Historyczna stolica Tajlandii, która przez ponad 400 lat była potężnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym kraju, dziś jest nieco zapomnianym, ale jakże romantycznym miastem. W Ajutthaja (Ayutthaya) poczujecie ducha dawnego królestwa.

Tajlandia | Posągi Buddy spoglądające na ruiny dawnego królestwa
Tajlandia | Posągi Buddy spoglądające na ruiny dawnego królestwa (by robphoto )

Położenie miasta

Ajutthaja (lub Ayutthaya) jest miastem położonym w centralnej części Tajlandii, w odległości ok. 80 km na północ od Bangkoku. Miasteczko opływają liczne rzeki (np. Chao Phraya i Pa Sak), skąd zyskało ono miano: „miasta-wyspy” (Koh Muang). W przeszłości, rzeki tworzyły naturalną fosę wokół miasta, pełniąc ważną rolę strategiczną, wykorzystywane były także jako naturalny system nawadniający. Ajutthaja dzieli się więc na dwie części: miasto wewnętrzne (znajdujące się na wyspie) i miasto zewnętrzne. Stare Miasto w znacznej części usytuowane jest w wewnętrznej części Ajutthaja. Historyczne ruiny w centrum miasta zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Phra Nakhon Si Ajutthaja Historical Park) 13 grudnia 1991r.

Tajlandia | Zabytkowe chedi z Ajutthaja
Tajlandia | Zabytkowe chedi z Ajutthaja (by Swami Stream)

Historia

Pełna nazwa miasta brzmi: Phra Nakhon Si Ajutthaja. Przez wiele lat (a nawet stuleci), od 1350 do 1767 r., Ajutthaja była stolicą Tajlandii. W XVI w. miasto przeżywało swój okres świetności i było jednym z największych i najbogatszych królestw w Azji, nazywano je nawet „Złotym Miastem”. Królestwo Ajutthaja zajmowało wówczas rozległe obszary państw sąsiadujących z dzisiejszą Tajlandią, a bogaciło się głownie na pośrednictwie w handlu między Indami i Chinami, jak również na eksporcie ryżu, skór zwierzęcych i kości słoniowej. Do Ajutthaja docierali kupcy z całej Azji, a także z Europy i Bliskiego Wschodu. Żyło tam wówczas około czterdziestu narodowości.
Ajutthaja rozwijała się niezwykle prężnie aż do połowy XVIII w., kiedy to najechali ją Birmańczycy. W 1767 r., po dwuletnim oblężeniu, wojska birmańskie zdobyły ówczesną stolicę, niszcząc i paląc ją doszczętnie. Po tych zdarzeniach nigdy już nie została ona odbudowana i nie odzyskała swej dawnej świetności.

Tajlandia | Ruiny dawnej stolicy nocą
Tajlandia | Ruiny dawnej stolicy nocą (by roelschroeven )

Architektura

Obecnie miasto jest stolicą regionu, tradycyjnie noszącego tę samą nazwę. Ruiny Ajutthaja po dziś dzień wywierają ogromne wrażenie i świadczą o dawnej potędze królestwa. Architektura miasta jest fascynującym połączeniem stylu budowli khmerskich z typowo rodzimymi rozwiązaniami. Wpływy budownictwa khmerskiego odnajdujemy przede wszystkim w licznych wieżach, przypominających swym kształtem kaktusy czy też kolby kukurydzy (tzw. prang). Turyści mogą podziwiać na terenie miasta i w najbliższych jego okolicach, wiele wspaniałych zabytków architektonicznych, przede wszystkim ruiny budowli pałacowych i świątynnych.

Jak poruszać się po mieście?

Na stacji kolejowej Ajutthaja lub na rynku Chao Phrom (po przeciwległej stronie rzeki Pa Sak), za przystępną cenę wypożyczyć możemy rower, którym dotrzemy do każdego zakątka tego niewielkiego miasta. Jeśli należymy do turystów mniej aktywnych, możemy oczywiście wynająć tuk-tuk (czyli zmotoryzowaną rikszę). Można spróbować umówić się z jednym kierowcą, który będzie nas woził przez cały dzień, możemy wówczas wynegocjować korzystniejszą cenę, niż płacenie pojedynczo za każdy odcinek drogi, przy nieustannej zmianie przewoźników.
W samym centrum Ajutthaja znajduje się niewielkie jezioro Phra Ram i noszący tę samą nawę park, wokół których mieści się kilka najważniejszych świątyń. Podążając w kierunku zachodnim od akwenu, natkniemy się na kolejne zabytkowe kompleksy, m.in. Wat Phra Sri Sanphet i Pałac Królewski. Pozostałe budowle świątynne porozrzucane są po całej okolicy.




Zainteresować Cię również mogą ...