Jeśli chodzi o wykorzystywanie elementu zaskoczenia w technikach sprzedaży, tajscy właściciele straganów stawiają poprzeczkę naprawdę wysoko. Każdy, kto był w Krainie Uśmiechu zapewne słyszał np. o pływających targach. Na tym kreatywność mieszkańców Tajlandii się jednak nie kończy. Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się bowiem także bazar zorganizowany na... czynnych torach kolejowych.

Tajlandia | Stacja Maeklong
Tajlandia | Stacja Maeklong (by imyanghai )

Ten jedyny w swoim rodzaju targ na torach kolejowych znajduje się przy stacji Maeklong, około 60 km od stolicy Tajlandii – Bangkoku.

Dlaczego akurat na torach kolejowych, w dodatku czynnych? Spowodowane jest to brakiem miejsca na stoiska w przeszłości. Dziś, mimo że sprzedawcy bez problemu mogliby się przenieść w inne, nieco mniej uciążliwe miejsce, nie chcą tego. Każdego dnia bazar odwiedzany jest przez tysiące turystów, a każdy z nich to potencjalny kupiec.

Bazar przy stacji Maeklong (w Samut Songkhram) nie różni się wyglądem od innych targowisk w Tajlandii. Można przechadzać się do woli pomiędzy zadaszonymi, kolorowymi stoiskami, z tym że tu spaceruje się po torach. Gdy do uszu zebranych dobiegnie dźwięk nadjeżdżającego pociągu – sprzedawcy niezwykle sprawnie zaczynają odsuwać towar od torów i składają plandekę pełniącą funkcję dachu, by pozwolić na przejazd maszynie. Wykonują to bez pośpiechu, w kilkanaście sekund. Co zadziwiające, wszystko mają wymierzone co do milimetra. Nie ma szans, by pociąg coś zniszczył. I tak kilka razy dziennie. Sprzedawcy znają rozkład pociągów i zdaje się, że składanie oraz rozkładanie stoisk nie sprawia im najmniejszego problemu. Gdy pociąg przejedzie, a trwa to zaledwie kilkanaście sekund, życie na bazarze wraca do normy.

Na tym niezwykłym targu sprzedawane są głównie produkty spożywcze: egzotyczne owoce, warzywa, mięso, ryby, ale i ubrania oraz pamiątki.

Stacja Maeklong jest ostatnią na tej trasie. Gdy pociąg się zatrzyma, wielu turystów podchodzi, by zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie na tle bazaru.

Tajlandia | Złożenie stoisk zajmuje kilkanaście sekund
Tajlandia | Złożenie stoisk zajmuje kilkanaście sekund (by m-louis )
Zainteresować Cię również mogą ...