Zwiedzając ruiny najważniejszej ze świątyń Ajutthaja, podziwiać możemy zaklętą w potężnych murach, dawną świetność królestwa. Tu właśnie znajduje się najsłynniejsze wyobrażenie Buddy – kamienna głowa Oświeconego wyłaniająca się spośród korzeni drzewa.

Tajlandia | Słynny Budda z Ajutthaja zaklęty w pniu drzewa
Tajlandia | Słynny Budda z Ajutthaja zaklęty w pniu drzewa (by beggs )

Historia świątyni

Ruiny XIV-wiecznej świątyni Wat Phra Mahathat, znajdują się w samym sercu miasta, na północno-wschodnim krańcu jeziora Phra Ram. Ów kompleks sakralny wzniesiony został za panowania władców Borommaraha I (1370-1388) i Ramesuana (1388-1396).

W wyniku najazdu Birmańczyków w 1767 r. świątynia została doszczętnie spalona i już nigdy nie odzyskała swej dawnej świetności. Wat Phra Mahathat do dziś stoi w ruinach, spośród których nieśmiało wyłaniają się szczątki murów i częściowo odrestaurowane wieże, a także niekompletne posągi Buddy. Szczególne wrażenie wywierają właśnie szeregi zniszczonych przedstawień Oświeconego, które mimo utraconych głów czy kończyn, nadal dumnie strzegą murów świątyni. Trudno wyobrazić sobie bardziej wyrazisty symbol upływu czasu, zmieniających się epok i utraty potęgi dawnego królestwa.

Tajlandia | Zniszczone posągi Buddy są symbolem barbarzyństwa najeźdźców i nieubłagalnego upływu czasu
Tajlandia | Zniszczone posągi Buddy są symbolem barbarzyństwa najeźdźców i nieubłagalnego upływu czasu (by quirky )

Otulony Budda

Zwiedzając ruiny z pewnością natkniemy się na potężny figowiec, spośród korzeni którego spojrzy na nas łagodne oblicze Buddy. Wrażenie jest niesamowite, a potęga natury zmagająca się z monumentalizmem dzieł stworzonych przez człowieka, nie pozwala przejść obojętnie. Ów „otulony” korzeniami (a może „uwięziony” pośród nich?) Budda jest najbardziej znanym i niezwykle tajemniczym posągiem Ajutthaja, będącym jednocześnie symbolem regionu.

Relikwie Oświeconego

O świątyni krążą przeróżne legendy związane przede wszystkim ze szczątkami Buddy. Jedna z nich głosi, że król Ramesuan ujrzał z okien swojego pałacu, jak na terenie Wat Phra Mahathat zmaterializowały się prochy Oświeconego. Ponieważ legend nie należy lekceważyć, w 1956 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki podjęło się poszukiwań relikwii Buddy na terenie tejże świątyni. Udało się je odnaleźć w siedmiopoziomowym relikwiarzu wraz ze wspaniałym skarbem, zawierającym m.in.: liczne figurki Buddy, tabliczki wotywne, skrzynki w kształcie ryb i złote płytki przedstawiające zwierzęta. Wszystkie odnalezione przedmioty znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym Ajutthaja (Chao Sam Phraya National Museum).

Na północ od Wat Phra Mahathat mieści się Wat Ratchaburana.

 

Galeria zdjęć - Wat Phra Mahathat (by Grzegorz Łaski)
Zainteresować Cię również mogą ...