Ancient City to nic innego jak Tajlandia w miniaturze. Park ten znajduje się w odległości 33 km na południowy-wschód od Bangkoku, na terenie prowincji Samut Prakan. Na obszarze 320 akrów, z geograficzną precyzją porozmieszczane są repliki najsłynniejszych tajskich budowli:  świątyń, pałaców i rzeźb.

Tajlandia | Rekonstrukcja Wat Mahathat z Parku Historycznego Sukhotai
Tajlandia | Rekonstrukcja Wat Mahathat z Parku Historycznego Sukhotai (by zeepack )

Muang Boran

Ancient City („Starożytne Miasto”) znane jest również pod nazwą Muang Boran. Obszar parku nawiązuje do zarysu granic Tajlandii na mapie. Park został otwarty 11 lutego 1972. Z roku na rok zainteresowanie Ancient City jest coraz większe, wycieczki organizowane przez biura podróży często w swoim planie gwarantują zwiedzanie tej atrakcji, podobnie jak położonej w jej sąsiedztwie, niezwykle popularnej - Farmy Krokodyli.

Muzeum pod gołym niebem

Muang Boran porównywany jest do otwartego podręcznika historii. Niektórzy mówią też, że jest on bramą do prawdziwej Tajlandii, pomostem pomiędzy historią a współczesnością. Wiele z rekonstrukcji stojących w parku wyobraża nieistniejące już budynki. W Ancient City znajduje się ponad 116 obiektów (obecnie planowana jest budowa kilkunastu nowych). Są one idealnymi kopiami (w skali 1:1 lub 1:3) istniejących po dziś dzień lub dawno już zniszczonych budowli z różnych miast Tajlandii. Zgromadzenie wszystkich perełek tajskiej kultury na tak (stosunkowo) niewielkim obszarze, czyni to miejsce niepowtarzalnym. Turyści zwiedzający Ancient City mają okazję bliższego poznania historii, sztuki, kultury i religii Tajlandii. Ich podziw wzbudzi z pewnością różnorodność, jaka charakteryzuje tutejszą kulturę i wierzenia.

Podróż w czasie

Przejście przez park stanowi coś w rodzaju podróży w czasie: od początków istnienia Tajlandii aż do znanej nam już nowoczesności. Turyści własnymi zmysłami odczuwają bieg historii, ciągłość i upływ czasu – jest to z pewnością niepowtarzalne doświadczenie. Park Ancient City stanowi dokument rozwoju i trwałości tajskiej kultury.

Tajlandia | Rekonstrukcja świątyni Phra Phutthabat znajdującej się w prowincji Saraburi
Tajlandia | Rekonstrukcja świątyni Phra Phutthabat znajdującej się w prowincji Saraburi (by zeepack )

Obiekty

Większość obiektów architektonicznych zgromadzonych na terenie parku to budowle religijne, ale nie brakuje również tych całkiem świeckich. Słynna jest na przykład reprodukcja sali tronowej (The Throne Hall), zniszczonej dwieście lat temu, kiedy stolicą Tajlandii było miasto Ajuthaja. Wewnątrz sali tronowej można obejrzeć przykłady malarstwa ściennego. Warte uwagi są też typowe tajskie domy, składające się z kilku jednopokojowych budynków, stworzonych wokół wzniesionej platformy, jak również repliki całych wiosek z różnych rejonów Tajlandii. Bardzo ciekawą budowlą religijną jest drewniana świątynia – wat – przeniesiona z górskich obszarów północnych. Jest pięknie zdobiona i rzeźbiona, ale zupełnie inna od świątyń jakie można spotkać w Tajlandii obecnie. W parku znajdują również liczne stupy, posągi Buddy, a także inne rzeźby i miejsca kultu.

Ancient City ciągle się rozwija, w budowie jest duża świątynia, która prawdopodobnie zostanie przyozdobiona około tysiącem rozmaitych obrazów Buddy.

Wydawać się może, że twórcy tego parku połączyli przyjemne z pożytecznym, a dokładnie: rozrywkę z możliwością zdobycia wiedzy na temat kultury, historii i geografii Tajlandii.

Tajlandia | Fantastyczny ogród z rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramakien
Tajlandia | Fantastyczny ogród z rzeźbami przedstawiającymi sceny z Ramakien (by zeepack )

Odpoczynek

Miejscem idealnym na odpoczynek po trudach zwiedzania Ancient City jest Pływająca Wioska – zespół ulokowanych na wodzie restauracji. Podawane są tu typowo tajskie dania.  Wokół parku porozmieszczanych jest wiele barów z przekąskami i straganów pełnych najróżniejszych pamiątek.

Informacje praktyczne

Bilety wstępu:

Dorośli – 500 THB = ok. 16 USD
Dzieci – 250 THB = ok. 8 USD
Wypożyczenie roweru – ok. 50 THB = ok. 1,62 USD

Godziny otwarcia:

Park czynny jest codziennie od 8:00 do 17:00.

Sposób poruszania się po parku:

Turyści mogą wypożyczać rowery, służące do objeżdżania parku (jest dość duży), jeżeli oczywiście nie mają własnych samochodów. Nie ma również żadnych przeszkód, by oglądać Ancient City chodząc na piechotę.

Oficjalna strona WWW The Ancient City: www.ancientcity.com
Zainteresować Cię również mogą ...