507
(Głosy: 8, średnia ocena 4.00 na 5)
Tajlandia w liczbach4.00 out of 5 based on 8 voters.

Tajlandia jest krajem o niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynku turystycznym. Z roku na rok na wycieczki do Tajlandii decyduje się coraz większa liczba turystów. Turystyka stanowi tutaj jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców. Kraj zachwyca połączeniem nowoczesności z tradycją i swoją kulturą. Ten kontrast przyciąga turystów i czyni z Tajlandii perełkę turystyczną na mapie południowo-wschodniej Azji.

Tajlandia | Wielki Pałac Królewski w Bangkoku jest jedną z najczęściej rozpoznawanych atrakcji Tajlandii
Tajlandia | Wielki Pałac Królewski w Bangkoku jest jedną z najczęściej rozpoznawanych atrakcji Tajlandii (by g4egk )

Ankieta

W celu oceny atrakcyjności turystycznej Tajlandii z punktu widzenia potencjalnych turystów polskich,  przeprowadzono ankietę w dniach od 15 marca do 30 kwietnia 2011 roku.

Respondenci

W grupie docelowej wśród 100 polskich respondentów w wieku od 19 do 62 lat, 59% badanych stanowiły  kobiety, a 41% to mężczyźni, z czego 61% ankietowanych miała wykształcenie wyższe, 31% badanych wykształcenie średnie, natomiast 8% zawodowe. Dobór osób był przypadkowy, badanymi byli internauci. Ustalono, że ani czynniki demograficzne, ani poziom wykształcenia nie mają wpływu na sposób spędzania wolnego czasu oraz zasób wiadomości dotyczących Tajlandii.

Polacy kochają podróże!

Jeśli chodzi o sposoby spędzania wolnego czasu, zdecydowaną popularnością cieszą się podróże, które stanowią 54%, kolejne miejsca zajmują spotkania ze znajomymi i rodziną (22%), odpoczynek w domu (14%), oraz udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych (10%).

Z biurem czy na własną rękę?

Tylko 9 respondentów nigdy nie podróżuje, a 23% badanych na podróże przeznacza mniej niż 7 dni w roku. Natomiast 33% badanych osób poświęca od 7 do 14 dni w roku, zaś kolejne 35% ankietowanych przeznacza więcej niż 14 dni na podróżowanie. Jeśli chodzi o sposób podróżowania, przewagę nad wyjazdami zorganizowanymi przez biuro podróży (24%) uzyskały wyjazdy indywidualne (76%).

Tajlandia | Turystyka stanowi jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Tajlandii
Tajlandia | Turystyka stanowi jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Tajlandii (by leomei )

Kraje azjatyckie

Okazuje się, że 25% ankietowanych odwiedziło dotychczas 1 kraj azjatycki, w tym  8% odwiedziło od 2 do 5 krajów Azji, a tylko 3% badanych odwiedziło od 6 do ponad 10 krajów pozaeuropejskich. Wśród nich wszystkich, Tajlandię odwiedziło 13% respondentów.

Tajlandia Wycieczki – Kto był? Kto planuje?

Motywacja turystów, którzy dotychczas odwiedzili Tajlandię to przede wszystkim cele poznawczo-wypoczynkowe (95%), odwiedziny u krewnych lub znajomych (4%) i tylko 1 ankietowana osoba odwiedziła Tajlandię w celach służbowych.

Natomiast z pozostałych 87% badanych, którzy do tej pory nigdy nie odwiedzili Tajlandii, 77% respondentów chciałoby odbyć podróż do tego kraju, 7 osób zdecydowanie nie chciałoby, a 16%  nie potrafi tego określić. Znajduje to odbicie w postrzeganiu Tajlandii jako kraju atrakcyjnego turystycznie lub też nie. Otóż zdecydowana większość badanych (76%), uważa Tajlandię za kraj atrakcyjny turystycznie, 23% ankietowanych nie ma zdania na ten temat, zaś 1 osoba uważa Tajlandię za kraj nieatrakcyjny turystycznie.

Tajlandia | Tradycyjna podłużna łódź zacumowana w malowniczej zatoce, to bodaj najbardziej charakterystyczny obrazek z Tajlandii
Tajlandia | Tradycyjna podłużna łódź zacumowana w malowniczej zatoce, to bodaj najbardziej charakterystyczny obrazek z Tajlandii (by dteslya )

Co my wiemy o Tajlandii?

Ponad połowa wszystkich respondentów (62%), rozpoznaje przynajmniej 3 atrakcje turystyczne Tajlandii, takie jak np. Wielki Pałac Królewski w Bangkoku, historyczne ruiny w mieście Ajutthaja, słynne wyspy Ko Samet, Ko Chang lub Phuket czy też liczne świątynie i górskie plemiona w Chiang Mai.

Tajlandia – bezpiecznie czy niebezpiecznie?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo kraju, to 18 osób postrzega Tajlandię jako kraj niebezpieczny, aż 46% nie wie czy Tajlandia jest krajem bezpiecznym, natomiast 36% uważa, że tak jest.

Brak wiedzy na temat bezpieczeństwa Tajlandii może być spowodowany brakiem wystarczających informacji w mediach na temat sytuacji politycznej tego kraju oraz jego położeniem – Tajlandia jest odległą destynacją.

Tajlandia | Popularną atrakcją w Tajlandii jest przejażdżka na słoniu pośród ruin Ajutthaja
Tajlandia | Popularną atrakcją w Tajlandii jest przejażdżka na słoniu pośród ruin Ajutthaja (by olga_oslina )

Czy znamy oferty biur podróży?

Aż 58%  badanych nie wie, czy biura podróży oferują szeroką ofertę wycieczek do Tajlandii czy też nie. Częściowo może to być spowodowane faktem, iż większość respondentów nigdy nie odwiedziła Tajlandii oraz rzadko korzysta z usług organizatorów turystyki na rzecz wyjazdów indywidualnych. Natomiast 25% ankietowanych uważa, że biura podróży oferują bogatą ofertę wyjazdów do Tajlandii, a jedynie 17 osób sądzi, że tak nie jest.

Opracowanie: Anna Chmur
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)