Port lotniczy Suvarnabhumi (wymowa: "su-wan-na-poom") znajduje się ok. 25 km na wschód od Bangkoku. W początkowym okresie był on lotniskiem krajowym, a rangę międzynarodowego portu lotniczego uzyskał 28 września 2006 roku.

Tajlandia | Port lotniczy Suvarnabhumi jest największym lotniskiem w Tajlandii i jednym z największych na świecie
Tajlandia | Port lotniczy Suvarnabhumi jest największym lotniskiem w Tajlandii i jednym z największych na świecie (by rwp-roger © All rights reserved )

Funkcjonalny port lotniczy

Ze względu na wielkość zajmowanej powierzchni (ok. 32 km²) oraz przepustowość (lotnisko obsługuje 45 mln pasażerów rocznie, zaś w przyszłości liczba ta najprawdopodobniej zwiększy się do 100 mln), port lotniczy Suvarnabhumi jest największym lotniskiem w Tajlandii i jednym z największych na świecie. Suvarnabhumi posiada również najwyższą na świecie wieżę kontrolną o wysokości 132 metrów.

Torami czy między chmurami? – czyli o komunikacji wewnątrz kraju

Pierwszy etap podróży za nami – szczęśliwie dotarliśmy do Tajlandii, tylko... co teraz? Z pewnością jak najszybciej zechcemy opuścić płytę lotniska, zastanówmy się więc czym najtaniej i najwygodniej będzie nam poruszać się po kraju.

Tajlandia | Czym najlepiej poruszać się po kraju?
Tajlandia | Czym najlepiej poruszać się po kraju? (by ficken )

Pomiędzy poszczególnymi miastami Tajlandii możemy szybko i komfortowo przemieścić się samolotem lokalnych linii lotniczych lub wybrać nieco tańszą opcję - podróż pociągiem. Dużą poularnością cieszą się także autobusy, które kursują zarówno na dłuższych, jak i krótszych dystansach. Turyści ceniący komfort, prywatność i wygodę, mogą spróbować zwiedzić Tajlandię  własnym lub wynajętym samochodem.

Jeśli pomiędzy poszczególnymi miastami Tajlandii pragniemy przemieszczać się szybko i komfortowo, najlepiej jest skorzystać z bogatej oferty krajowych linii lotniczych. Warto zauważyć, że tutejsze ceny przelotów należą do najniższych na świecie.

Tajlandia | Samolot linii Thai Airways
Tajlandia | Samolot linii Thai Airways (by cplapied )

Krajowe linie lotnicze

Aby dostać się np. do regionu Ranong (północna część Półwyspu Malajskiego), można zarezerwować jedno z lokalnych połączeń lotniczych Thai Airways, które to linie obsługują loty krajowe do najdalszych krańców Tajlandii. Można skorzystać także z usług Bangkok Airways, które obsługują kilka dodatkowych tras (np. Bangkok-Ko Samui, Bangkok-Phuket, Ko Samui-Phuket).

Innym sposobem na przemierzenie tajskich ziem wzdłuż i wszerz jest skorzystanie z lokalnych linii kolejowych. To zdecydowanie najtańsza z opcji, a dodatkowo mamy tu możliwość komfortowego spędzenia nawet długich godzin dzielących nas od celu wyprawy, wygodnego podróżowania nocą, a także podziwiania wspaniałych widoków za oknami.

Tajlandia | W wagonie trzeciej klasy…
Tajlandia | W wagonie trzeciej klasy (by magical-world )

Przykładowo, aby dostać się na południe Tajlandii korzysta się z tak zwanej południowej linii kolejowej (jednej z czterech głównych linii w Tajlandii). Z Bangkoku ciągnie się ona wybrzeżem aż do granicy z Malezją. Opłaty w SRT (State Railway of Thailand) są uzależnione od miejsca, obecności klimatyzacji i szybkości pociągu.

Wielu turystów, odwiedzając różne miasta i regiony Tajlandii, decyduje się na podróż autobusem. Największą zaletą tego środka transportu jest jego powszechność i dostępność – autobusem dojedziemy do większości, nawet najmniejszych miejscowości Tajlandii.

Tajlandia | Autobusy są w Tajlandii najbardziej popularnym środkiem transportu
Tajlandia | Autobusy są w Tajlandii najbardziej popularnym środkiem transportu (by sherrattsam )

Wyróżniamy zarówno autobusy dalekobieżne, jak i te kursujące na krótszych trasach. W ramach obydwu kategorii spotkamy się z ofertami przewoźników państwowych i prywatnych, odnajdziemy też liczne różnice w standardzie i cenie.

Jeśli cenimy komfort, prywatność i wygodę, możemy spróbować zwiedzić Tajlandię samochodem. Jeśli nie dysponujemy własnym pojazdem, bez problemu wynajmiemy samochód na miejscu.

Tajlandia | W Bangkoku bywa tłoczno, jednak w mniejszych miejscowościach Tajlandii jazda wynajętym samochodem będzie prawdziwą przyjemnością
Tajlandia | W Bangkoku bywa tłoczno, jednak w mniejszych miejscowościach Tajlandii jazda wynajętym samochodem będzie prawdziwą przyjemnością (by chrisparkeruk )

Szczególnie godne polecenia są oczywiście te powszechnie znane i popularne wypożyczalnie samochodów, jak np. międzynarodowe: Avis, Budget, Hertz i National czy też regionalne np.: Tahi Rent a Car, Andaman Car Rent,  David Car Rent.