Każdego dnia o godzinie 8:00 mieszkańcy nawet najmniejszej tajskiej miejscowości pamiętają o wzniesieniu swej narodowej flagi. Ów tak ważny, trójbarwny fragment tkaniny, opuszczany jest każdego wieczoru o 18:00. Obu tym ceremoniom towarzyszą dźwięki hymnu narodowego.

Flaga Tajlandii

Jak wygląda tajska flaga?

Na flagę Tajlandii składa się pięć ułożonych horyzontalnie pasów w trzech kolorach. Pasy czerwone widnieją u góry i u dołu flagi. Następnie umieszczone są dwa białe pasy tej samej grubości. Pośrodku znajduje się niebieski pas o podwójnej szerokości.

Co symbolizują kolory tajskiej flagi?

Kolor czerwony symbolizuje naród tajski (i krew przelaną za wolność i niezależność kraju), biel – dominującą w Tajlandii religię – buddyzm, zaś niebieski – monarchię.

Symbolikę koloru niebieskiego na tajskiej fladze wiąże się także z pomyślnością oraz z dniem tygodnia – piątkiem, w którym przyszedł na świat król Vajiravudh (Rama VI, pod którego rządami został ustalony obecny wzór flagi). Pojawiają się też teorie dotyczące umieszczenia owego koloru na fladze Tajlandii, jako aktu wdzięczności za pomoc Francji w czasie wojny.


Tajlandia | Flaga Tajlandii (by geoinfo.amu.edu.pl )

Wcześniejsze wzory flagi tajskiej

Do 1915 r. tajska flaga posiadała nieco odmienny wzór. Cała jej powierzchnia była czerwona, zaś na samym środku umieszczono białego słonia – symbol monarchii absolutnej.
Kolejny wzór składał się z symetrycznych, naprzemiennie ułożonych czerwonych i białych pasów, co – wedle krążących podań – zapobiec miało możliwości niewłaściwego zawieszenia flagi. Upodobniało to także flagę tajską do wzorców panujących w Europie. Pas niebieski pojawił się na fladze po pierwszej wojnie światowej.

Tajlandia | Historyczna flaga Tajlandii (by thailandtourismguide.com )
Tajlandia | Historyczna flaga Tajlandii (by thailandtourismguide.com )

Narodowy Dzień Flagi Tajskiej

Dzień Tajskiej Flagi, czyli Thai National Flag Day, to nowe święto państwowe, wprowadzone w 2016 r., a inaugurowane 28 września 2017 r. w setną rocznicę ustanowienia obecnej flagi Tajlandii.

Godło Tajlandii

Wpisany w godło Tajlandii, tajemniczy ptak o czerwonym upierzeniu i ludzkim tułowiu – Garuda, zaprasza swymi szeroko rozpostartymi skrzydłami do krainy boga Wisznu i wielkiego „przebudzonego” – Buddy. To mityczne stworzenie ściśle związane jest z buddyzmem i hinduizmem, zaś jako godło symbolizuje siłę, nieugiętość danego narodu oraz nadzieję na lepsze jutro.

Tajlandia | Garuda - oficjalne godło Tajlandii (by wikipedia.org )
Tajlandia | Garuda - oficjalne godło Tajlandii (by wikipedia.org )
Zainteresować Cię również mogą ...