Na terenie Tajlandii znajduje się ok. 140 obszarów objętych ochroną. Mają one na celu zabezpieczenie najcenniejszych i najbardziej zagrożonych klęską żywiołową obszarów, są także atrakcyjnymi centrami edukacyjnymi i rekreacyjnymi, zarówno dla mieszkańców Tajlandii, jak i dla przybywających tu turystów.

Tajlandia | Morski Park Narodowy Ang Thong u wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej
Tajlandia | Morski Park Narodowy Ang Thong u wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej (by
victoriapeckham )

Obszary chronione

Obszary chronione zajmują ok. 14% powierzchni kraju, co lokuje Tajlandię na 4. miejscu spośród wszystkich państw azjatyckich. Znajdują się tu 103 parki narodowe, zajmujące wspólnie powierzchnię 52,3 tys. km², a także kilkadziesiąt rezerwatów przyrody, ogrodów botanicznych i obszarów objętych zakazem polowań, o łącznej powierzchni 31 tys. km². Wśród parków narodowych wyróżnia się 18 parków morskich, obejmujących tajskie wyspy i wybrzeża. Parki narodowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej oraz zachowaniu biologicznej różnorodności.

Bogactwo przyrodnicze

Większość parków chroni piękno tropikalnych lasów deszczowych i monsunowych. Skrywają one olśniewające cuda przyrody: od sosnowych gajów północy (Park Narodowy Doi Inthanon) po gęsty busz tropikalnych dżungli południa (Thale Ban), od połaci leśnych na granicy z Laosem (Phu Chong Nayoi), po zniewalające koralowce na południowym zachodzie (Morski Park Narodowy Ko Tarutao). Urok tutejszych krajobrazów wzbogacają zapierające dech w piersiach wodospady, jaskinie i szczyty górskie. Na terenie malowniczych parków morskich (znajdujących się głównie w południowej i wschodniej Tajlandii) występują wspaniałe rafy koralowe i bujna roślinność namorzynowa – dziwne, koślawe drzewka porastające wybrzeża, toczące odwieczną walkę z napływami słonej wody.

Tajlandia | Niektóre parki skrywają swe prawdziwe piekną pod taflą wody
Tajlandia | Niektóre parki skrywają swe prawdziwe piękno pod taflą wody (by jonhanson )

Bogactwem parków narodowych jest także zróżnicowana fauna – niezliczone gatunki ssaków, ptaków i gadów zamieszkujących leśne ostępy, doliny rzek i górskie wzniesienia. Największym parkiem jest Kaeng Krachan o powierzchni 2,9 tys. km² (prowincja Petchaburi), zaś najwięcej osobliwości flory i fauny gromadzi się w granicach Phu Kradung (prowincja Loei). Niezwykle cennym bogactwem naturalnym są także unikalne formy geologiczne, jak np.: egzotyczna jaskinia stalaktytowa w Parku Narodowym Jalermratanakosin, skalne tarasy z Phu Hin Rongra, a także krasowe krajobrazy parku Khao Yai. W granicach obszarów chronionych Tajlandii, znajdują się także tereny zamieszkane przez tradycyjne plemiona – być może dzięki temu uda się zachować ich unikalną kulturę i sposób życia.

Tajlandia | Mieszkaniec Parku Narodowego Kaeng Krachan
Tajlandia | Mieszkaniec Parku Narodowego Kaeng Krachan (by About Mike (NO captive birds) in Thailand )

Ekologia

Ponieważ na przestrzeni 30 lat, leśne obszary Tajlandii zmalały niemalże o połowę, koniecznością stało się objęcie ochroną prawną jak największej liczby terenów. Obrońcy tajskiej przyrody toczą nieustanną walkę z rabunkową eksploatacją lasów, z przetrzebianiem drzew w celach gospodarczych i dla stworzenia miejsc bod budowle przemysłowe. Dużym problemem jest także kłusownictwo.

Organizacja

Większość parków pobiera opłatę za wstęp w wysokości ok. 0,5-1,5 USD. Niektóre z nich oferują swym zwiedzającym szereg atrakcji: nurkowanie (parki morskie), oznakowane piesze szlaki, możliwość zorganizowania pikniku i miejsca noclegowe gwarantujące wspaniały widok za oknami. Wszystkie parki narodowe, zarówno leśne jak i morskie, są zarządzane przez Królewski Departament Leśnictwa mieszczący się na Phaholyothin Road (Chatuchak District) w Bangkoku.
 

Tajlandia | Niezwykła aura Parku Narodowego Erawan
Tajlandia | Niezwykła aura Parku Narodowego Erawan (by yeowatzup )
Zainteresować Cię również mogą ...