Miasto Chonburi (Chon Buri) jest stolicą prowincji noszącej tę samą nazwę. Miasto zajmuje powierzchnię 228,8 km², a zamieszkuje je ok. 250 tys. mieszkańców.

Tajlandia | Chonburi - stolica prowincji
Tajlandia | Chonburi - stolica prowincji (by Sigree Ibn Mamak)

Chonburi jest najbliższym nadmorskim miastem z perspektywy Bangkoku. Znajduje się ono na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej, w odległości zaledwie 80 kilometrów od stolicy kraju.

Jest to popularne miejsce weekendowych „wyskoków” mieszkańców Bangkoku, którzy cenią miejscowości bardziej ciche i kameralne niż pobliska Pattaya (również leżąca w prowincji Chonburi, mniej więcej 50 km na południe od miasta Chonburi).

W Tajlandii zazwyczaj stolica dane prowincji jest równocześnie największym i najbardziej znanym miastem regionu (por. Chiang Mai, Sukhotai, Ajutthaja). W przypadku Chonburi, sławę miasta stołecznego, zdecydowanie przewyższa nadmorskie centrum rozrywki i uciech wszelakich – Pattaya. Co nie znaczy, że nie warto odwiedzić także innych zakątków prowincji.

Chonburi choć mniejsze i bardziej zaciszne, cieszy się także duża popularnością.

Chonburi jest ponadto centrum programu Eastern Seaboard Development Project, którego celem jest poprawa kondycji lokalnego przemysłu i okolicznych wiosek rybackich.

Etymologia nazwy Chonburi

Słowo chon oznacza "wodę", zaś buri – "miasto", co wydaje się całkiem adekwatna nazwą, biorąc pod uwagę położenie zarówno miasta, jak i całej prowincji, u wybrzeży zatoki Tajlandzkiej.

Atrakcje

Chonburi ma do zaoferowania malownicze plaże, bezpieczne kluby nocne, centra sportów wodnych i pyszne, świeże owoce morza dla wielbicieli kuchni azjatyckiej.

W samym centrum miasta odwiedzić można wspaniała świątynię – Wat Yai Inthraram, w innych zakątkach prowincji Chonburi – także inne obiekty sakralne i wspaniałe miejsca rozrywki.
Zainteresować Cię również mogą ...