Podróż za jeden uśmiech... i kilka złotych w kieszeni czyli trochę o wydatkach, jakie czekają nas w „Krainie Uśmiechu”. Tajlandia jest krajem bardzo atrakcyjnym cenowo dla turystów z Zachodu. W przeciwieństwie do wysokich cen biletów lotniczych, wyżywienie i zakwaterowanie jest tu stosunkowo tanie.

Tajlandia | Ceny w Tajlandii nie należą do wygórowanych (35 THB za kilogram owoców, to jedynie 3,5 PLN)
Tajlandia | Ceny w Tajlandii nie należą do wygórowanych (35 THB za kilogram owoców, to jedynie 3,5 PLN) (by minikin )

Jak miejscowi lub z pewną dozą luksusu

Nasze dzienne wydatki w Tajlandii mogą ograniczyć się nawet do 20-30 USD (kalkulator walutowy), jeśli tylko będziemy wybierać najtańsze noclegi oraz jeść i podróżować jak miejscowi.

Jeżeli natomiast nie mamy ochoty zbytnio oszczędzać, będziemy korzystać z klimatyzowanych pokoi hotelowych i taksówek oraz jadać w restauracjach, musimy liczyć się z kosztami ok. 40-50 USD dziennie. Turyści pragnący bardziej ekskluzywnych warunków mogą pozwolić sobie na pewną dozę luksusu już od 100 USD.

Noclegi w Tajlandii

W Bankoku, który jest oczywiście najdroższym z tajskich miast, istnieje możliwość znalezienia noclegu już za 15-20 USD (miejsce w pokoju 2-osobowym, np. Rambuttri Village Hotel).

Dla porównania W Chiang Rai przenocujemy już od 17-26 USD (doba hotelowa w pokoju 2-osobowym w ofercie last minute, Golden Land Hotel).

W hotelu Riverside w Ajutthaya (Ayothaya Riverside Hotel) za pokój dwuosobowy zapłacimy od 30-35 USD, czekają nas tu jednak pokoje z widokami i restauracja na rzece.

Ceny hoteli są bardzo zróżnicowane w zależności od sezonu i popularności danej miejscowości turystycznej.

Noclegi w Bangkoku – przedziały cenowe

  • Tanie hotele w Bangkoku (dwugwiazdkowe) – 10-50 USD
    Np. od 10 USD – Sawasdee Welcome Inn; od 33 USD – Miami Hotel.
  • Hotele średniej klasy (trzygwiazdkowe): 50-100 USD
    Np. od 53 USD – Bangkok Centre Hotel; od 95 USD – Manhattan Bangkok.
  • Luksusowe hotele w Bangkoku (cztero- i pięciogwiazdkowe) – powyżej 100 USD
    Np. od 100 USD - Amari Watergate Bangkok, Centre Point Silom; od 400 USD – The Peninsula Bangkok.

Większą popularnością wśród turystów pragnących trochę zaoszczędzić, cieszą się różnego rodzaju pensjonaty i domy gościnne. Mają one zwykle kilkanaście pokoi (nie zawsze klimatyzowanych) i czasem wspólną łazienkę, jednakże ich ceny wahające się od 10 do 15 USD są niezwykle kuszące.

Tajlandia | Drewniane bungalowy należą do popularnych i niedrogich miejsc noclegowych
Tajlandia | Drewniane bungalowy należą do popularnych i niedrogich miejsc noclegowych (by iamagenious )

Zakupy w Tajlandii

Kolorowe tkaniny, kunsztowna biżuteria i rękodzieła wystawione na tajskich straganach, z pewnością nie pozostaną bez wpływu na zawartość naszych portfeli. Jeśli interesują nas markowe ubrania (np. Saint Laurent, Valentino, Adidas), warto wiedzieć, że ich ceny w Tajlandii są niższe niż Europie.

Także niezwykle piękne kamienie szlachetne sprzedawane są w Tajlandii w wyjątkowo korzystnych cenach (warto jednak pamiętać o kupowaniu wyrobów jubilerskich tylko od sprzedawców posiadających certyfikat Jewel Fest Club).

Aby z zakupów stworzyć prawdziwą atrakcję, warto wybrać się na tzw. nocne targi (talat yen), organizowane w różnych miastach zwykle po 18:00 (np. Bangkok i Chiang Mai). Tu właśnie zjemy najtańsze posiłki, zachwycimy się bogactwem towarów i wnikniemy w gwarną atmosferę miasta po zmroku.

Najchętniej kupowanymi produktami są tajskie materiały: bawełny i jedwabie. Można zakupić zarówno kilka metrów danej tkaniny, jak i luźną sukienkę czy szal z niej wykonany. Szczególną popularnością cieszy się także szycie ubrań na miarę. W Bangkoku można otrzymać takie ubranie nawet w ciągu 24 h.

W Chiang Mai, Chiang Rai i Bangkoku możemy kupić rękodzieła wykonane przez mieszkańców plemion górskich: tkane torby, plecione kosze i biżuterię.

Tajlandia | Kolorowym straganom czasem trudno się oprzeć
Tajlandia | Kolorowym straganom czasem trudno się oprzeć (by kyletramirez )

Przykładowe ceny produktów w Tajlandii:

  • Piwo w restauracji – ok. 60-80 baht (2-3 USD)
  • Piwo w sklepie – ok. 45-60 baht (1,5-2 USD)
  • Obiad w taniej restauracji – ok. 60 baht (2 USD)
  • Trzydaniowy obiad dla dwojga w restauracji średniej klasy – ok. 500 baht (17 USD)
  • Posiłek typu fast food – ok. 140 baht (5 USD)
  • Posiłek na ulicy – około 30-40 baht (1-1,5 USD)
  • Woda mineralna 1 litr – ok. 15 baht (0,5 USD)
  • Pepsi 0,33 – ok. 15 baht (0,5 USD)
  • Pojedynczy bilet (transport lokalny) – ok. 20-50 baht (mniej niż 2 USD)
  • Przejażdżka tuk-tukiem – 30-100 baht, w zależności od odległości (1-3 USD)

Co i za ile można kupić w Tajlandii? – tu znajdziesz szczegółowy cennik towarów i usług.

Jak widać ceny w Tajlandii są bardzo zróżnicowane. Aby więc spędzić urlop smacznie, wygodnie i tanio, wystarczy tylko trochę poszukać. Tak jak w każdym innym miejscu na ziemi, najdrożej jest w stolicy kraju i popularnych miejscowościach turystycznych. Odkrywając mniej znane i oblegane zakątki Tajlandii, z pewnością będziemy miło zaskoczeni cenami noclegów i wyżywienia.

Tajlandia | Targowanie się bywa prawdziwą sztuką
Tajlandia | Targowanie się bywa prawdziwą sztuką (by jason_weemin )

Targowanie się

Nie należy się dziwić, jeśli zobaczymy, że stojący przy nas Taj płaci za coś dużo mniej niż my. Jest to oficjalnie ustalony przez rząd tzw. dwupoziomowy cennik towarów – turyści płacą wyższą cenę. To rodzaj nieformalnego podatku turystycznego. Dla porównania: kiedy turysta za wstęp do muzeum narodowego płaci 1-1,5 USD, Taj wejdzie za 0,3 USD, natomiast za wejście do parku narodowego, gdy my zapłacimy 6-12 USD, Taj płaci jedynie ok. 1 USD.

Nie bez przyczyny więc przy niektórych cennikach (głównie w muzeach i parkach narodowych) pojawiają się wzmianki: „for foreigner” (dla obcokrajowca) lub: „Citizen 5 Baht, Non-citizen 10 Baht” (obywatel 5, nie-obywatel 10 Baht).

Podobne zasady obowiązują w negocjacjach handlowych, nieoficjalnie zwanych „targowaniem się”. Zwyczaj ten jest powszechnie praktykowany na targach, a także przy wynajmowaniu tuk-tuków (cenę koniecznie musimy ustalić jeszcze przed odjazdem) i taksówek. Należy przy tym pamiętać, że targowanie się jest prawdziwą sztuką, wymagającą taktu, wyczucia i poczucia humoru.

Na podstawie:

http://www.odyssei.com/pl/travel-tips/10828.html
http://www.treetopasia.com/thailand-holiday/thailand-national-park
http://www.dnp.go.th/parkreserve/entrance_fee.asp?lg=2
http://www.thailandmuseum.com/en_map.htm




Zainteresować Cię również mogą ...