Mniej niż godzinę jazdy samochodem na zachód od Bangkoku (ok. 20 minut z Khaosan Road, jeśli nie ma korków) znajduje się Buddha Monthon Park – buddyjski park, który został założony w 1957 roku. Ta data na razie nic nam nie mówi, ale według tajlandzkiej rachuby czasu, która zaczyna się od narodzin Buddy, był to akurat rok 2500. A to już jest przecież jubileusz, prawda? Park posiada powierzchnię około 400 ha, co w tajlandzkich jednostkach daje równo 2500 rai (dla porównania: Central Park w Nowym Jorku liczy tylko 337 ha).

Tajlandia | Posąg Buddy
Tajlandia | Phutthamonthon – posąg Buddy (by Santi Sukarnjanaprai )

Ideę założenia parku zgłosił ówczesny premier Plaek Phibunsongkhram. Miał on nosić nazwę Buddha Monthon. Kamień węgielny pod budowę został położony przez Jego Wysokość króla Tajlandii w dniu 29 lipca 1955 r. Po krótkim okresie prac budowlanych, już w 1957 roku święto Wisakha Puja mogło być tutaj obchodzone w godnym otoczeniu.

Niewątpliwym centrum parku jest ogromny posąg kroczącego Buddy ustawiony dokładnie w jego środku. Ma on około 16 metrów wysokości (istnieją sprzeczne dane na ten temat - tajlandzki urząd turystyczny twierdzi nawet, że posąg liczy ponad 40 m). Rzeźba jest dziełem profesora sztuki Silpa Bhirasri. Król nadał mu imię "Phra Si Sakaya Dasabalayan Prathan Buddhamonthon Sudassana".

Znajduje się tutaj ogromny budynek konferencyjny, muzeum buddyjskie, a także liczne hale medytacyjne wspaniale umieszczone w Veluvana, bambusowym gaju z ponad 100 różnymi gatunkami bambusa w północno-zachodniej części parku.

Na terenie parku rozmieszczone są poza tym artystyczne przedstawienia czterech stacji z życia Buddy:

  • „Narodziny”: siedem kamieni w kształcie lotosu symbolizują siedem pierwszych kroków nowonarodzonego Bodhisattva.
  • „Oświecenie”: tutaj stoi Bodhipanlanka, siedzenie, na którym Budda pod drzewem Bodhi doznał oświecenia.
  • „Pierwsze kazanie”: symbolem nauki Buddy jest tutaj Wielka Dhammacakka, a grupę pięciu Pancavaggi, jego pierwszych słuchaczy, oznacza pięć kamiennych siedzeń.
  • Parinibbana”:  wspomnienie dnia, kiedy Budda osiągnął stan nirwany.

Tajlandia | Posąg kroczącego Buddy znajduje się w samym centrum parku
Tajlandia | Posąg kroczącego Buddy znajduje się w samym centrum parku (by xabel5 )
Zainteresować Cię również mogą ...