Kamphaeng Phet to niewielka osada u brzegów rzeki Ping. Początkowo była ona placówką imperium Khmerów, a od XII stulecia – częścią królestwa Sukhotai.

Tajlandia | Niesamowita aura ruin Kamphaeng Phet
Tajlandia | Niesamowita aura ruin Kamphaeng Phet (by sarawut )

Od garnizonu do kolebki kultury

Przez pierwszy okres istnienia pod nową władzą, miejscowość ta była siedzibą garnizonu wojsk Sukhotai i zwano ją „Diamentowym murem”. Do dziś zachowały się laterytowe (lateryt – skała osadowa wykorzystywana w budownictwie) ruiny fortu. Pozostałości twierdzy są codziennie udostępnione do zwiedzania.

W XIV w. przedstawiciel dynastii Sukhotai – Li Thai podjął trud wzniesienia u brzegu rzeki Ping miasta. Dzisiejsza miejscowość Kamphaeng Phet – prężnie rozwijające się miasto targowe – rozciąga się na wschodnim brzegu rzeki. Znajduje się ona w odległości ok. 358 km od Bangkoku i ok. 85 km na południowy zachód od Sukhotai.

Jakie atrakcje oferuje nam Kamphaeng Phet?

Park Historyczny Kamphaeng Phet znajduje się w odległości ok. 5 km na północ od współczesnego miasta noszącego tę samą nazwę. Obejmuje on swym zasięgiem zarówno obszar wewnątrz dawnych murów miejskich, jak i rozległe tereny poza nimi.

Muzeum Narodowe Kamphaeng Phet

Najbardziej imponującym obiektem są  XV-wieczne ruiny Starego Miasta, wewnątrz których mieści się Muzeum Narodowe Kamphaeng Phet, posiadające bogate zbiory zabytków sztuki Sukhotai, a także brązowe wyroby z epoki ją poprzedzającej. Do jego ekspozycji należy także wspaniały XVI-wieczny, odlany w brązie posąg hinduistycznego bóstwa – Śiwy. Ponadto muzeum posiada bogatą kolekcję stiukowych głów Buddy i imponujące zbiory dawnej ceramiki. Czynne jest od środy do niedzieli.

Tajlandia | Budda spoglądający na ruiny niegdyś wspaniałego miasta
Tajlandia | Budda spoglądający na ruiny niegdyś wspaniałego miasta (by sarawut )

Świątynie

W obrębie murów Starego Miasta mieszczą się ponadto ruiny dwóch ważnych zespołów świątynnych reprezentujących późny okres stylu Sukhotai:

Wat Phra Kaeo

Na ów kompleks składają się ruiny kilku viharnów, botu i chedi ze schyłkowego okresu Sukhotai. Centralna, monumentalna chedi wspierała się na 32 kamiennych lwach, ubranych w naramienniki i naszyjniki. Niestety z niegdyś zapierających dech w piersiach posągów Buddy, zachowały się w tym miejscu jedynie ich kamienne rdzenie. Póki co, częściowo odrestaurowano tylko trzy spośród nich.

Wat Phra That

W tym zespole świątynnym zachowała się piękna chedi o ośmiobocznej podstawie z końcowego okresu Sukhotai, reprezentująca wpływy cejlońskie. Po dawnym viharnie pozostały tylko fundamenty z czerwonego kamienia oraz kolumny.

Klasztorne ruiny

Na północny zachód od ruin historycznego miasta, którą to trasę można bez większego problemu przemierzyć rikszą, wznoszą się pozostałości budowli należących do tajemniczego zakonu. Są to tzw. ruiny Aranyik. Współtworzy je wiele zespołów świątynnych położonych w lesie i należących do dawnego Zakonu Medytacyjnego potocznie zwanego: „sektą mieszkającą w lesie”. Owa formacja religijna, o czym świadczy monumentalizm pozostawionych przez nią budowli, musiała odgrywać znaczną rolę w okresie Sukhotai. Pośród ruin, dostrzec można laterytowe kolumny viharnu i posągi Buddy w różnych pozycjach, z których najbardziej imponujące jest przedstawienie jego postaci stojącej.

Interesującym obiektem tego kompleksu jest Wat Chang Rob, zwany także „Sanktuarium słoni”, a to za sprawą wyróżniającej się wśród ruin dużej chedi, wznoszącej się na grzbietach 68 słoni. Ruiny wyniszczone warunkami atmosferycznymi, są wspaniałym świadectwem nie tylko dawnej potęgi królestwa, ale także potęgi mijającego czasu.

Tajlandia | Budowle Kamphaeng Phet wzniesiono z laterytowych czerwonych cegieł
Tajlandia | Budowle Kamphaeng Phet wzniesiono z laterytowych czerwonych cegieł (by sarawut)

Do innych ciekawych zespołów świątynnych okolic starego miasta należą:

Wat Phra Non

Nnajciekawszym elementem tego watu, jest spokojnie leżący wśród ruin wspaniałej niegdyś świątyni, olbrzymi Budda z cegły i stiuku.

Wat Phra Si Iriyaboth

Nazwa Wat Phra Si Iriyaboth silnie związana jest z tym, co świątynia ukazuje oczom turysty, a są to posągi przedstawiające Buddę w czterech (si – znaczy cztery) postawach (iriyaboth): idącej, stojącej, siedzącej i leżącej. Reprezentują one czysty styl Sukhotai.

Wat Sing

Tu naszym oczom ukażą się trzy, co prawda bardzo zniszczone, ale wciąż dumnie stojące postacie Oświeconego.

To warto wiedzieć

Kamphaeng Phet jest osobną prowincją sąsiadującą z Sukhotai, przed laty była jednak jednym z trzech najważniejszych centrów królestwa, dlatego też zaliczana jest do atrakcyjnego kompleksu turystycznego: Sukhotai-Si Satchanalai-Kamphaeng Phet.

Ponieważ miejscowość ta leży w znacznej odległości od Sukhotai, lepszym wyjściem od jednodniowej wycieczki, będzie skorzystanie z bazy noclegowej „nowego” Kamphaeng Phet i spędzenie wieczoru nad malowniczymi brzegami rzeki Ping.

Dojazdy

Do Kamphaeng Phet najwygodniej będzie dotrzeć autobusem z Sukhotai (ok. 1,5 h drogi/cena: ok. 1,5-2 USD), Phitsanulok (ok. 2,5 h/2-2,5 USD) lub Tak (ok. 1,5 h/1,5 USD). Dworzec autobusowy znajduje się w odległości 1 km na zachód od miasta. Dojazd autobusem stąd do Bangkoku zajmie nam ok. 5 h. i będzie kosztował od 5,5 do 8,5 USD.




Zainteresować Cię również mogą ...