Muzeum Narodowe Ramy Khamphaenga (Ramkhamhaeng National Museum) znajduje się pomiędzy Wat Traphang Thong i Wat Mahathat.

Tajlandia | Płaskorzeźba z muzealnych zbiorów
Tajlandia | Płaskorzeźba z muzealnych zbiorów (by canadagood )

Zbiory

W zbiorach muzealnych znajdują się między innymi fotografie z lat 1900-1920, przedstawiające ruiny Sukhotai przed renowacją. Placówka wystawia ponadto wspaniałe, unikatowe rzeźby, ceramikę i przedmioty codziennego użytku z okresu Sukhotai.

Kroczący Budda

W holu wejściowym zaprasza gości ogromna, imponująca statua kroczącego Buddy. Rzeźbę tę charakteryzuje zadziwiająca płynność linii. Ów monument ukazuje wzajemny wpływ buddyzmu i religii hinduistycznej – po bokach kroczącego Buddy znajdują się bowiem brązowe posągi hinduskich bóstw.

Najcenniejszy skarb

W muzeum znajduje się dzieło o szczególnej wartości - kamienna płyta z inskrypcją spisaną ręką samego króla Ramy Khamphaenga.  Zabytek datowany jest na 1292 rok (jego oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Bangkoku i stanowi jego najcenniejszy eksponat). Inskrypcja w swej treści wysławia podboje Ramy Khamphaenga i upamiętnia fakt, iż opracował on tajski alfabet, wykorzystując jako podstawę pismo Khmerów, uzupełnione o znaki własnego autorstwa.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 8:30 do 16:00

Tajlandia | Muzeum zbiera najpiekniejsze osiągnięcia tajskiej sztuki rzeźbiarskiej
Tajlandia | Muzeum zbiera najpiekniejsze osiągnięcia tajskiej sztuki rzeźbiarskiej (by ranopamas )
Zainteresować Cię również mogą ...