Prowincja Chonburi (lub Chon Buri), leżąca w północno-wschodniej części kraju tuż nad Zatoką Tajlandzką, słynie przede wszystkim z atrakcyjnego centrum zabawy i rozrywki, jakim jest Pattaya. Jeśli jednak trafimy w te okolice, warto poświęcić trochę uwagi także innym - równie ciekawym - zakątkom tego regionu.

Tajlandia | Krajobrazy Chonburi
Tajlandia | Krajobrazy Chonburi (by Dmitry Klimenko)

Dzięki dogodnemu położeniu nad Zatoką Tajlandzką, dobrym portom morskim oraz niewielkiej odległość stolicy prowincji od stolicy kraju - Bangkoku, Chonburi stanowi od pokoleń centrum wymiany gospodarczej i kulturalnej.

Miasto, będące stolicą prowincji, nosi tradycyjnie tę samą nazwę i znajduje się w odległości ok. 100 km na wschód od Bangkoku. Jest to prężny ośrodek przemysłowy i handlowy, nie pozbawiony ciekawych świątyń i miejsc rozrywki.

Krajobraz

Od północnego-zachodu w kierunku południowo-wschodnim ciągnie się przez prowincję Chonburi niski łańcuch górski. Żyzne niziny na północy od dawna są użytkowane rolniczo.

Dzisiaj o znaczeniu tej prowincji decydują w głównej mierze jej możliwości turystyczne: baśniowe plaże, kryształowo czysta woda, malownicze wysepki, bogactwo fauny morskiej i nieskazitelne krajobrazy. W głębi lądu zielone lasy i szumiące wodospady tworzą niezwykłą tropikalną scenerię.

Charakterystyka regionu

Prowincja Chonburi, mimo że leży we północno-wschodnim regionie Tajlandii, zaliczana jest ze względów administracyjno-technicznych do Tajlandii Centralnej.

Pod względem administracyjnym prowincja Chonburi podzielona jest na 11 okręgów (amphoe), które z kolei dzielą się na 92 gminy (tambon) i 961 wsi (muban).

Rolnictwo Chonburi nastawione jest mniej na uprawę ryżu, a bardziej na plantacje tapioki i orzechów kokosowych. Duże znaczenie odgrywa w prowincji również rybołówstwo, zarówno przybrzeżne, jak i dalekomorskie. Osiedla się tutaj wiele zakładów produkcyjnych, korzystając z dogodnych połączeń morskich, a także szukając ucieczki przed chaosem komunikacyjnym Bangkoku.

Tajlandia | Malownicza wysepka Ko Si Chang w prowincji Chonburi
Tajlandia | Malownicza wysepka Ko Sichang w prowincji Chonburi (by magical-world)

Atrakcje prowincji Chonburi

Pattaya – słynny kurort nad Zatoką Tajlandzką

Wat Yai Inthraram – wspaniała świątynia w centrum miasta Chonburi wzniesiona w stylu architektonicznym charakterystycznym dla okresu Ayutthaya.

Galeria Ho Pilra – znajdziemy ją przy ulicy Chetchamnong w centrum miasta Chonburi, około 500 m od ratusza. Znajdują się tutaj eksponaty historyczne, ale główną atrakcją galerii jest kopia posągu Phra Putthasihing, którego srebrny oryginał przebywa w Muzeum Narodowym w Bangkoku.

Ang Sila – Tradycyjna wioska rybacka oddalona około 5 km od miasta Chonburi. Słynie ze swoich wspaniałych wyrobów rzemieślniczych, przedmiotów wyrabianych z granitu, zwłaszcza typowych dla tajskiej kuchni moździerzy i tłuczków.

Bang Saen – Oddalony 14 km od Chonburi popularny kurort weekendowy. W dni powszednie potrafi być cudownie spokojny. Wzdłuż plaży znajdują się hotele, sklepy spożywcze oraz wypożyczalnie sprzętu wypoczynkowego i rowerów.

Tajlandia | Khao Kheow Open Zoo
Tajlandia | Khao Kheow Open Zoo (by atomdocs)

Khao Sam Muk – To wzgórze między Ang Sila i Bang Saen stanowi przestrzeń życiową dla stad dzikich małp. U stóp wzgórza znajdują się świątynie Tajów i Chińczyków.

Rynek Nong Mon – Ten rynek na Sukhumvit Road, w pobliżu drogi do Bang Saen, oferuje ogromny wybór miejscowych wyrobów włącznie ze świeżą i konserwowaną żywnością. Do ulubionych należą tutaj suszone zwierzęta morskie, kleisty ryż w bambusie (khao lam), duszone zrazy z ryby (ho mok) oraz smażone krewetki.

Ko Sichang – Malownicza  wyspa gwarantująca spokojny wypoczynek i przepiękne widoki. Między Ko Sichang  (Ko Si Chang) i stałym lądem istnieje dogodne połączenie promowe. Na tej wyspie znajdował się pierwotnie pałac Vimanmek.

Farma tygrysia Si Racha – znajduje się przy 20. kilometrze autostrady nr 36. Spotkamy tu nie tylko tygrysy bengalskie, ale także inne dzikie zwierzęta, m.in. krokodyle.

Park zoologiczny Khao Kheow – położony jest na dużym, zalesionym obszarze, niedaleko od Chon Bun. Żyje tutaj ponad 200 różnych gatunków zwierząt w swoim naturalnym środowisku. Nową atrakcją dla turystów jest nocne safari.

Wodospad Chan Ta Then – znajduje się 15 km od Sukhumit Road przy drodze, która prowadzi również do parku zoologicznego Khao Khiao. Wodospad ma pięć stopni, a do poszczególnych stopni można dotrzeć ścieżką wzdłuż brzegu.

Wyścigi bawołów – W październiku w Chonburi odbywa się wielki doroczny festyn, którego główną atrakcją są wyścigi bawołów. Poza tym miasto oferuje w tym dniu festyny wyrobów rzemieślniczych i pamiątek, degustacje przekąsek i deserów, jazdę konną dla dzieci, występy zespołów muzycznych oraz wybory „miss farmy”.

Tajlandia | Bang Saen zaprasza
Tajlandia | Bang Saen zaprasza (by atomdocs)
Zainteresować Cię również mogą ...