560
(Głosy: 3, średnia ocena 4.00 na 5)
Ile razy w Tajlandii obchodzi się Nowy Rok?4.00 out of 5 based on 3 voters.

Czy macie jakieś noworoczne postanowienia? Jeśli tak, to czy także w pierwszych dniach stycznia przynajmniej połowa z nich zostaje przesunięta na rok następny lub w ogóle zarzucona? O ile łatwiej mają Tajowie, którzy świętują nadejście Nowego Roku aż trzy razy, a tym samym mają więcej okazji do odnowienia postanowień i podjęcia próby ich dotrzymania.

Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można świętować trzy razy?
Tajlandia | Czemu świętować raz, skoro można trzy razy? (by mark_lehmkuhler )

Z pewnością nie raz spotkaliście się z przedstawieniem mieszkańców Tajlandii jako wielbicieli rozrywki i dobrej zabawy. Mowa tu o tajskiej koncepcji „sanuk”, z angielska tłumaczonej po prostu jako „fun”, ale w rzeczywistości mającej nieco głębsze znaczenie, jako dążenie do osiągania przyjemności i satysfakcji z każdego możliwego działania.

A więc dlaczego mieszkańcy kraju wyznającego sanuk mieliby ograniczać się do świętowania nadejścia Nowego Roku tylko raz, skoro nadarza się więcej okazji?

Nowy Rok po raz 1.

Po raz pierwszy Tajowie witają Nowy Rok tak jak my, czyli nocą z 31 grudnia na 1 stycznia. Są to dni wolne od pracy, okraszone barwnymi uroczystościami ze wspólnym odliczaniem ostatnich sekund starego roku na wielkich telebimach. Najhuczniej nasz Sylwester, a angielski New Year's Eve obchodzony jest w Bangkoku, Chiang Mai i Pattayi, ale niemal każda prowincja Tajlandii rozbłyskuje w owym czasie fajerwerkami i rozbrzmiewa muzyką.

Poza dużą dozą rozrywki, pożegnanie starego roku jest dla Tajów okazją do refleksji nad upływającym czasem, złożenia ofiary w świątyni i podarowania jałmużny mnichom. Jest to także czas rodzinnych spotkań.

Tajlandia | Noworoczne fajerwerki w Bangkoku
Tajlandia | Noworoczne fajerwerki w Bangkoku (by drflint )

Nowy Rok po raz 2.

Zaledwie kilka tygodni później Tajowie radośnie witają Chiński Nowy Rok. Choć nie jest to święto oficjalne i dzień wolny od pracy, tak wielu Tajów ma w swoich rodzinach chińskiego przodka, że tradycja uroczystego świętowania nowego roku księżycowego jest wciąż niezwykle barwna i żywa.

Data Chińskiego Nowego Roku jest zmienna, gdyż zależy od cyklu księżycowego i przypada zwykle w styczniu lub w lutym.

Najhuczniej Nowy Rok Chiński obchodzony jest w bangkockim Chinatown oraz w Chiang Mai, Trang i Phuket, ale także wielu innych zakątkach Tajlandii wylegają w tym czasie na ulice czerwone lampiony i postacie z chińskiego zodiaku rodem.

Tajlandia | Obchody Chińskiego Nowego Roku w Bangkoku
Tajlandia | Obchody Chińskiego Nowego Roku w Bangkoku (by rwp-roger )

Nowy Rok po raz 3.

W kwietniu przychodzi czas na świętowanie tradycyjnego Tajskiego Nowego Roku, zwanego Sonkgran. Jest to w rzeczywistości najważniejsza z wymienionych noworocznych uroczystości. Co więcej Songkran, zwany także „Festiwalem Wodnym”, jest jednym z najbardziej spektakularnych i żywiołowych świąt w całym tajskim roku kalendarzowym.

Poza wątkami religijnymi, związanymi ze składaniem ofiar i obdarowywaniem mnichów jałmużną, tłem (jeśli nie samym sednem) uroczystości są szalone zabawy na ulicach polegające na obfitym oblewaniu się wodą na szczęście.

Ciekawe, która z noworocznych uroczystości najlepiej sprzyja wszelkim postanowieniom? Czy ta okraszona fajerwerkami, czy ta obficie zlana wodą, a może ta, nad którą czuwają chińskie znaki zodiaku?

Źródło inspiracji: www.thaizer.com

Tajlandia | Wybory Miss Songkran w Hua Hin
Tajlandia | Wybory Miss Songkran w Hua Hin (by mark_lehmkuhler )
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)