Flaga Tajlandii

Każdego dnia o godzinie 8:00 mieszkańcy nawet najmniejszej tajskiej miejscowości pamiętają o wzniesieniu swej narodowej flagi. Ów tak ważny, trójbarwny fragment tkaniny, opuszczany jest każdego wieczoru o 18:00. Obu tym ceremoniom towarzyszą dźwięki hymnu narodowego.

Tajlandia | Flaga Tajlandii
Tajlandia | Flaga Tajlandii (by
geoinfo.amu.edu.pl )

Na flagę Tajlandii składa się pięć ułożonych horyzontalnie pasów w trzech kolorach. Pasy czerwone widnieją u góry i u dołu flagi. Następnie umieszczone są dwa białe pasy tej samej grubości. Pośrodku znajduje się niebieski pas o podwójnej szerokości. Kolor czerwony symbolizuje naród tajski, zaś biel – dominującą w Tajlandii religię – buddyzm. Symbolika koloru niebieskiego wiąże się z pomyślnością, a także z dniem tygodnia – sobotą, w którym przyszedł na świat król Vajiravudh. Pojawiają się też teorie dotyczące umieszczenia owego koloru na fladze, w akcie wdzięczności za pomoc Francji w czasie wojny.

Tajlandia | Historyczna flaga Tajlandii
Tajlandia | Historyczna flaga Tajlandii (by thailandtourismguide.com )

Do 1915 r. tajska flaga posiadała nieco odmienny wzór. Cała jej powierzchnia była czerwona, zaś na samym środku umieszczono białego słonia – symbol monarchii absolutnej. Kolejny wzór składał się z symetrycznych, naprzemiennie ułożonych czerwonych i białych pasów, co – wedle krążących podań – zapobiec miało możliwości niewłaściwego zawieszenia flagi. Upodobniało to także flagę tajską do wzorców panujących w Europie. Pas niebieski pojawił się na fladze po pierwszej wojnie światowej.

Godło Tajlandii

Wpisany w godło Tajlandii, tajemniczy ptak o czerwonym upierzeniu i ludzkim tułowiu – Garuda, zaprasza swymi szeroko rozpostartymi skrzydłami do krainy boga Wisznu i wielkiego „przebudzonego” - Buddy. To mityczne stworzenie ściśle związane jest z buddyzmem i hinduizmem, zaś jako godło symbolizuje siłę, nieugiętość danego narodu oraz nadzieję na lepsze jutro.

Tajlandia | Garuda - oficjalne godło Tajlandii
Tajlandia | Garuda - oficjalne godło Tajlandii (by wikipedia.org )
Zainteresować Cię również mogą ...Dodaj komentarz

Pamiętaj proszę o polityce komentarzy. Komentarze służą do wyrażania opinii na temat opublikowanego tekstu, albo zadawania pytań jego dotyczących. Nie służą do reklamowania własnych stron ani zadawania pytań nie związanych z tematem wpisu. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt. Komentarze od niezalogowanych użytkowników, wymagają zatwierdzenia przez administratora.


Kod antysapmowy
Odśwież