564
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajlandia idealna dla emerytów5.00 out of 5 based on 2 voters.

Któż nie miałby ochoty spędzić jesieni życia w Krainie Uśmiechu? W końcu jesień bywa czasem bardziej kolorowa i słoneczna niż lato. Czy polskiego emeryta byłoby stać na życie w Tajlandii? Jakie inne miejsca na świecie są idealną przystanią dla seniorów?

Tajlandia | A może by tak spędzić emeryturę w Tajlandii?
Tajlandia | A może by tak spędzić emeryturę w Tajlandii? (by fischerfotos )

Raj dla emerytów

Tajlandia znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów uznanych za idealne dla zagranicznych emerytów. W zestawieniu Top 10 emeryckich rajów (The world’s top 10 retirement havens) brano pod uwagę nie tylko niskie koszty życia w danym miejscu, ale też – a może przede wszystkim – ich niewątpliwą atrakcyjność.

Sporządzeniem listy idealnych miejsc na spędzenie emerytury co roku zajmuje się amerykańskie czasopismo International Living, podejmujące tematykę najlepszych miejsc do życia i inwestycji za granicą. Pełna lista zwiera 22 kraje.

Jesień życia w Tajlandii? Czemu nie!

Kraina Uśmiechu zajęła w rankingu International Living 9. miejsce, a najbardziej doceniono jej liczne rozrywki i udogodnienia oraz korzystny stosunek możliwości finansowych emerytów do kosztów życia w tym kraju (wg International Living można tu żyć komfortowo za mniej niż 1000 USD miesięcznie).

Tajlandia | Tak wygląda Tajlandia jesienią, a konkretnie pod koniec listopada
Tajlandia | Tak wygląda Tajlandia jesienią, a konkretnie pod koniec listopada (by jeffgunn )

Doceniono także piękno i różnorodność Tajlandii, gdzie emeryci mogą dokonać wyboru między tętniącą życiem stolicą kraju, piaszczystymi plażami południa czy przepiękną północą. Zwrócono także uwagę na niskie koszty zakwaterowania: niemal w każdym miejscu w Tajlandii można znaleźć ładne lokum za mniej niż 500 USD miesięcznie. Uwadze twórców raportu nie umknęło także przyjazne nastawienie lokalnych mieszkańców do zagranicznych gości.

Trudno nie zauważyć, że amerykańskie czasopismo podaje amerykańskie ceny, ale na życie w Tajlandii może pozwolić sobie także polski emeryt. Jak podaje portal Money.pl:

Za równowartość trzypokojowego mieszkanka w Warszawie, Wrocławiu, czy Krakowie można kupić ponad 80-metrowy apartament w strzeżonym apartamentowcu z basenem, położonym blisko plaży, dwie godziny jazdy od Bangkoku, stolicy Tajlandii.

Tajlandia | Emeryci coraz częściej myślą o emigracji
Tajlandia | Emeryci coraz częściej myślą o emigracji (by lusi )

Tymczasem na szczycie listy krajów najlepszych dla emerytów już od pięciu lat króluje Ekwador, ceniony za wspaniałą pogodę, niskie koszty życia i możliwość łatwej integracji, szybkiego zadomowienia się.

Jakie czynniki brano pod uwagę szukając miejsc idealnych na spędzenie jesieni życia? Były to przede wszystkim:

 • Nieruchomości
 • Świadczenia specjalne (np. zniżki na towary i usługi)
 • Koszty życia
 • Możliwości integracji
 • Opieka zdrowotna
 • Klimat
 • Rozrywki i udogodnienia

Tajlandia | Magazyn International Living podpowiada, gdzie szczęśliwie spędzić jesień życia
Tajlandia | Magazyn International Living podpowiada, gdzie szczęśliwie spędzić jesień życia (by Egilshay )

Najlepsze miejsca na spędzenie emerytury

Pierwsza dziesiątka krajów idealnych na spędzenie emerytury, wybranych przez International Living w 2013 roku, prezentowała się następująco:

 1. Ekwador
 2. Panama
 3. Malezja
 4. Meksyk
 5. Kostaryka
 6. Urugwaj
 7. Kolumbia
 8. Hiszpania
 9. Tajlandia
 10. Malta

(Tu znajdziecie pełną listę 22 wyróżnionych miejsc).

Źródło: thailand.prd.go.th
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)