Sukhothai (Sukhotai) jest jedną z najczęściej odwiedzanych północnych prowincji Tajlandii. Region ten słynie przede wszystkim ze wspaniałych kompleksów zabytków, ilustrujących dzieje pierwszego niezależnego królestwa tajskiego, powstałego w XIII w. Królestwo Sukhotai – co oznacza: „świt szczęścia” – stało się kolebką tajskiej państwowości, kultury i sztuki.

Tajlandia | Sukhotai - poznaj tajemnicę dawnego królestwa
Tajlandia | Sukhotai - poznaj tajemnicę dawnego królestwa (by mschmaltz )

Sukhotai dziś

Dzisiejszy region Sukhotai leży w odległośći ok. 400 km na północ od Bangkoku i ok. 300 km na południe od Chiang Mai. Prowincja zajmuje obszar 6,6 tys. km² i dzieli się na 9 okręgów: Si Samrong, Si Satchanalai, Thung Saliam, Muang Sukhothai, Ban Dan Lan Hoi, Khiri Mat, Kong Krailat, Sawankhalok i Si Nakhon.

Wielka trójca – czyli Sukhotai i jego miasta satelickie

Warto zaznaczyć, iż Tajowie określali zwykle swoje królestwo nazwą ówczesnej stolicy – stąd tożsamość określeń miasta i całego regionu Sukhotai.
Tak jak żaden monarcha nie przetrwałby bez swojego dworu skupiającego doradców i służbę, tak i historyczne królestwo Sukhotai nie mogło koncentrować się tylko i wyłącznie na jednym ośrodku, jakim była jego stolica. Posiadało ono zatem w swoim obrębie kilka miast satelickich, które dziś współtworzą wraz z miastem głównym, atrakcyjny turystycznie rejon. Składają się nań:

Tajlandia | W Sukhotai lotosy kwitną najpiękniej
Tajlandia | W Sukhotai lotosy kwitną najpiękniej (by Alaskan Dude )

Warunki naturalne

W największy zachwyt wprawiają nas zwykle pozostałości kultury materialnej najpotężniejszych cywilizacji świata, a zatem ich architektura, malarstwo, rzeźba i inne wytwory rąk ludzkich. Rzadko kto pamięta, że duży - jeśli nie największy - udział w sukcesie wszelkich ludów odgrywało środowisko naturalne i to, co oferowała ziemia, na której przyszło im żyć.

"Matka wód"

Warto więc zastanowić się nad tym, jakie warunki naturalne umożliwiły rozwój tak bogatej i zachwycającej kultury, jaką było Sukhotai. Podobnie jak w przypadku największych potęg świata starożytnego, a zatem: Egiptu, Mezopotamii i Rzymu, tak i w Tajlandii początkiem wszystkiego była rzeka. Królestwo Sukhotai zrodziło się w dorzeczu górnego Menamu (w tłumaczeniu: „Matka wód”). Rzeka ta rokrocznie w deszczowej porze wylewa swe wody nanosząc warstwy żyznego mułu, będące idealnym podłożem dla rozwoju ryżowisk. „Rzeka życia” obejmuje swymi ramionami (dopływy: Menam Pa Sak, Menam Nan, Menam Yom, Menam Ping) wiele regionów Tajlandii, dzięki czemu ich mieszkańcy od wieków nie zaznają głodu. Tajowie wyspecjalizowali się w tzw. „nawadnianym rolnictwie”, które mimo rewolucji przemysłowej, wciąż stanowi podstawę ich gospodarki.

Tajlandia | Dzieci z Sukhotai w tradycyjnych strojach
Tajlandia | Dzieci z Sukhotai w tradycyjnych strojach (by Alaskan Dude )

Produkty lokalne

Do najpopularniejszych produktów lokalnych prowincji Sukhotai należą ceramiczne i jubilerskie rękodzieła z Sangkhalok i Si Satchanalai, jak również ręcznie tkana odzież z Hat Siao. Także tutejsze prażone orzeszki nie mają sobie równych.

Sztuka

Sukhotai to nie tylko nazwa dawnego królestwa, wspaniałej stolicy i dzisiejszego regionu turystycznego, to także określenie wyjątkowego stylu w tajskiej sztuce. Z okresu Sukhotai pochodzą najwspanialsze wizerunki Buddy, szczególnie te tworzone w niezwykle plastycznym i inspirującym materiale, jakim jest brąz. Dzięki osiągnięciom stylu Sukhotai możemy dziś podziwiać postacie kroczącego Buddy czy też dyskretny uśmiech malujący się na twarzy Oświeconego.
Zainteresować Cię również mogą ...