Innym sposobem na przemierzenie tajskich ziem wzdłuż i wszerz jest skorzystanie z lokalnych linii kolejowych. To zdecydowanie najtańsza z opcji, a dodatkowo mamy tu możliwość komfortowego spędzenia nawet długich godzin dzielących nas od celu wyprawy, wygodnego podróżowania nocą, a także podziwiania wspaniałych widoków za oknami.

Tajlandia | W wagonie trzeciej klasy…
Tajlandia | W wagonie trzeciej klasy (by magical-world )

Przykładowo, aby dostać się na południe Tajlandii korzysta się z tak zwanej południowej linii kolejowej (jednej z czterech głównych linii w Tajlandii). Z Bangkoku ciągnie się ona wybrzeżem aż do granicy z Malezją. Opłaty w SRT (State Railway of Thailand) są uzależnione od miejsca, obecności klimatyzacji i szybkości pociągu.

Wagony trzeciej i drugiej klasy

Za twarde, drewniane siedzenia trzeciej klasy płaci się niewiele, nie są one jednak zbyt komfortowe i nie poleca się ich na dłuższe trasy. Warto zatem pomyśleć o drugiej klasie, gdzie siedzenia są miękkie i niekiedy regulowane.

W przybliżeniu za podróż w trzeciej klasie południową linią kolejową z Bangkoku do Surat Thani (651 km) zapłacimy ok. 6-9 USD. Na tej samej trasie, wagon drugiej klasy kosztował będzie 10-13 USD lub 11-16 USD (z klimatyzacją). W drugiej klasie, za dodatkową opłatą (3-6 USD lub 6,5-9,5 USD z klimatyzacją), istnieje też możliwość wyboru wagonu sypialnego (mamy wówczas do dyspozycji kuszetkę oddzieloną zasłonką i świeżą pościel).

Pierwsza klasa

Podróżując pierwszą klasą możemy spodziewać się osobnego, zamykanego na zamek, klimatyzowanego przedziału, w którym znajdują się dwa rozkładane fotele-łóżka, stolik i umywalka.

Podróż pierwszą klasą na trasie Bangkok-Surat Thani wyniesie nas ok. 26-36 USD. Do cen dodawana jest czasem opłata „za prędkość”, która wynosi zwykle od 1 USD (Rapid – pospieszny) do 2 USD (Special Express).

Tajlandia | Podróż pociągiem to możliwość podziwiania wspaniałych widoków
Tajlandia | Podróż pociągiem to możliwość podziwiania wspaniałych widoków (by wandering_angel )

Rezerwacje

Bilet kolejowy najlepiej zakupić z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jednodniowa rezerwacja w przypadku miejsc w pierwszej i drugiej klasie jest już koniecznością. Warto o tym pamiętać wybierając się do najpopularniejszych turystycznie miejscowości (np. Bangkok, Chiang Mai), a także planując podróż na weekend lub w czasie jakiegoś ważnego święta.

Rezerwacji można dokonać na dworcu w każdym większym mieście lub przez e-mail (passenger-ser@railway.co.th) albo fax (02 225 6068) do SRT – przynajmniej piętnaście dni przed podróżą powinien przyjść e-mail potwierdzający rezerwację. Wtedy należy już tylko zapłacić za bilety w kasie na stacji, przynajmniej godzinę przed odjazdem.

Rozkład jazdy pociągów

SRT wydaje również bezpłatne rozkłady jazdy w języku angielskim. Najlepszym miejscem, aby je zdobyć, jest kasa na dworcu Hualamphong w Bangkoku lub strony internetowe www.railway.co.th i www.thailandrailway.com.

Tajlandia | Dworzec kolejowy Hua Lamphong w Bangkoku
Tajlandia | Dworzec kolejowy Hua Lamphong w Bangkoku (by nealebryan )

Źródło:
http://www.seat61.com/Thailand.htm
Zainteresować Cię również mogą ...