Ksylofon, flet, gong syjamski i bęben zapoznają nas z pełnią brzmień typowo tajskiej muzyki. Aż trudno uwierzyć, iż te same melodie towarzyszą zarówno aktorom teatralnym, jak i zawodnikom na ringu...

Tajlandia | Typowy tajski instrument muzyczny - ksylofon
Tajlandia | Typowy tajski instrument muzyczny - ksylofon (by dailytravelphotos )

Wyróżniany w dziejach Tajlandii okres historyczny - Sukhotai, zaowocował wieloma osiągnięciami tajskiej kultury. W owym czasie zrodziła się między innymi tajska muzyka klasyczna. Główną linię melodyczną utworu kreślił zwykle kompozytor. Ponieważ jednak nie upowszechniła się jakakolwiek metoda muzycznego zapisu, każdy grał melodię nieco odmienną, improwizując i maksymalnie wykorzystując cechy swojego instrumentu. Klasyczna muzyka tajska ogranicza się do skali pentatonicznej, czyli 5-dźwiekowej, pozbawionej półtonów oktawy, stanowiącej podstawę tonalną muzyki chińskiej, malajskiej i japońskiej. Z ową niezwykłością brzmienia idzie w parze egzotyka instrumentów indyjskiego pochodzenia, takich jak: ksylofon (ranad ek), flet (pi-nai), gong syjamski (gong wong-lek) i bęben (klong tad tapone). Rytm tutejszej muzyki jest parzysty i spokojny.

Tajlandia | Dziewczęta grające na tradycyjnych instrumentach strunowych hinduskiego pochodzenia.
Tajlandia | Dziewczęta grające na tradycyjnych instrumentach strunowych hinduskiego pochodzenia. (by Harry Haze )
Zainteresować Cię również mogą ...Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież