22 kwietnia 2013
Trudno zaprzeczyć, że przewodniki Lonely Planet są prawdziwą biblią podróżniczą. Choć w dzisiejszych czasach wielu turystom przychodzi z pomocą internet i możliwość zdobycia właściwie każdej informacji wertując polsko- i obcojęzyczne fora podróżnicze, wciąż jeszcze wielu z nas nie ruszy się z domu bez słynnego LP pod pachą.
Tajlandia | Lonely Planet: Thailand, edycja 14., luty 2012 ( copyright © 2012 abcTajlandia )
Przewodniki Lonely Planet: wady i zalety
Oczywiście każde wydawnictwo ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak w morzu recenzji i opinii przewodniki Lonely Planet zawsze lokują się w czołówce.
Jeśli skupić się na zarzutach, to wydawnictwa LP uznawane są czasem za przereklamowane. Do wymienianych w przewodnikach miejsc noclegowych czy restauracji trafia zwykle wielu turystów, co oczywiście odbija się na cenach, które wzrastają wraz z zainteresowaniem. Często w pobliżu proponowanych miejsc można znaleźć coś tańszego. Wyróżnienie danego miejsca w LP jest dla właściciela doskonałą reklamą.
Polskim turystom doskwiera także konieczność lektury w języku angielskim.
Dla niektórych podróżników ważna jest oprawa graficzna przewodnika, a przede wszystkim duża ilość kolorowych zdjęć okraszająca teksty, inni cenią maksimum treści i informacji praktycznych zebranych w przejrzystej, ale niekoniecznie szczególnie atrakcyjnej graficznie formie. Przewodniki Lonely Planet będą idealnym rozwiązaniem dla tych drugich: poza atrakcyjną okładką znajdziecie w nich tylko klika kolorowych zdjęć, reszta treści to po prostu czarny druk na białym tle z urozmaiceniem w postaci pogrubionych nagłówków i ramek np. w niebieskim kolorze (na przykładzie: Lonely Planet Thailand, 14th Edition, 2012).
Główna zaleta przewodników LP to maksimum treści – sprawdzonych informacji praktycznych, ujętej w minimum formy.
Warto wiedzieć, że przewodniki te najlepiej sprawdzają się u osób podróżujących na własną rękę, niskobudżetowo. Znajdziemy tu raczej hotele i restauracje średniej kategorii (niedrogie, ale ciekawe i godne polecenia), a nie miejsca luksusowe.
Istotą satysfakcjonującego korzystania z przewodników LP jest umiejętny wybór interesujących nas treści i w miarę możliwości weryfikowanie i porównywanie ich w internecie. Wiele miejsc ocienianych jest subiektywnie przez podróżników. Szczególnie ceny powinniśmy traktować jedynie orientacyjnie.
Przewodniki Lonely Planet są jednymi z najlepszych na rynku, ale jeśli ktoś będzie taktował je jako jedyne i ostateczne źródło wiedzy, może potem czuć się nieco zawiedziony.
Tajlandia | Główna zaleta przewodników LP to maksimum treści przy minimum formy ( copyright © 2012 abcTajlandia )
Tajlandia z Lonely Planet
Podstawowe informacje:
- Rok wydania: luty 2012 (Edycja 14.)
- Autorzy: China Williams, Mark Beales, Tim Bewer, Celeste Brash, Austin Bush, Alan Murphy, Brandon Presser.
- Stron: 816
- Wymiary: 130 x 198 mm
- Oprawa: miękka
- ISBN: 9781741797145
Co znajdziemy w przewodniku?
Buszując po księgarniach i mogąc wziąć dany egzemplarz do rąk łatwiej zdecydować, który przewodnik najbardziej odpowiada naszym podróżniczym potrzebom pod kątem estetyki, układu treści i zawartości. Często jednak zakupy tego typu realizujemy przez internet, dlatego postaramy się przybliżyć wszystkim zainteresowanym, czego mniej więcej mogą się spodziewać kupując najnowszą edycję Thailand wydaną przez Lonely Planet.
Pierwsza (kolorowa) część przewodnika, strony 2-51, zatytułowana jest „Plan your trip”. Znajdziemy tu m. in.: ogólny opis Tajlandii i mapkę kraju, Top 20 miejsc wartych zobaczenia (wszystko to okraszone zdjęciami), propozycję miejsc godnych odwiedzenia w zależności od naszych zainteresowań (nurkowanie, kuchnia, festiwale), garść informacji praktycznych (pieniądze, wizy, na co uważać?, podróż z dzieckiem), charakterystykę pogody w poszczególnych miesiącach i główne przypadające wówczas święta, ogólne propozycje tras w zależności od regionu i długości pobytu w Tajlandii.
Tajlandia | Przewodniki Lonely Planet najlepiej sprawdzają się u osób podróżujących na własną rękę ( copyright © 2012 abcTajlandia )
Druga część, będąca sednem przewodnika, nosi tytuł: „On the road” i zajmuje strony od 52 do 693. Treść przewodnika uporządkowana jest według głównych regionów Tajlandii. Znajdziemy tu krótki opis każdego regionu (Dlaczego warto tu przyjechać? Kiedy najlepiej wybrać się w te strony?), wyliczenie głównych jego atrakcji wraz z mapką i opis najciekawszych miast i wysp.
W opisie każdego miasta czy wyspy zawarte są m. in. następujące informacje: miejsca warte zobaczenia, proponowane formy aktywności, festiwale, polecane restauracje, polecane noclegi, informacje dotyczące przemieszczania się i transportu. Czytelne piktogramy pozwolą na szybkie znalezienie interesujących nas informacji. Co jakiś czas pojawiają się także mapki wybranych miejsc (np. Sukhothai Historical Park) i informacje uzupełniające w ramkach.
Trzecia część przewodnika, strony 695-753, jak sam tytuł wskazuje: „Understand Thailand”, pomoże nam lepiej zrozumieć Tajów i ich otoczenie. Znajdziemy tu wiele ciekawostek kulturowych, historycznych i przyrodniczych.
Ostatnia część przewodnika – „Survival Guide” – to około 40 stron informacji praktycznych. Klimat, wtyczki do kontaktu, noclegi (ich ogólna charakterystyka, nie konkretne adresy), bezpieczeństwo, zakupy, transport – to tylko niektóre z poruszonych tu tematów. Całość wieńczy słowniczek języka tajskiego, miejsce na notatki i indeks.
Do przewodnika po Tajlandii wydawnictwa Lonely Planet dołączona jest także duża, kolorowa mapka, którą można wyjąć i rozłożyć. Z jednej strony umieszczono na niej plan centrum Bangkoku, z drugiej – mapę wyspy Phuket i plan komunikacji miejskiej w Bangkoku.
Mamy nadzieję, że ten szczegółowy opis pomoże wszystkim, którzy zastanawiają się nad kupnem przewodnika Lonely Planet Thailand (edycja 14. z 2012 roku) przez internet.
Tajlandia | Do przewodnika Lonely Planet: Thailand dołączona jest kolorowa mapa ( copyright © 2012 abcTajlandia )
« poprzednia | następna » |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...