Dawne Si Satchanalai leżało nad brzegami życiodajnej rzeki Yom. Wejścia do miasta strzegł potrójny pierścień murów obronnych, głęboka fosa oraz obwarowanie z ostro zakończonych, drewnianych słupów, które miały na celu odstraszyć słonie bojowe...

Tajlandia | Si Satchanalai – obudź w sobie duszę odkrywcy
Tajlandia | Si Satchanalai – obudź w sobie duszę odkrywcy (by magical-world )

Brat bliźniak Sukhotai

Si Satchanalai było satelickim miastem Sukhotai. Jego ruiny wznoszą się w odległości 7 km (na południe) od współczesnej miejscowości o tej samej nazwie i 55 km na północ od Sukhotai. Było to klasyczne tajskie muang, czyli miasto-państwo. Wewnątrz murów obronnych mieścił się symboliczny ośrodek władzy – Wat Chang Lom oraz cztery inne kompleksy świątynne ulokowane równolegle do rzeki Yom.

Na północ od miasta znajdowały się warsztaty ceramiczne. Ów ośrodek miejski, otoczony kolejno: murem, rzeką i lasem, stanowił niegdyś najwyższe osiągnięcie tajskiej urbanistyki. W okresie największej świetności królestwa, Si Satchanalai uważane było za „miasto bliźniacze” Sukhotai, a oba te ośrodki łączył królewski trakt Phra Ruang.

Historia

Historyczne miasto założył najprawdopodobniej sam Ram Kamphaeng. Tutaj również rezydowali władcy Sukhotai, dzięki czemu miasto nabrało odpowiednio wysokiego statusu. Miejscowość ta słynęła między innymi z przepięknej ceramiki wypalanej w wyżej już wspomnianych piecach garncarskich. Ruiny sięgających niegdyś 5 m wysokości murów obronnych zachowały się do dziś, a okalającą miasto fosę nadal wypełnia woda.

Obecnie trudno mówić o „mieście” Si Satchanalai, gdyż pozostały po nim głównie ruiny, nie brak jednak pośród nich pokaźnej gamy zabytków, które z pewnością warto zobaczyć. Si Satchanalai nie jest tak popularne jak Sukhotai, odwiedza je znacznie mniejsza ilość turystów, a infrastruktura turystyczna nie jest tu zbytnio rozbudowana. Warto jednak obudzić w sobie ducha odkrywcy i spróbować odnaleźć, a następnie zdobyć te zapomniane ruiny dawnej potęgi.

Tajlandia | Park Historyczny Si Satchanalai - Wat Phra Si Rattana  Mahathat
Tajlandia | Park Historyczny Si Satchanalai - Wat Phra Si Rattana Mahathat (by avlxyz )

Jakie atrakcje oferuje nam Si Satchanalai?

Park historyczny Si Satchanalai-Chaliang – warte zwiedzenia jest przede wszystkim to muzeum pod gołym niebem, położone w odległości ok. 55 km na północ od Nowego Sukhotai. Najlepiej dojechać tam autobusem lokalnym kursującym na trasie: od Nowego Sukhotai do Si Satchanalai.

Zwiedzanie ruin wymaga także przeprawy przez rzekę Yom, za pomocą łodzi zwanej sampam. Potem najlepiej wynająć tzw. „trzy koła”, czyli samlor. W naszym rozumieniu jest to po prostu riksza. Park otwarty jest codziennie w godzinach od 8:30 do 16:30. Przed bramą Ram Narong znajduje się centrum informacji. Największą atrakcją Si Satchanalai jest możliwość podziwiania ruin miasta z grzbietu słonia!

Do najciekawszych budowli parku należą:

Wat Chang Lom

Datowany na XIII w. Wzniesiony został przez pierwszego władcę Sukhotai. W jego centrum figuruje wspaniała chedi z laterytu i gipsu, w której, jak głosi legenda, umieszczono zwłoki samego Buddy. Budowla ta wznosi się na dwukondygnacyjnej podstawie, której część dolną otaczają posągi słoni (naturalnej wielkości!), a górną zdobią posążki Buddy w pozycji siedzącej, ulokowane w niszach.

Wat Nang Phaya

Datowany na wiek XVI, zwany też „Świątynią Królowej”. Reprezentuje on styl cejloński. Na jednej z jego ścian zachowały się stiukowe dekoracje o iście barokowym charakterze.

Wat Chedi Jet Teo (Wat Chedi Chet Thaeo)

Na ten wspaniały kompleks świątynny składa się siedem (jet) chedi. Wieże te kryją w swych wnętrzach prochy rodziny królewskiej, władającej Si Satchanali. Jedną z nich zdobi stiukowy wizerunek Buddy z wężem naga.

Tajlandia | Samotny Budda wśród ruin królestwa Si Satchanali
Tajlandia | Samotny Budda wśród ruin królestwa Si Satchanali (by loindesyeux )

Wat Utthayan Yai

Znajduje się w pobliżu Wat Chedi Jet Teo (wystarczy tylko przejść przez ulicę). Spośród ruin tego wspaniałego kompleksu wyróżnia się chedi w stylu cejlońskim, a także obszerna sala modlitw licząca prawdopodobnie dziewięć komnat.

Przejdźmy teraz (lub przejedźmy rikszą) 2-3 kilometry dalej (na południe), w kierunku malowniczych wzgórz. Czekają tu na nas kolejne ruiny świątyń, których nie sposób ominąć:

Wat Khao Phanom Phloeng

Zwany też „Górą Świętego Ognia”, nie cieszy się być może najlepszą sławą: wedle wszelkich przypuszczeń było tu ulokowane krematorium zwłok wysokich osobistości, nic jednak nie jest w stanie odmówić mu kunsztu i piękna. Wspaniale zachował się tu budynek chedi.

Wat Khao Suwan Khiri

Ulokowany na szczycie wzniesienia zespół świątynny, znajduje się w okolicy ok. 200 m na zachód od Wat Khao Phanom Phloeng. Posiada on potężną dzwonowatą chedi ulokowaną na 5-stopniowej bazie, wokół której odnaleźć można liczne fragmenty zrujnowanych stiukowych posągów.

Tajlandia | Wspaniała chedi wsparta na lwich grzbietach (Park Historyczny Si Satchanalai)
Tajlandia | Wspaniała chedi wsparta na lwich grzbietach (Park Historyczny Si Satchanalai) (by revstan )

Wat Phra Si Rattana Mahathat

Wznosi się na sąsiednim wzgórzu. Widoczny spośród ruin monumentalny posąg Buddy, nie pozwala turystom przejść obojętnie obok. Baza stojącej w samym środku kompleksu, olbrzymiej wieży prang, mierzy ok. 22 m z każdego boku.

Ruiny Si Satchanalai, są przez niektórych uważane za dużo cenniejsze niż zabytki samej stolicy. Paradoksalnie powoduje to fakt, iż z powodu mniejszej ilości odwiedzających je turystów, są w dużo mniejszym stopniu odrestaurowane i prezentują nam autentyczne, nie tknięte ręka współczesnej techniki, piękno dawnego świata.

Jak dotrzeć do Si Satchanalai?

Najwygodniej dostać się tu ze stolicy prowincji – Sukhotai. Możemy skorzystać wówczas ze zorganizowanej wycieczki (zarezerwujemy ją w większości hoteli) lub też wybrać się tu wynajętym samochodem z kierowcą. Jeśli preferujemy podróż na własną rękę środkami transportu publicznego, z Sukhotai do dzisiejszego Si Satchanalai bez problemu dojedziemy autobusem. Będąc w mieście musimy już tylko wynająć songthaew, który zawiezie nas do parku historycznego.
Zainteresować Cię również mogą ...