Niezmiennie od stuleci ulice tajskich miast przemierzają bosi, odziani w jaskrawopomarańczowe szaty mężczyźni, a także całkiem mali chłopcy. Kim są ci tajemniczy uduchowieni starcy i młodzieńcy, zbierający nie tylko jałmużnę do swych metalowych miseczek, ale także życzliwe gesty, promienne uśmiechy i pełne szacunku spojrzenia napotkanych osób?

Tajlandia | Mnisi w jaskrawych szatach to częsty widok na ulicach tajskich miast
Tajlandia | Mnisi w jaskrawych szatach to częsty widok na ulicach tajskich miast (by gumuz )

Siła tradycji

Mnisi są nieodłącznym elementem religii buddyjskiej. Mężczyźni zamieszkujący zespoły świątynne zgłębiają tajemnice nauk Buddy, medytują i pracują nad udoskonaleniem swojej karmy (sumy dobrych uczynków, decydującej o przyszłym wcieleniu). Dla każdej tajskiej rodziny posłanie syna do klasztoru jest wielkim wydarzeniem i zaszczytem.

Tutejsi mężczyźni mogą pogłębiać swą wiedzę o buddyzmie przez okres kilku miesięcy lub pozostać w klasztorze nawet przez całe życie i stać się nauczycielami kolejnych pokoleń mnichów.

Przywdzianie mniszych szat, chociażby na pewien krótki okres życia, należy do tradycji, zatem każdy chłopiec – mniej więcej pomiędzy ukończeniem szkoły, a podjęciem stałej pracy – stara się uszanować ten zwyczaj.

Tajlandia | Każdy Taj, choć na krótki okres życia, powinien zostać mnichem
Tajlandia | Każdy Taj, choć na krótki okres życia, powinien zostać mnichem (by tanvach )

Jak wygląda życie mnicha?

Mieszkańcy klasztoru powinni żyć bardzo skromne i zdyscyplinowanie.

Powszechnym zwyczajem jest otrzymywanie jałmużny od wiernych wyznawców buddyzmu, którzy pomoc mnichom uważają a jedną z dróg prowadzącą ich ku osiągnięciu stanu nirwany.

Czas spędzony w klasztorze mężczyźni poświęcają na medytację i zgłębianie buddyjskich pism. Wielu ludzi chętnie szuka u nich pomocy w sprawach wiary, ponieważ są osobami najbardziej wtajemniczonymi w nauki Oświeconego.
Zainteresować Cię również mogą ...Komentarze  

 
0 #2 Noreen 2017-05-16 00:11
First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I'd like to ask if
you don't mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head before writing.
I've had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out.

I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or
hints? Many thanks!
Cytować
 
 
0 #1 Counter Strike CSS 2014-07-15 14:53
Tak się wczytałem w szczegóły że zostawiłem godzinę jak nic:)
Cytować
 

Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież