Czym jeszcze zachwycić nas może Sukhotai, gdy poznamy już wszystkie ruchome i nieruchome zabytki królestwa? Być może pewnego wieczoru przykuje nasz wzrok, dryfująca po wodzie, niepozorna, świecąca łódeczka...

Tajlandia | Sukhotai - huczne obchody Loi Krathong
Tajlandia | Sukhotai - huczne obchody Loi Krathong (by hcchoo )

Ostatni dzień deszczowej pory

Hucznie obchodzone święta i uroczystości są atrakcją jednakowo uwielbianą przez mieszkańców wszystkich kontynentów. Podobnie jak my obchodzimy pierwszy dzień wiosny (niejednokrotnie brutalnie żegnając się z symbolicznym wyobrażeniem zimy), tak mieszkańcy Tajlandii świętują następstwo swoich pór roku. Oczywiście Loy Krathong, czyli święto wyznaczające koniec pory deszczowej (a także głównych zbiorów ryżu), nie posiada swojego odpowiednika w Europie. Wywodzi się ono z hinduskiej tradycji dziękczynienia bogini wód za deszcz.

Ów uroczysty dzień przypada podczas listopadowej pełni księżyca. Ze świętem łączy się przepiękna tradycja puszczania na wodę miniaturowych świątyń z zapalonymi w środku świecami. Aby zapewnić sobie wspaniałe wrażenia kolorystyczne i świetlne, musimy przystąpić do tego rytuału koniecznie po zmierzchu. Małe łódeczki dryfują na liściach bananowca (krathong). Mają one za zadanie zabierać grzechy roku minionego i przynieść szczęście na przyszłość. Loy Krathong obchodzone jest w całej Tajlandii, ale najbardziej malowniczy charakter ma ono w Starym Sukhotai. Towarzyszą mu pokazy tańców ludowych oraz wspaniałe widowiska dźwiękowe i świetlne („Sound and Light show”).

Tajlandia | Zaprzysiężeniu nowych mnichów towarzyszą różnego rodzaju uroczystości
Tajlandia | Zaprzysiężeniu nowych mnichów towarzyszą różnego rodzaju uroczystości (by avlxyz )

Uroczysta procesja mnichów

Szczególnie hucznie obchodzoną uroczystością są odbywające się co roku, w okolicy 7-8 kwietnia, święcenia mnichów. Nowicjusze uczestniczą wówczas w niezwykle barwnej procesji przemierzającej wioskę Ban Hat Siao – położoną tuż obok Si Satchanalai. Liczni chłopcy i mężczyźni w kolorowych strojach, zasiadający na grzbietach około trzydziestu, bogato przystrojonych słoni, tworzą naprawdę niesamowite zjawisko, któremu warto przyjrzeć się z bliska.

Święta dla spóźnialskich

Mieszkańcy Sukhotai, świadomi piękna organizowanych przez nich uroczystości Loi Krathong, stworzyli pewną alternatywę dla turystów, którzy odwiedzają Tajlandię w miesiącach innych niż listopad. Tak zwane Noce w Sukhotai (Sukhotai Nights) również odbywają się w Parku Historycznym i towarzyszą im podobne atrakcje: pokazy tradycyjnych tańców, puszczanie świetlistych łódeczek i wspaniałe pokazy świetlne. Turyści pragnący wziąć udział w takim pokazie powinni dopytać się o szczegóły w Sukhothai Tourist Business Club (tel. 0 5561 3075 6).
Zainteresować Cię również mogą ...