Bangkok często określany jest jako miasto chaosu i licznych sprzeczności, które jednak tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Drapacze chmur wyrastają tu ponad złoto-czerwonymi dachami świątyń, maleńkie domki dla duchów strzegą wejść do nowoczesnych hoteli, zaś wprost z wrzecionowatych łodzi przemierzających tutejsze kanały, przesiąść się możemy do  superszybkiej nadziemnej kolei  – Skytrain.

Tajlandia | Wspaniałe świątynie tworzą niepowtarzlną atmosferę miasta
Tajlandia | Wspaniałe świątynie tworzą niepowtarzlną atmosferę miasta (by timparkinson )

Oficjalna nazwa stolicy

Nazwę „Bangkok” tłumaczy się jako „miasto dzikich śliwek”. Oficjalna nazwa stolicy Tajlandii jest jednak niezwykle rozbudowana i zawiera w sobie określenia takie jak: „miasto aniołów”, „wieczny klejnot”, „niezdobywalne miasto boga Indry”, „wspaniała stolica świata” itp. Składa się ona aż z 21 słów i figuruje w Księdze Rekordów Guinnesa, jako najdłuższa nazwa geograficzna na świecie. Połączenie tych wszystkich określeń stolicy, owocuje niezwykle barwną mieszanką potęgi, religijności, tradycji, nowoczesności i piękna. Bangkok oszałamia i zachwyca.

Piękno różnorodności

Wyprawę do Tajlandii najlepiej zacząć od stolicy, która podobnie jak reszta kraju, charakteryzuje się ogromną różnorodnością. Tu właśnie znajduje się siedziba tajskiego rządu i administracji, a co najważniejsze – rezydencja królewskiej rodziny.

Szacuje się, iż stolicę zamieszkuje aż 10% wszystkich mieszkańców kraju. O Bangkoku, jego pięknie, niezwykłej atmosferze i historii można opowiadać przez długie godziny. Warto więc poświęcić przynajmniej kilka dni, na poznanie poszczególnych jego zakamarków, tajemnic i sprzeczności.

Tajlandia | Tuk-tuk tradycyjny środek transportu
Tajlandia | Tuk-tuk tradycyjny środek transportu (by jensenchua )

Trochę historii

Słynący ze swej wspaniałości Bangkok, tak naprawdę powstał zaledwie 200 lat temu. Początkowo na terenach dzisiejszej metropolii znajdowała się niewielka wioska Bang Makok. W 1782 r. Rama I przeniósł stolicę państwa, właśnie do tej niepozornej, położonej na wschodnim brzegu Menamu miejscowości, którą nazwano Krung Thep – Miasto Anołów.

Po zachodniej stronie rzeki znajduje się niewielka miejscowość Thon Buri, która przez krótki czas – od upadku Ajutthai do założenia Bankoku – pełniła rolę stolicy państwa. Obecnie leży ona w granicach metropolii i jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych.

Nowoczesna metropolia

Dzisiaj Bangkok jest prężnie rozwijającym się centrum gospodarczym z dobrze prosperującym przemysłem stoczniowym, samochodowym i elektronicznym, a także (z powodu swojego położenia nad rzeką) jednym z największych portów kraju.

Może właśnie to połączenie nowoczesności życia w ogromnej metropolii, niezwykłej, orientalnej kultury oraz egzotycznej przyrody, zadecydowało o szczególnej atrakcyjności tego miasta wśród turystów przybywających tu z różnych stron świata.

Niektórzy mogą zastanawiać się, w jaki sposób Bangkok funkcjonuje na tle podziału administracyjnego kraju? Oficjalnie jest on tzw. Obszarem Metropolitarnym, występującym na równi z 76 prowincjami kraju.

Tajlandia | Bangkok to także nowoczesna metropolia pełna drapaczy chmur
Tajlandia | Bangkok to także nowoczesna metropolia pełna drapaczy chmur (by zenowai )

Komunikacja

Stolica Tajlandii położona jest nad rzeką, która dzieli ją na dwie części i stanowi główną trasę komunikacyjną miasta. Ze względu na znaczne odległości dzielące poszczególne rejony stolicy, mamy tu do dyspozycji rozbudowaną komunikację naziemną (autobusy, taksówki, tuk-tuki), wodną (łodzie rejsowe, promy) i napowietrzną (Skytrain). Mimo to, w mieście często trudno uniknąć korków, co świadczy o jego niesłabnącej popularności. Bangkok tętni życiem o każdej porze dnia i nocy.

Co warto zobaczyć w Bangkoku?

Bangkok kojarzy się przede wszystkim z chaosem i pięknem. Niesamowitą, religijną aurę metropolii zapewniają wspaniałe, bogato zdobione, buddyjskie i hinduistyczne świątynie, których wyróżnia się ok. 400.

Turyści, którzy chcą bliżej poznać kulturę i historię miasta, powinni udać się do Starego Miasta Królewskiego, znajdującego się na sztucznie utworzonej wyspie Rattanakosin. Tam właśnie znajdują się największe skarby Bangkoku m.in.: Wielki Pałac (Grand Palace), Muzeum Narodowe i Galeria Narodowa, a także liczne świątynie i największy w mieście budynek uniwersytetu.

W skład kompleksu pałacowego wchodzi wiele budowli sakralnych, z których najważniejszą jest Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaeo). Wejścia do niej strzegą ogromne, sześciometrowe figury demonów z Ramakien. W świątyni tej mieści się najsłynniejszy posąg Buddy – mierząca 75 cm figurka, wykonana z jadeitu o zielonkawym odcieniu.

Najstarszą świątynią stolicy jest Wat Pho datowany na XVI w., w którym znajduje się monumentalny posąg leżącego Buddy.

Wspaniały Wat Arun o pięknie zdobionych porcelaną wieżach, znajduje się w Thon Buri, po przeciwległej stronie rzeki.

Tajlandia | Młodzi mnisi w świątyni Wat Arun
Tajlandia | Młodzi mnisi w świątyni Wat Arun (by irene2005 )

Bangkok to jednak nie tylko barwne świątynie i pełne przepychu budowle pałacowe. Warto odwiedzić także tutejszą dzielnicę chińską, zrobić zakupy na słynnym weekendowym targu w Chatuchak i zajrzeć do wspaniałych muzeów, np.: Muzeum Królewskich Barek i Muzeum Królewskich Słoni.

Ponieważ miasto wzdłuż i wszerz poprzecinane jest kanałami (nie bez przyczyny bowiem określa się je mianem „Wenecji wschodu”), wiele atrakcji z pewnością zapewnią nam pływające targi i przejażdżki tzw. „tramwajem wodnym”.

Warto odwiedzić także znajdujący się w północno-wschodniej części miasta Park Dusit, gdzie zachwycimy się pięknem przyrody stanowiącej tło dla wspaniałych budowli królewskich i rządowych. Od zgiełku wielkiego miasta odetchniemy też w parku Lumphini.

Niezwykle ciekawe są najbliższe okolice metropolii, gdzie odwiedzimy m.in. muzeum pod gołym niebem – Muang Boran (Ancient City) i Farmę Krokodyli.

Tajlandia | Kanały wodne Bangkoku wciąż pełnią istoną rolę w komunikacji miejskiej
Tajlandia | Kanały wodne Bangkoku wciąż pełnią istoną rolę w komunikacji miejskiej (by travlinman43 )
Zainteresować Cię również mogą ...