlatego wieczorem sugerujemy przysiąść w jednej z lokalnych knajpek w Nowym Sukhothai i skosztować lokalnego dania „Sukhothai Noodles” (makaron Sukhothai).

Tajlandia | Sukhothai
Tajlandia | Sukhothai (by mikeltxo )

Tydzień na jeden region Tajlandii to za mało, by spokojnie zwiedzić wszystkie atrakcje, dlatego sugerujemy już zacząć planowanie kolejnej wyprawy!
Zainteresować Cię również mogą ...