546
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Nie dla wspólnej wizy5.00 out of 5 based on 1 voters.

Wprowadzona w lipcu przez Kambodżę, Laos, Birmę i Wietnam wspólna wiza CLMV Single Visum została odrzucona przez Tajlandię. Przedsięwzięcie znane było pod hasłem: „Pięć krajów, jeden cel” (Five Countries One Destination).

Tajlandia | Rzeźby na lotnisku Suvarnabhumi
Tajlandia | Rzeźby na lotnisku Suvarnabhumi (by victoriapeckham )

Tajlandia nie zgadza się na wspólną wizę z Laosem, Kambodżą, Wietnamem i Birmą    

Rzecznik tajlandzkiej rady turystyki 25 września 2012 oświadczył, że prowadzone od miesięcy rozmowy z sąsiednimi krajami o wspólnej wizie nie przyniosą wymiernych rezultatów.

Sąsiednie kraje doszły w lipcu do porozumienia, że w przyszłości turyści będą musieli starać się tylko o jedną wspólną wizę dla krajów uczestniczących w umowie. CLMV Single Visum ma być ważna dla wszystkich wymienionych krajów i na podstawie jednego wniosku umożliwić turystom podróż do kilku państw Azji Południowo-Wschodniej.

Pięć krajów, jeden cel

Kampania była pierwotnie znana pod hasłem „Pięć krajów, jeden cel”. Kiedy Tajlandia zdecydowała się wystąpić ze wspólnej akcji, pozostałe cztery kraje zakceptowały porozumienie w lipcu 2012 r.

Nowa CLMV Single Visum ma być przedstawiona na początku listopada na targach podroży w Londynie. Nowe zasady zostaną podane do powszechnej wiadomości w przyszłym roku na światowych targach podroży w Berlinie, na Internationale Tourismus Börse.

Tajlandia | Wiza do Tajlandii
Tajlandia | Wiza do Tajlandii (by zhaffsky )

Najwięcej turystów przyjeżdża do Tajlandii

Rzecznik rady turystyki uzasadnił decyzję Tajlandii tym, że już teraz turyści z 45 krajów mogą podróżować do Tajlandii bez wizy. Ponieważ turyści dokonują opłat w kraju, o którego wizę się starają, Tajlandia obawia się znacznych strat z tytułu utraconych opłat wizowych.

Bądź co bądź, to właśnie Tajlandia przyjmuje najwięcej turystów. Szacuje się, że w 2011 roku tylko do Tajlandii przyjechało ok. 11 milionów gości, podczas gdy wszystkie cztery pozostałe kraje odwiedziło łącznie 12,3 mln turystów. W związku z powyższym umowa byłaby wprawdzie korzystna dla sąsiadów, ale dla Tajlandii oznaczałaby znaczną utratę dochodów.

Tylko z samych Chin przewiduje się w przyszłym roku wpływy rzędu jednego miliarda baht z opłat wizowych. Mając to na uwadze, Tajlandia nie może i nie chce z tych pieniędzy zrezygnować.

wg „Zeitung für Thailand“  28.09.2012
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)