Tajlandia - kraina uśmiechu

Tajlandia to malowniczy kraj Azji Południwo-Wschodniej, który zachwyci nas bogactwem barw, przepychem świątynnych wnętrz, bujną tropikalną przyrodą,  wyjątkową tradycją, religią wkradającą się w codzienne życie mieszkańców i wszechobecnym uśmiechem.

Tajlandia | Tajlandia to przede wszystkim wspaniałe widoki…
Tajlandia | Tajlandia to przede wszystkim wspaniałe widoki… (by flydime )

Świat kolorów i złoceń

Tajlandia przepełniona jest kolorami: czerwono-zielone dachy świątyń wspaniale komponują się ze złoconymi zdobieniami, mnisi w szafranowych szatach przechadzają się wśród zabytkowych budowli z brunatnej cegły, rzekami płyną długie łodzie wypełnione po brzegi barwnymi owocami i aromatycznymi przyprawami, na błękitnym niebie tańczą purpurowe latawce, zaś na tle soczystej zieleni pól ryżowych dostrzec można ciemnookich Tajów w słomkowych kapeluszach.

Wrażenie chaosu

Już od pierwszej chwili pobytu na tajskiej ziemi uderzy nas wrażenie pewnego chaosu, nieznanego mieszkańcom Europy, a niezwykle charakterystycznego dla egzotycznych krajów.

Turysta przechadzający się uliczkami tajskich miast co chwilę będzie miał okazję spotkać sprzedawców oferujących specjały tajskiej kuchni i tradycyjne rękodzieła, ryksiarzy zachęcających do skorzystania z ich usług, różnojęzyczne wycieczki, barwne festiwalowe pochody, przebierańców i ulicznych muzyków. W atmosferę kipiącego życiem miasta wkradają się tu i ówdzie elementy religijne: złocone wieżyczki świątyń, posągi uśmiechniętego Buddy, a także stosy kwiatów i kadzidełek składanych bóstwom w ofierze.

Krainy geograficzne

Tajlandia jest krajem rozległym, kształtem przypominającym głowę słonia. Wyróżnia się tu cztery charakterystyczne regiony: Nizinę Menamu - stanowiącą prężnie rozwijające się i żyzne centrum kraju, Równinę Korat - położony w północno-wschodniej Tajlandii znacznie uboższy region, południowy półwysep oblany przez fale Morza Andamańskiego i górzystą północ kraju.

Tajlandia | Tajlandia oczaruje nas swymi kolorami
Tajlandia | Tajlandia oczaruje nas swymi kolorami (by
aaronshail)

Kultura i sztuka

Obowiązkiem każdego turysty jest zapoznanie się z lokalnymi tradycjami. Tajlandia zachwyci nas różnorodnością i bogactwem swej kultury. Tutejsze obyczaje weselne czy pogrzebowe w niczym nie przypominają tych europejskich, wnętrza buddyjskich świątyń posiadają niezwykłą - przepełnioną oparami trociczki i migotliwym blaskiem świec – atmosferę kontemplacji, zaś tradycyjny taniec ukazujący dawne tajskie dzieje i legendy, w którym każdy gest i mina mają swoje znaczenie pozwoli nam zapomnieć o otaczającym świecie. Jeśli nawet nie oczarują nas dawne legendy, z pewnością uczyni to uśmiech ciemnookiej tancerki.

Zwiedzaniu poszczególnych zakątków Tajlandii z pewnością sprzyjać będzie słoneczna pogoda, a także - może nawet przede wszystkim -  łagodne usposobienie i przyjazne nastawienie mieszkańców kraju. To dlatego Tajlandia nazywana bywa „krainą uśmiechu” i „królestwem spokoju”.

Tajlandia | Budda z Parku Historycznego Sukhotai
Tajlandia|Budda z Parku Historycznego Sukhotai (by decadence)

Miejsca, które musisz zobaczyć

Powiew historii

Turyści zainteresowani dawnymi dziejami Tajlandii, powinni zwiedzić miejsca, w których zachowały się najwspanialsze zabytki architektoniczne kraju, należą do nich przede wszystkim: Park Historyczny Sukhotai i jego bliźniacze miasta Si Satchanalai oraz Kamphaeng Phet, ruiny zgromadzone na terenie starego miasta Ajutthaja i Chiang Mai.

Warto odwiedzić także najciekawsze muzea, np. Muzeum Narodowe w Bangkoku czy olbrzymie muzeum na wolnym powietrzu - Ancient City (Muang Boran) - zbierające kopie najznakomitszych tajskich budowli.

Barwy współczesności

Tajlandia to nie tylko bogata historia, ale równie zachwycająca teraźniejszość. W stolicy kraju odwiedzimy przepełnione życiem i kolorami zespoły świątynne, w których znajdują się najwspanialsze wyobrażenia Buddy (np. Wat Phra Kaeo) i wciąż czynne szkółki masażu (Wat Pho) czy medytacji (Wat Mahathat). Bangkok zachwyci nas wielkomiejską atmosferą, niepozbawioną jednak widocznych wpływów religii i tradycji.

Tradycyjne plemiona

W dalekich rejonach północy żyją z kolei tradycyjne plemiona, które odwiedzić można w ramach wyprawy trampingowej. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się ich domostwom, oryginalnym strojom i rękodziełom. Mieszkańcy plemiennych wiosek zwykle chętnie goszczą turystów.

Tajlandia | Magiczna aura Bangkoku
Tajlandia | Magiczna aura Bangkoku (by jefroisphotography)

Festiwale

Tajlandia słynie jako kraj nieustającego festiwalu, a zatem miłośnicy szalonej zabawy z pewnością nie zaznają tu nudy. W każdym miesiącu organizowanych jest kilka niezwykle barwnych festiwali, z różnym motywem przewodnim. Można wziąć udział np. w bardzo sugestywnym Festiwalu Wegetarianów w Phuket, w tradycyjnych regatach na długich łodziach i w Turnieju Polo na słoniach (Hua Hin).

Nadmorskie atrakcje

Tajlandia to także tropikalne krajobrazy, niezwykła aura ciepłych plaż i wspaniałe nadmorskie kurorty np.: w Krabi, Phuhet i zatoce Phang Nga. Znacznym zainteresowaniem turystów cieszą się także okoliczne archipelagi wysp (np. Phi Phi), gdzie poza nurkowaniem w błękitnych lagunach czekają na nas białe piaski plaż i chłodne drinki serwowane w restauracjach z widokiem na morze.

Tajemnice tajskiej kuchni

Niezwykłym doświadczeniem może okazać się kontakt z tajską kuchnią, bogatą w przeróżne kompozycje z owoców, warzyw i aromatycznych przypraw.

Europejczycy, ograniczający możliwości wykorzystania orzechów kokosowych do zdobiących desery wiórek, z pewnością będą bardzo zaskoczeni pomysłowością tajskiej kuchni.

Tajlandia | Wakacje w Tajlandii to szansa na niezapomnianą przygodę
Tajlandia | Wakacje w Tajlandii to szansa na niezapomnianą przygodę (by mariachily)

Podróż za jeden uśmiech

Tajlandia jest pięknym i ciekawym krajem, który zachwyca zachodnich turystów nie tylko swą egzotyką, ale także niezwykle korzystnymi cenami.

Największym wydatkiem okaże się z pewnością bilet lotniczy. Reszta pozytywnie nas zaskoczy. Znajdziemy tu wiele możliwości wyżywienia i zakwaterowania – od ekskluzywnych hoteli i restauracji po drewniane bungalowy i uliczne jadłodajnie – wszytko to w zależności od naszych turystycznych preferencji.
Zainteresować Cię również mogą ...