Nazwa Chiang Mai (a dokładnie: Nopburi Srinakornping Chiangmai) oznacza „nowe miasto”, choć w rzeczywistości liczy ono ponad 700 lat. Zostało założone dokładnie 12 kwietnia 1296 roku o czwartej nad ranem, przez króla Państwa Miliona Pól Ryżowych (Lan Na).

Tajlandia | W Chiang Mai znajdziemy prawdziwe arcydzieła architektury sakralnej
Tajlandia | W Chiang Mai znajdziemy wiele arcydzieł architektury sakralnej (© VascoPlanet.com)

Miasto i ludzie

Chiang Mai leży w północnej Tajlandii i stanowi samo serce prowincji noszącej tę samą nazwę. Miasto znajduje się w odległości ok. 700 km od stolicy kraju – Bangkoku. Zamieszkuje je ok. 170 tys. osób, z czego 80% to Tajowie, a pozostały procent stanowią głównie Europejczycy i Amerykanie.

Większość mieszkańców miasta wyznaje buddyzm, żyją tu jednak także chrześcijanie, muzułmanie i hinduiści (mniejszości religijne stanowią ok. 10% ludności całej prowincji).

Dzieje miasta

W 1558 roku miasto dostało się we władanie sąsiedniego królestwa Birmy. Wyzwoliło się dopiero w 1782 roku. W XIX wieku znalazło się pod nieformalnym panowaniem Brytyjczyków, którzy opuścili je dopiero po II wojnie światowej.

W 1996 roku, za sprawą premiera Thaksina Shinawatry, który się tutaj urodził, zaczęto kierować część państwowych dotacji do budżetu miasta. Od tej pory znacznie rozwinęła się infrastruktura Chiang Mai: powstało lotnisko oraz liczne hotele i ośrodki wypoczynkowe.

Tajlandia | Chiang Mai to miasto pełne życia
Tajlandia | Chiang Mai to miasto pełne życia (by garycycles2 )

Róża Północy

Stolica prowincji zwana jest przez tubylców Różą Północy. Skapane w kwiatach malownicze uliczki Chaing Mai, kwitnące ogrody buddyjskich świątyń i ukryte wśród zieleni starożytne monumenty, w pełni przyczyniły się do powstania tego przydomku.

Szczególnie piękny widok przedstawia otoczone fosą Stare Miasto, gdzie zwiedzimy wspaniałe waty, wypoczniemy w licznie zgromadzonych barach i restauracjach, a także odwiedzimy okoliczne butiki. Co ciekawe, w fosie okalającej miasto można łowić ryby!

Tajskie Zakopane

Ojciec Cyprian Czop OMI – polski misjonarz w Tajlandii, stwierdził, iż Chiang Mai przypomina trochę nasze Zakopane. Jest w tym wiele prawdy – gród, otoczony majestatycznymi łańcuchami górskimi, parkami narodowymi, jaskiniami, gorącymi źródłami i wodospadami, może poruszyć czułą strunę w sercu polskiego turysty.

Tajlandia | Chiang Mai - miasto położone na tle wspaniałych gór
Tajlandia | Chiang Mai - miasto położone na tle wspaniałych gór (by rothwerx )

Atrakcje

Chiang Mai jest najchętniej po Bangkoku odwiedzanym miejscem w Tajlandii.

Jakie atrakcje zapewnia zwiedzającym?

Poza Starym Miastem, koniecznie musimy zwiedzić tutejsze muzea (m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Plemienne, Muzeum Ptaków Wojny), a także udać się na słynny Nocny Bazar mieszczący się przy ulicy Thanon Chang.

Warto pamiętać, iż wiele atrakcji kryje się także w okolicach stolicy prowincji, jak np.: wspaniałe parki narodowe (np. Doi Suthep-Doi Pui), malownicze wioski górskich plemion czy pobliskie ośrodki szkolenia słoni, gdzie obejrzeć możemy niesamowite występy w wykonaniu tych zwierząt, a także przejechać się na ich grzbiecie.
Zainteresować Cię również mogą ...