Phuket to zarówno nazwa wyspy, jak i jednej z tajskich prowincji oraz miasta. Miasto Phuket, czyli stolica prowincji, mieści się w południowo-wschodniej części wyspy Phuket, w dystrykcie Mueang Phuket. Spacer malowniczymi uliczkami miasta, pełnymi oryginalnych zabudowań, gdzie chińskie smoki wkomponowują się w europejskie fasady, będzie z pewnością miłą odmianą po leniwym plażowaniu na wybrzeżu.

Tajlandia | Ulice Phuket ożywają w czasie festiwali
Tajlandia | Ulice Phuket ożywają w czasie festiwali (by Thailand Travel Tips)

Update: Covid a wyjazd do Azji – kiedy będzie można pojechać na Phuket?

COVID-19 pokrzyżował plany podróżnicze wielu z nas – granice krajów azjatyckich zostały zamknięte na kilka długich miesięcy, ale pomalutku sytuacja wygląda coraz lepiej. Przede wszystkim na turystów otwiera się Tajlandia, a konkretnie – Phuket! Jeśli chcesz wiedzieć, do jakich jeszcze krajów Azji możesz wyjechać i na jakich zasadach, śledź na bieżąco nowy serwis na stronie Wczasywazji.pl: Covid-19- aktualne informacje dla podróżujących.

Gdzie leży Phuket Town?

Miasto Phuket położone jest w południowo-wschodniej części wyspy. Znajduje się ono w odległości około 30 km na południe od Lotniska Phuket (Phuket International Airport) i dzieli je zaledwie około 30 minut jazdy od wszystkich głównych plaż wyspy (dowiedz się więcej o bajecznych plażach Phuket).

Samo miasto Phuket nie jest zbyt atrakcyjne turystycznie i nie ma w nim plaży. To przede wszystkim centrum skupiające mieszkańców wyspy i lokalny biznes. Znajdziemy tu taksówki i tuk-tuki, które dowiozą nas na pobliskie plaże, ale szukając noclegu lepiej po prostu zatrzymać się na którejś z nich.

Dzieje miasta

Miasto wyróżnia się przede wszystkim swoją oryginalną architekturą, będącą pozostałością niegdysiejszej obecności na tych terenach europejskich przedsiębiorców, głównie Anglików i Portugalczyków.

Burzliwy okres rozwoju Phuket miał miejsce mniej więcej przed 100 laty, gdy Europejczycy na większą skalę zainteresowali się lokalnymi bogactwami naturalnymi, przede wszystkim – cyną. Handel tym pożądanym dobrem przyniósł miastu znaczne bogactwo, dzięki czemu z niepozornej miejscowości przerodziło się ono w znaczącą metropolię i zostało stolicą całej prowincji. Z czasem największym źródłem dochodów Phuket, obok wydobycia surowców i upraw (kauczuk, kokosy), stała się turystyka.

Tajlandia | Rezydencja w stylu sino-portugalskim
Tajlandia | Rezydencja w stylu sino-portugalskim (by eustaquio )

Styl sino-portugalski

W czasie największej ekonomicznej prosperity w Phuket zamieszkało wielu imigrantów z Chin, trudniących się oczywiście kupiectwem. Dziś wzdłuż uliczek miasta spotkać można szeregi drewnianych budowli reprezentujących styl architektoniczny, będący połączeniem wpływów europejskich i chińskich. Najpiękniejsze przykłady stylu sino-portuagalskiego znajdziemy wzdłuż ulicy Thanon Thalang i Thanon Phang Nga.

Atrakcje – co można robić w mieście Phuket?

Już sam spacer malowniczymi ulicami miasta będzie wspaniałą atrakcją. W okolicznych sklepach możemy pozwolić sobie także na małe szaleństwo zakupowe. Znajdziemy tu bogaty wybór różnego rodzaju pamiątek, drobnych rękodzieł, a nawet oryginalnych dzieł sztuki.

Miłośnicy zakupów z pewnością chętnie skorzystają z oferty Robinson Ocean Plaza (adres: 36 Thanon Tilok Uthit), które jest swoistym centrum rozrywki ze sklepami, kinem i kawiarniami.

Tajlandia | Niezwykłą atmosferę miasta współtworzą kolorowe chińskie świątynie
Tajlandia | Niezwykłą atmosferę miasta współtworzą kolorowe chińskie świątynie (by eustaquio )

W Phuket znajduje się także Galeria Sztuki (przy Thanon Thalang) i muzeum ilustrujące historię tego regionu (w holu Hotelu Thavorn przy ulicy Rasada).

Warto odwiedzić także okoliczne świątynie, będące głównym miejsce obchodów najsłynniejszego w prowincji Festiwalu Wegetarian.

Okolice miasta

W odległości ok. 3 km na północny-zachód od miasta znajduje się Ogród Motyli – wspaniała atrakcja, idealna na rodzinny wypad (przeczytaj więcej o rodzinnych atrakcjach w Phuket).

Mniej więcej 6 km na południe od Phuket wznosi się ciekawa świątynia – Wat Chalong.

Tajlandia | Jak daleko jest z miasta Phuket na plażę Patong? 25-35 minut samochodem lub tuk-tukiem
Tajlandia | Jak daleko jest z miasta Phuket na plażę Patong? 25-35 minut samochodem lub tuk-tukiem (by imyanghai )

Pomnik Dwóch Bohaterek (Heroine's Monument)

Przy autostradzie łączącej lotnisko z miastem Phuket z pewnością dostrzeżemy pewien pomnik, przedstawiający dwie kobiety z mieczami. Monument ten związany jest z pewną legendą Phuket, dotyczącą bitwy o Thalang (dawna stolica wyspy).

W 1785 r. kraj został zaatakowany przez najeźdźców z Birmy, którzy chcieli uczynić Phuket częścią swojego państwa. Na czele powstania przeciw napastnikom stanęła żona zarządcy wyspy – Thao Thep Kasattri i jej siostra – Thao Sri Sunthon. Przebrane za mężczyzn, przez 5 tygodni przeciwstawiały się Birmańczykom i zwyciężyły. Król Rama V nadał im miano Dwóch Bohaterek, a ich pomnik jest jednym z symboli wyspy.

Tajlandia | Phuket King's Cup Regatta, czyli Regaty o Puchar Króla w Phuket
Tajlandia | Phuket King's Cup Regatta, czyli Regaty o Puchar Króla w Phuket (by Dawn Farrell – bonislandphuket.wordpress.com )
Zainteresować Cię również mogą ...