Każdy, kto zwiedza Bangkok powinien zobaczyć Wat Arun – majeststyczną Świątynię Świtu. Ta wspaniała budowla wznosi się u zachodnich brzegów Menamu (Chao Phraya) i jest jednym z najstarszych zabytków stolicy Tajlandii.

Tajlandia | Świątynia Świtu
Tajlandia | Świątynia Świtu (by jason_weemin )

Symbol Bangkoku

Świątynia Wat Arun nazywana bywa "symbolem Bangkoku". Położona jest na prawym (zachodnim) brzegu rzeki Chao Phraya.

Do tej przepięknej budowli łatwo dostać się łodzią ekspresową lub promem – już sam przejazd daje niezapomniane wrażenia. Świątynię doskonale widać z przeciwległego brzegu rzeki, ale żaden turysta spragniony ponadczasowego piękna nie powinien na tym poprzestać.

Największą i najstarszą świątynią Bangkoku jest Wat Pho – kompleks sakralny, w którym poza odwiedzeniem kaplicy z monumentalnym posągiem Odpoczywającego Buddy, będziemy mieli okazję skorzystać  z dobrodziejstw oryginalnego tajskiego masażu.

Tajlandia | Monumentalny Odpoczywający Budda
Tajlandia | Monumentalny Odpoczywający Budda (by wili )

Położenie świątyni

Wat Pho znajduje się na terenie Starego Miasta Królewskiego (Rattanakosin), nieco na południe od Wielkiego Pałacu Królewskiego. Od „Świątyni Jutrzenki” (Wat Arun) oddziela go rzeka Menam. Przez teren, na którym znajduje się kompleks świątynny, przebiega droga – Soi  Chetuphon, dzieląc go na dwie części: północną i południową.

To wyjątkowa świątynia położona przy Thanon Si Ayutthaya, w pobliżu Pałacu Chitralada, wzniesiona z białego marmuru i mogąca poszczycić się wspaniałą kolekcją posągów Buddy. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń Bangkoku, znajdujących się poza Miastem Królewskim (Rattanakosin).

Tajlandia | Wat Benchamabophit - Marmurowa Świątynia
Tajlandia | Wat Benchamabophit - Marmurowa Świątynia (by rene_ehrhardt)

Wat Benchamabophit znajduje się w malowniczej, pełnej zieleni dzielnicy Dusit (mniej więcej na północny-wschód od Rattanakosin), tuż za zespołem pałacowym Chitralada, w którym mieszkają król i królowa Tajlandii.

Świątynia Złotego Buddy leży na terenie Chinatown w Bangkoku. W niej znajduje się największy na świecie posąg Buddy, wykonany ze szczerego złota.

Tajlandia | Pięknie zdobiony przyczółek świątyni Wat Traimit
Tajlandia | Pięknie zdobiony przyczółek świątyni Wat Traimit (by acordova )

Historia posągu

Figura waży 5,5 tony i ma ponad 3 m wysokości. To wspaniałe dzieło sztuki może poszczycić się niezwykle bogatą historią, którą poznamy z broszurek, wręczanych zwiedzającym tuż przy wejściu.

Ta XIV-wieczna świątynia, odrestaurowana za panowania Króla Rama I, usytuowana jest przy drodze Na Phra That, blisko Uniwersytetu Thammasat.

Tajlandia | Posągi Buddy strzegące murów świątyni
Tajlandia | Posągi Buddy strzegące murów świątyni (by telmo32 )

Uniwersytet

W budynkach świątyni mieści się buddyjski uniwersytet – jedno z dwóch najważniejszych miejsc studiów filozoficzno-etycznych w Tajlandii. Mnisi z całej Azji Południowo-Wschodniej przybywają tu, by zasięgnąć nauk. Obecnie w ofercie świątyni znajdują się zajęcia z medytacji, dostępne także dla cudzoziemców (w języku angielskim). Szczególną popularnością cieszy się tu Vipassana – jedna z technik medytacji, mająca nauczyć „widzenia rzeczy takimi, jakimi są”. Choć brzmi to bardzo prosto, w rzeczywistości wiąże się z trudną do osiągnięcia harmonią duszy i ciała, mającą na celu całkowite oczyszczenie umysłu z wszelkich zakłóceń.