Od ludowych przedstawień teatralnych li-khe i pełnego wdzięku baletu lakhon, poprzez mający silny duchowy i rytualny wymiar tajski boks (muay thai), aż do wymagającej sprawności tancerza baletowego gry takraw egzotyczna kultura Tajlandii tylko czeka, aby ją poznawać i odkrywać…

Tajlandia | Tajski boks
Tajlandia | Bangkok - Tajski boks (by colbyotero )

Muay thai

Termin muay thai to w dosłownym znaczeniu: „walka wolnych ludzi” – używa się go na określenie tajskiej sztuki walki, zwanej również tajskim boksem.

Technika ta wykształciła się najprawdopodobniej już w XIII wieku. Znane są historie dotyczące genezy tej dziedziny sportu, mówiące o wojownikach, których zadaniem była ochrona słoni na polu bitwy i którzy po stracie oręża bronili się przed napastnikami wykorzystując elementy walki, zbliżone do dzisiejszego muay thai.

Tajski boks przeszedł na przestrzeni wieków wiele zmian, zawsze jednak był popularnym sposobem spędzania wolnego czasu: trenowali go zarówno królowie, jak i ubodzy wieśniacy. W XX wieku muay thai pojawił się na arenach międzynarodowych i zyskał wielu zwolenników.

Obecnie jest on podzielony na dwie odmiany: sportową – uprawianą na ringach i tradycyjną sztukę walki – mającą wiele unikalnych technik, których nie można stosować, nosząc nakazane w odmianie sportowej rękawice.

Tajlandia | Starcie dwóch zawodników przypomina czasem... taniec
Tajlandia | Starcie dwóch zawodników przypomina czasem... taniec (by plynoi )

Rozgrywki przebiegają zwykle w ten sposób, że każdy bokser wchodzi na ring przy dźwiękach tradycyjnej muzyki, a następnie kłania się w kierunku miejsca swego urodzenia, potem na północ, południe, wschód i zachód, oddając cześć nauczycielowi i duchowi ringu.

Ciosy można zadawać każdą częścią ciała za wyjątkiem głowy, dopuszczalne są natomiast ciosy w każdą część ciała oprócz pachwiny. Duży nacisk kładziony jest przede wszystkim na walkę w tzw. klinczu, czyli w bliskim zwarciu ze sobą ciał zawodników.

W latach 30. wprowadzono obowiązek używania rękawic bokserskich, do tej pory – jak głoszą niektóre miejskie legendy – walki muay thai bywały bardzo krwawe, gdyż zawodnicy praktykowali zwyczaj owijania pięści w konopie pokryte warstwą odłamków szkła.

Tajlandia | Gra w takraw wymaga nie lada zręczności.
Tajlandia | Gra w takraw wymaga nie lada zręczności (by pump937)

Takraw

Niezwykle popularną dyscypliną sportu jest w Tajlandii gra zwana takraw, polegająca na utrzymaniu nad ziemią małej ratanowej piłki. Jest to skrzyżowanie piłki nożnej z siatkówką, wzbogacone domieszką gimnastyki i... kung fu.

Istnieje około pięć wersji takraw, ogólnie zasady dotyczą jednak tego, by nie dotykać piłki rękoma. Gra przypomina czasami balet, gdyż zawodnicy muszą być giętcy i wysportowani: aby nie upuścić piłki na ziemię gimnastykują się tworząc niezwykłe figury.

Takraw jest jedną z dyscyplin na olimpiadzie Południowo-Wschodniej Azji (w tej oficjalnej wersji gry, dwie trzyosobowe drużyny grają ze sobą przez siatkę).

W innych realizacjach takraw można kopać piłkę piętą, tak aby przeleciała obręcz utworzoną z rąk lub odbijać ją drużynowo przez obręcz kosza do koszykówki.

Grę tę często zaobserwować można na boiskach szkolnych, w parkach, na ulicach i plażach, wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco dużo przestrzeni. Co ciekawe, pojawia się czasem również na tajskich pogrzebach.
Zainteresować Cię również mogą ...