452
(Głosy: 4, średnia ocena 5.00 na 5)
Kreng jai 5.00 out of 5 based on 4 voters.

O specyfice charakteru narodowego Tajów krążą legendy. Już wielu próbowało rozgryźć tajemnicę tajskiego uśmiechu, kwestię „zachowania twarzy” czy buddyjską moralność. Tymczasem Tajowie, choć na co dzień niezwykle życzliwi, otwarci i przyjacielscy, pozostają narodem tajemniczym i na każdym kroku zadziwiającym turystów odwiedzających ich kraj.

Tajlandia | Kreng jai to okazywanie rozmówcy uwagi i szacunku oraz skupienie ja jego potrzebach i uczuciach
Tajlandia | Kreng jai to okazywanie rozmówcy uwagi i szacunku oraz skupienie ja jego potrzebach i uczuciach (by Akuppa)

W Tajlandii jedną z istotnych, wpajanych już od dzieciństwa zasad komunikacji międzyludzkiej jest kreng jai (เกรงใจ). To termin dość trudny do wyjaśnienia i nie posiadający bezpośredniego odpowiednika w języku polskim czy angielskim, ale warto zastanowić się nad nim chwilę i przynajmniej spróbować go zrozumieć.

Kreng jai to jedno z tajskich zachowań, które często wprawia turystów w zdumienie lub lekką frustrację.

W bezpośrednim tłumaczeniu kreng oznacza "respekt", "szacunek", zaś jai - "serce". Kreng jai łączy w sobie szacunek, empatię, grzeczność, powściągliwość, niechęć sprawienia komuś przykrości czy kłopotu, niechęć narzucenia komuś swojego zdania itp.

Kreng jai to świadomość uczuć innych ludzi, połączona z okazaniem im należnej uwagi, uprzejmości i szacunku.

Termin ten wiąże się w pewien sposób z kwestią „utraty twarzy”, gdyż jest właśnie jedną z dróg pomagającą jednej osobie „ocalić twarz” rozmówcy.

Od najmłodszych lat tajskie dzieci są uczone kreng jai, czyli przede wszystkim taktu i szacunku okazywanego rodzicom i dziadkom.

Poza rodziną tajskie dziecko powinno zachowywać kreng jai wobec osób starszych i piastujących odpowiedzialne stanowiska, takie jak nauczyciel czy policjant.

Kreng jai odzwierciedla się także w dorosłym życiu Tajów, np. w sytuacjach biznesowych. Tajowie nie krytykują się publicznie, a powściągliwość i dbanie o to, by rozmówca nie poczuł się niekomfortowo w gronie innych osób cenią dużo bardziej niż szczerość i bezpośredniość.

Tajlandia | Kreng jai jest odzwierciedleniem filozofii buddyjskiej, gdzie duży nacisk kładziony jest nie na potrzeby własne, a innych ludzi
Tajlandia | Kreng jai jest odzwierciedleniem filozofii buddyjskiej, gdzie duży nacisk kładziony jest nie na potrzeby własne, a innych ludzi (by bo47 )

Kreng jai bywa frustrujące dla turystów z zachodu, którzy czasem odbierają to zachowanie jako fałszywe. Przy prowadzeniu jakichkolwiek dyskusji, negocjacji czy podczas sprzeczki, wyprowadzające z równowagi bywa wrażenie, że rozmówca nie mówi tego, co naprawdę myśli, że za wszelką cenę próbuje nie skrzywdzić nas czy nie powiedzieć nic obraźliwego i stara się mówić to, co uważa, że chcielibyśmy usłyszeć.

Kreng jai definiuje narodowy charakter Tajów i w pewnym sensie odzwierciedla filozofię buddyjską, gdzie kładziony jest nacisk na nieskupianie się na własnej osobie, a właśnie na dbanie o dobro innych i okazywanie im szacunku. W Tajlandii nikt nie chce być postrzeganym jako osoba egoistyczna, nieuprzejma czy porywcza. Właśnie takie zachowania przyczyniają się do „utraty twarzy”, co jest dla Taja największą hańbą.

Źródło:
Thaizer.com

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)