530
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Festiwal Rakiet w Tajlandii5.00 out of 5 based on 2 voters.

Przed zbliżającą się porą deszczową mieszkańcy tajskich wsi robią co mogą, aby przyczynić się do obfitości deszczu, a tym samym – przyszłych zbiorów. Tajowie nie stronią więc od różnych działań magicznych, mających na celu zapewnienie urodzaju. Na tym tle w sposób szczególny wyróżnia się spektakularny Festiwal Rakiet (Bun Bang Fai), odbywający się co roku w maju.

Tajlandia | „Odlotowy” festiwal Bun Bang Fai ma na celu zachęcenie bogów do sprowadzenia na pola ryżowe Isaanu obfitych opadów deszczu
Tajlandia | „Odlotowy” festiwal Bun Bang Fai ma na celu zachęcenie bogów do sprowadzenia na pola ryżowe Isaanu obfitych opadów deszczu (by Jeff Henig © All Rights Reserved)

Życzenie urodzaju

Festiwal Rakiet najbardziej popularny jest w północno-wschodniej Tajlandii, czyli w regionie Isaan.

Mieszkańcy okolicznych wsi spędzają całe dnie (a czasem nawet miesiące) na własnoręcznym konstruowaniu rakiet, które zostaną wystrzelone wysoko w niebo i których zadaniem jest zapewnienie dostatku deszczu.

Rakiety

Rakiety bywają pięknie przystrojone i kunsztownie rzeźbione. Tradycyjnym materiałem wykorzystywanym do ich budowania był bambus, współcześnie używa się także plastiku i PCV. Niektóre rakiety liczą nawet 10 metrów długości i wypełnione są dziesiątkami kilogramów prochu. Rakiety potrafią wzbić się tysiące metrów ponad ziemią.

Yasothon

Ze spektakularnych obchodów festiwalu Bun Bang Fai, który otwiera sezon wysiewu ryżu, słynie przede wszystkim prowincja Yasothon. Stolica prowincji – miasto Yasothon – znajduje się w odległości ok. 500 km na północny-wschód od Bangkoku.

Festiwal Rakiet jest dla mieszkańców regionu Isaan prawdziwą rozrywką – ostatnią przed rozpoczęciem sezonu ciężkiej pracy na polach ryżowych.

Tajlandia | Bun Bang Fai – Festiwal Rakiet w Yasothon
Tajlandia | Bun Bang Fai – Festiwal Rakiet w Yasothon (by thai-on © All Rights Reserved)

Miłosne igraszki bogów

Dawne wierzenia ludowe z regionu Isaan mówią, że bogowie sprowadzają na ziemię deszcz tylko wtedy, gdy są w nastroju do... uprawiania miłości.

Ponieważ mieszkańcy tajskich wsi potrzebują odpowiednich ilości deszczu w konkretnym czasie, próbują zachęcić bogów do miłosnej aktywności poprzez składanie ofiar i organizację różnego rodzaju hucznych festiwali, szczególnie w szóstym miesiącu księżycowym (przypadającym zwykle na maj).

Nie bez przyczyny zatem długie, wypełnione węglem i prochem strzelniczym rakiety mają falliczny kształt.

Inne legendy głoszą, że bóg deszczu o iminiu chao pu uwielbia być czczony za pomocą ognia, dlatego, w celu jego przebłagania, wystrzeliwuje się w niebo rakiety.

Tajlandia | Niektóre rakiety mają nawet 10 m długości, do ich wystrzelenia potrzebne są więc specjalne rusztowania
Tajlandia | Niektóre rakiety mają nawet 10 m długości, do ich wystrzelenia potrzebne są więc specjalne rusztowania
(by Jeff Henig © All Rights Reserved)

Przebieg festiwalu

Festiwal Rakiet trwa zwykle przez trzy dni i zaczyna się mniej więcej w drugi weekend maja. Obchodom festiwalu towarzyszą liczne zabawy, konkursy piękności, barwne parady oraz rubaszne żarty i piosenki, z przewijającym się motywem miłości cielesnej.

Zwieńczeniem okresu świętowania jest zbiorowe wystrzeliwanie rakiet w dniu ostatnim.

W tym roku festiwal odbył się 11 i 12 maja 2013.

Rezerwacja na miesiąc przed

Wszyscy, którzy pragną zatrzymać się w Yasothon na czas festiwalu, muszą dokonać rezerwacji w tutejszych hotelach na miesiąc przed i liczyć się ze wzrostem cen noclegów. Alternatywą jest także pozostanie w oddalonym o ok. 98 km Ubon Ratchathani, skąd można dojechać do  Yasothon autobusem w 1,5-2 h.

Źródło:
Thaizer – Thailand travel guide

 
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)