Songthaewy, małe ciężarówki z ławkami po dwóch stronach (stąd nazwa „songthaew”, czyli po prostu „dwa rzędy”), funkcjonują jak wieloosobowe taksówki (dowożą grupę ludzi w wyznaczone przez nich miejsca pod warunkiem, że jadą w tym samym kierunku) lub, jako podstawowy środek komunikacji miejskiej, kursują na wyznaczonych trasach.

Tajlandia | Songthaewy przypominają ciężarówki lub pojazdy typu pick-up
Tajlandia | Songthaewy przypominają ciężarówki lub pojazdy typu pick-up (by eustaquio)

Aby zatrzymać songthaew wystarczy zamachać ręką. Jeżeli chce się wysiąść, można to zrobić na dowolnych odcinku trasy, należy tylko powiadomić kierowcę, na przykład przez naciśnięcie specjalnie w tym celu zamontowanego dzwonka.

Tuk-tuki to hałaśliwe, trzykołowe pojazdy przypominające motorynki. Są one nie tylko środkiem transportu, ale także swego rodzaju atrakcją turystyczną. Tuk-tuki są najszybszym środkiem komunikacji w mieście, gdyż skutecznie omijają uliczne korki.

Tajlandia | Tuk-tuk na bangkockiej ulicy
Tajlandia | Tuk-tuk na bangkockiej ulicy (by chadmoone)

Pojazdy te zawdzięczają swoją nazwę dźwiękom, jakie wydają ich silniki, niezaopatrzone w tłumik. Tuk-tuki upowszechniły się do tego stopnia, iż stanowią teraz produkt eksportowy. Tajski wynalazek dotarł nawet do Kenii, gdzie stał się tanim sposobem transportu.

Samlory są to trzykołowe riksze rowerowe, napędzane siłą mięśni nóg lub zmotoryzowane. Jeżdżą one oczywiście wolniej niż tuk-tuki, ale podróż nimi z pewnością będzie spokojniejsza.

Tajlandia | Trzykołowe riksze z Chinag Mai
Tajlandia | Trzykołowe riksze z Chinag Mai (by jeffrohr)

Samlory spotkamy niemalże wszędzie (za wyjątkiem Bangkoku, gdzie nie mogą się one poruszać głównymi drogami).

W Tajlandii nie brak także popularnych środków transportu, jakimi są np. taksówki. Warto wiedzieć, iż jedynie taksówki w Bangkoku posiadają liczniki, w pozostałych przypadkach koszt przejazdu – tak jak wszystkie inne ceny w Tajlandii – podlega negocjacji.

Tajlandia | Kolorowe taksówki z Bangkoku
Tajlandia | Kolorowe taksówki z Bangkoku (by omad)

Możemy więc śmiało potargować się o jak najkorzystniejszą ofertę. Pamiętajmy o umówieniu się co do ceny, zanim jeszcze wsiądziemy do danego pojazdu.

Dla aktywnych poszukiwaczy przygód i niezapomnianych wrażeń poleca się wypożyczenie roweru – to świetny sposób poruszania się po miastach Tajlandii i ich okolicach, gdyż odległości pomiędzy poszczególnymi, wartymi zobaczenia obiektami, bywają znaczne.

Tajlandia | Rower to niedrogie i ekologiczne rozwiązanie
Tajlandia | Rower to niedrogie i ekologiczne rozwiązanie (by letsputphotographsontheinternet)

Rowerem podróżuje się tanio, zdrowo i ekologicznie, a przy okazji będziemy mieli dużą swobodę i możliwość bezpośredniego obcowania z tajskimi krajobrazami.

Wspaniałe wybrzeża morskie, a także liczne rzeki i kanały sprawiają, że w Tajlandii niezwykle popularny jest transport drogą wodną. Dotyczy to nie tylko rajskich wysp, ale także samych centrów wielkich miast, jak chociażby Bangkoku.

Tajlandia | Łodzie są popularnym środkiem transportu nawet w centrach tajskich miast
Tajlandia | Łodzie są popularnym środkiem transportu nawet w centrach tajskich miast (by watsuandok)

Mamy do dyspozycji prawdziwe bogactwo środków transportu: od promów z klimatyzowanymi kabinami, po motorówki i drewniane łodzie o długiej rufie – wszytko to w zależności od długości trasy i preferowanego przez nas sposobu zwiedzania.