Pattaya słynie jako jeden z najgorętszych kurortów wybrzeża Zatoki Tajlandzkiej, i dotyczy to nie tylko wspaniałej słonecznej pogody, ale także – a może przede wszystkim – charakterystycznej atmosfery tego miejsca.

Tajlandia | Pattaya to prężnie działające centrum sportów wodnych
Tajlandia | Pattaya to popularny kurot leżący nad Zatoką Tajlandzką (by jimi_photog)

Pattaya nie należy do kurortów idyllicznych, do których przybywają turyści łaknący relaksu pośród tropikalnych krajobrazów, tu spodziewać się należy przede wszystkim dobrej zabawy o każdej porze dnia i nocy.

Jest to popularna miejscowość wypoczynkowa położona nad Zatoką Tajlandzką w odległości 150 km na południowy-wschód od Bangkoku, w prowincji Chonburi.

Pattaya ma do zaoferowania szeroką gamę atrakcji sportowych, wspaniałych jadłodajni, miejsc kwaterunkowych o zróżnicowanym standardzie, pubów, dyskotek i klubów nocnych.

Tajlandia | Pattaya tętni życiem o każdej porze dnia i nocy
Tajlandia | Pattaya tętni życiem o każdej porze dnia i nocy (by jimi_photog)

Od „gniazda rozpusty” ku turystyce rodzinnej

Choć na przestrzeni lat miejscowość ta zasłużenie zyskała sobie sławę głównego ośrodka rozrywkowego Tajlandii i miejsca nigdy nie kończącej się zabawy (a nawet w latach 80. „gniazda rozpusty”), co wiązało się z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa i zdominowaniem infrastruktury miasta przez bary i nocne kluby, ostatnio podejmowane są kroki ku zmianie oblicza Pattayi. Władze regionu stawiają na turystykę sportową i rodzinną i w tym kierunku chcą rozwijać tutejszy biznes turystyczny.

Aby uczynić Pattayę miejscem nieco bardziej przyjaznym dla podróżujących rodzin, podjęto się m.in. prac nad poprawą jakości i czystości tutejszych plaż (jako stosunkowo cichy zakątek polecana jest plaża Jomtien Beach, znajdująca się ok. 3 km na południe od plaży głównej).

Tajlandia | Pattaya - rozrywkowe centrum Tajlandii
Tajlandia | Pattaya - rozrywkowe centrum Tajlandii (by jimi_photog)

Sportowe oblicze Pattayi

Pattaya jest także ważnym centrum sportów wodnych. Turyści przybywają tu nurkować, surfować, pływać na nartach wodnych, żeglować i urządzać sobie wycieczki na pobliskie wyspy (głównie Ko Lan i Ko Samet).

Wśród innych atrakcji oferowanych przez miasto wyróżnić można także: skoki na bungee, jazdę na rowerze, maratony lekkoatletyczne, skoki spadochronowe, Paintball, tajski boks, zakupy, odwiedziny w wiosce słoni i muzeum Ripley's Believe it or Not.

W okolicach miasta znajduje się także wiele szkół i pól golfowych, co z pewnością uraduje zarówno amatorów, jak i doświadczonych miłośników tego sportu.

Turyści mniej aktywni mogą zrelaksować się na słonecznej plaży, gdzie prężnie działają wypożyczalnie leżaków, a uczynni Tajowie (oczywiście ci reprezentujący biznes turystyczny) spełnią każdą zachciankę swych gości: od prażonych krewetek prosto z rusztu po masaż stóp.

Tajlandia | Słoneczne plaże Pattyi
Tajlandia | Słoneczne plaże Pattyi (by clayirving)

Pattaya rajem dla podniebienia

Imponująca jest sieć tutejszych restauracji, które zadowolą miłośników różnych kuchni świata.  Poza typowo tajskimi restauracjami i punktami oferującymi wybornie przyrządzone owoce morza, odnaleźć można tu autentyczne restauracje francuskie, skandynawskie, szwajcarskie, niemieckie, angielskie, włoskie, węgierskie, hinduskie, chińskie i japońskie (jest to wynikiem dużego zróżnicowania narodowościowego mieszkańców Pattayi i sporego odsetka imigrantów).

Nocne życie w Pattayi

W Pattayi, obok nowo rozwijających się gałęzi turystyki, wciąż kwitnie branża rozrywkowa. Nie brak tu klubów go-go, kabaretów ladyboyów (kathoey) i salonów mydlanego masażu. Słynny deptak dla klubowiczów nosi nazwę Walking Street.

Pattaya to tętniące życiem miasto, które przyciąga turystów z całego świata. Po nieco ponad godzinie jazdy z lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku, możemy znaleźć się w słonecznym pełnym atrakcji nadmorskim kurorcie, którego „życie” nie kończy się wraz z zachodem słońca.

O tym miejscu mawia się, że można je albo pokochać, albo znienawidzić.

Tajlandia | Pattaya słynie przede wszystkim jako najbardziej rozrywkowy kurort Tajlandii
Tajlandia | Pattaya słynie przede wszystkim jako najbardziej rozrywkowy kurort Tajlandii (by jimi_photog)

Źródło:
Tourism Authority of Thailand
http://www.tourismthailand.org
Zainteresować Cię również mogą ...