Północny wschód Tajlandii jest rejonem nieco zapomnianym przez turystów. To właśnie tu znajduje się jednak, jeden z najpiękniejszych parków narodowych kraju, pełen dzikiej przyrody i prawdziwych cudów natury, Khao Yai.

Tajlandia | Zorganizowane trasy wycieczkowe prowadzą przez najpiękniejsze obszary parku
Tajlandia | Zorganizowane trasy wycieczkowe prowadzą przez najpiękniejsze obszary parku
(by
sugree )

Położenie i warunki naturalne

Jest to najstarszy park narodowy w Tajlandii (ustanowiony w 1961 roku) i jeden z najwspanialszych obszarów chronionych świata. Park Narodowy Khao Yai znajduje się w odległości ok. 250 km na północny wschód od Bangkoku i zajmuje powierzchnię 2168 km². Obszar parku obejmuje rozległe tereny dżungli i obszary górskie, kryjąc w sobie niezmierzone bogactwo dziewiczej natury. Najwyższym wzniesieniem w Khao Yai jest masyw Khao Rom, liczący 1351 m n.p.m. Na terenie parku, poza gęstymi lasami deszczowymi, znajdują się duże trawiaste przestrzenie, tworzące idealne warunki życia dla dzikich słoni, gibbonów, szakali azjatyckich, czarnych niedźwiedzi azjatyckich, tygrysów, leopardów, dzików, zwierzyny płowej, bydła oraz wielu gatunków ptaków.

Trasy wycieczkowe

Na terenie parku Khao Yai wytyczono mnóstwo szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Przecinają one gęstą dżunglę wzdłuż i wszerz, a najciekawsze z nich prowadzą do najwspanialszych cudów natury, np. prosto do stóp potężnego wodospadu Haeo Narok. Wyróżnia się tu 12 głównych szlaków o długości od 2,5 do nawet 10 km. Niektóre szlaki wymagają wynajęcia przewodnika, który pomoże w przedzieraniu się przez trudne dzikie rejony.

Tajlandia | Tajemnicze zakątki tropikalnej puszczy najlepiej zwiedzać z przewodnikiem
Tajlandia | Tajemnicze zakątki tropikalnej puszczy najlepiej zwiedzać z przewodnikiem (by wurzle )

Atrakcje

Jedną z atrakcji organizowanych na terenie parku są safari urządzane tuż po zmroku. Przemierza się wówczas lasy i sawanny w odkrytej ciężarówce, wyposażonej w silne reflektory. Wieczorową porą można podejrzeć zwierzęta, które rzadko spotyka się w ciągu dnia, jak np.: jelenie, sowy, jeżozwierze, różne gatunki węży, stada dzikich słoni czy nawet osobniki z rodziny kotów wybierające się na polowanie. Ochotnicy muszą zakupić bilet w sklepiku, niedaleko głównej kwatery parku, przed godziną 18.00 (wycieczki zaczynają się zwykle o 19.00 i 20.00). Z kolei wybierając się na wycieczkę o świcie, będziemy mieli okazję zobaczyć białorękie gibbony. Jak widać, w ofercie parku znajdują się atrakcje zarówno dla rannych ptaszków, jak i nocnych marków.

Pogoda

Średnia temperatura powietrza na terenie parku, w okresie najcieplejszych miesięcy (kwiecień i maj), wynosi ok. 29ºC, natomiast w okresie najchłodniejszym (grudzień i styczeń) – nie przekracza 17ºC. Największe opady deszczu w tych rejonach przypadają pomiędzy majem a październikiem.

Tajlandia | Krajobrazy parku Khao Yai
Tajlandia | Krajobrazy parku Khao Yai (by sugree )

Warto wiedzieć

Zarówno na terenie parku, jak i w jego bezpośredniej okolicy (na trasie do miasta Pak Chong) znajdziemy liczne miejsca noclegowe. W hotelikach i bungalowach bez problemu wynajmiemy doświadczonych przewodników wycieczek po dżungli.
Wybierając się na zwiedzanie tropikalnej dziczy, warto zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek. Podstawą będzie odzież z długimi nogawkami i rękawami, środki przeciw owadom i oczywiście wygodne, sportowe obuwie.

Jak dotrzeć do parku?

Aby dotrzeć do parku Khao Yai, powinniśmy kierować się z Bangkoku do miejscowości Pak Chong (bezpośredni dojazd autobusem z Dworca Północnego). Do bram parku i miejsc noclegowych podwiozą nas songthaewy.

Tajlandia | W Khao Yai żyją przeróżne gatunki ptaków zmieniające się w zależności od pory roku
Tajlandia | W Khao Yai żyją przeróżne gatunki ptaków zmieniające się w zależności od pory roku
(by lipkee )
Zainteresować Cię również mogą ...