590
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Jedno czy trzy święta? Loy Krathong pod lupą5.00 out of 5 based on 2 voters.

Nie dość, że nazwy tajskich świąt to językołamacze, to nawet, gdy już nauczymy się je wymawiać, możemy pogubić się w ich datach i znaczeniu. Szczególnie problematyczne jest Loy Krathong i święta do niego zbliżone nie tylko czasem, ale i sposobem celebrowania: Yi Peng i Mass Sky Lantern Release.

Loi Krathong, Chonburi
Tajlandia | Loi Krathong, Chonburi (by andrewczap )

Pod koniec pory deszczowej, zazwyczaj w listopadzie, na rzeki Tajlandii wypływają kolorowe tratwy ze świeczkami, a pod niebo wzbijają się świecące lampiony. Wszędzie jest kolorowo, gwarnie i iskrząco. Nieuważny widz pomyśli sobie "ot, mamy jakieś święto", uważny zacznie drążyć i natknie się na trzy "festiwale światła": Loy Krathong, Yi Peng i Mass Sky Lantern Release. Są to trzy różne święta zbliżone w czasie, choć często raktowane jak synonimy.

Loy Krathong

Loy Krathong celebrowane jest na terenie całego kraju. Głównym atrybutem tego malowniczego święta są łódeczki wykonane z kwiatów, liści, owoców, orzechów kokosowych, papieru itp. puszczane na wodę z zapaloną świecą (trochę jak w naszą Noc Świętojańską).

Więcej o tym święcie przeczytacie tutaj.

Yi Peng (Yee Peng)

Jest to festiwal obchodzony przez mieszkańców północnej Tajlandii i ściśle związany z tradycjami dawnego królestwa Lanna. Niegdyś było to zupełnie osobne święto, obecnie jednak jego data jest zbieżna z datą Loy Krathong. Charakterystyczną ozdobą na Yi Peng są lampiony, zarówno te dzierżone w dłoniach, wieszane we wszystkich ważniejszych punktach miasta, jak i puszczane w niebo.

Właściwie to te podniebne lampiony są sprawcą całego świątecznego zamieszania, bo choć charakterystyczne dla północnej Tajlandii, za sprawą swojego piękna stały się popularne w całym kraju m. in. właśnie w czasie Loy Krathong.

Tajlandia | Yi Peng, Chiang Mai
Tajlandia | Yi Peng, Chiang Mai (by fischerfotos )

Masa lampionów w Mae Jo

Mae Jo to niewielka miejscowość, położona ok 13 km od Chiang Mai. Obchodzony tu listopadowy festiwal Mass Sky Lantern Release jest równie zjawiskowy, co kontrowersyjny. To bardzo popularna, atrakcyjna i medialna impreza ściągająca rzesze turystów. Skąd kontrowersje? Przede wszystkim z powodu organizatora, nie jest nim bowiem ani TAT (Tourism Authority of Thailand), ani władze miasta (Chiang Mai Municipal Authority), a pewien niezależny odłam buddystów – Duangtawan Santiparp Foundation. Oficjalne władze kraju odcinają się więc od tego prywatnego, komercyjnego przedsięwzięcia. Festiwal w Mae Jo odbywa się zwykle tydzień lub dwa wcześniej niż Loy Krathong/Yi Peng.

Tajlandia | Mass Sky Lantern Release, Mae Jo
Tajlandia | Mass Sky Lantern Release, Mae Jo (by cm_john )

Wnioski w skrócie:

Yi Peng to nie Loy Krathong.

Mass Sky Lantern Release  to nie Yi Peng.

Loy Krathong od Yi Peng różni tradycja i lokalizacja (to drugie charakterystyczne jest tylko dla północnej Tajlandii). Yi Peng i Mass Sky Lantern są lokalizacyjnie zbliżone, odbywają się jednak w różnych terminach i różni je tradycja oraz organizator.

Po co to drążyć? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się listopadową Tajlandią okraszoną kwiatami i lampionami bez wnikania w szczegóły. Niektórzy jednak lubią wiedzieć na co patrzą, co fotografują i co przezywają, choćby po to, żeby potem nie rozpowszechniać błędnych treści na forach i blogach.

Źródła:
chiangmaibest.com
www.thaizer.com




Zainteresować Cię również mogą ...



Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)