449
(Głosy: 3, średnia ocena 4.00 na 5)
"Pieniądz nie jest zły, ale spłyca znaczenie rzeczy" - znamy już film otwarcia Festiwalu Pięć Smaków 4.00 out of 5 based on 3 voters.

Film w reżyserii Ya-chuan Hsiao pt. "Taipei Exchanges" (Di 36 ge gu shi, Tajwan 2010) otworzy 5 Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Film będzie jednym z kilkunastu tytułów sekcji Focus: Tajwan, w której, obok przeglądu filmów Hou Hsiao-Hsiena, zaprezentowana zostanie kinematografia tego arcyciekawego kraju Azji Wschodniej.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Główna bohaterka filmu Taipei Exchanges porzuca dotychczasową pracę, by wraz z siostrą otworzyć wymarzoną kawiarnię
Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Główna bohaterka filmu Taipei Exchanges porzuca dotychczasową pracę, by wraz z siostrą otworzyć wymarzoną kawiarnię (by Fundacja Sztuki Arteria)

Taipei Exchanges opowiada historię Doris, która porzuciwszy pracę realizuje swoje marzenie i wraz z młodszą siostrą Josie otwiera kawiarnię Tajpej.

Córki w odróżnieniu od pokolenia swoich matek, przez dekady budujących chińską diasporę na Tajwanie w oparciu o chęć wzbogacenia się, wybierają inną drogę. Jej symbolem staje się Daughter's Café, coś więcej niż kawiarnia – wyjątkowe miejsce noclegu i wymiany przeróżnych dóbr: przedmiotów, pamiątek, usług, umiejętności i ciekawych opowieści.

Zdarza się więc, że ktoś podczas przerwy na kawę znajdzie na półce rzadką książkę z japońskimi piosenkami. Nie może jej kupić, w zamian bywalcy kafejki chętnie posłuchają jego śpiewu. "Pieniądz nie jest zły, ale spłyca znaczenie rzeczy" – przekonuje reżyser – "ich wartość staje się policzalna, a dla swoich właścicieli bywają przecież bezcenne". Przekona się o tym kolekcjoner mydeł z różnych stron świata, który do każdego z nich dołączy miłosną opowieść, a w kawiarni Doris znajdzie kolejną.   

Ya-chuan Hsiao raz po raz oddaje głos mieszkańcom Tajpej, odpowiadającym na ważne pytania, które stawiają sobie bohaterowie. Między komedią, romansem i dokumentem wyczuwa się tu atmosferę wczesnych filmów Wonga Kar-waia, poczucie humoru i delikatną melancholię, wagę detali.

Zbudowane na planie filmowym marzenie ożyło i dziś istnieje naprawdę – Daughter's Café w Songshan, dzielnicy Tajpej (No. 393 Fujin Street) gromadzi wielbicieli filmu i najdziwniejsze pod słońcem przedmioty do wymiany.

Reżyser filmu, Ya-chuan Hsiao urodził się w 1967 roku w Tajpej na Tajwanie. Najpierw realizował reklamy telewizyjne, potem został asystentem jednego z czołowych tajwańskich reżyserów Hou Hsiao-hsiena, m.in. przy jego Kwiatach Szanghaju (1998). Debiut Ya-chuana Hsiao Mirror Image z 2001 roku został zauważony na międzynarodowych festiwalach, zdobywając nagrody na MFF w Vancouver, MFF w Salonikach i na Fukuoka Asian Film Festival. Taipei Exchanges jest pierwszym tajwańskim filmem zrealizowanym nowoczesną kamerą Red One. Oba filmy zostały wyprodukowane przez 3H Films, firmę producencką Hou Hsiao-hsiena.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Doris udowadnia, że pieniądze nie są najważniejsze
Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Doris udowadnia, że pieniądze nie są najważniejsze (by Fundacja Sztuki Arteria)

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyny w Polsce przegląd szeroko prezentujący kinematografię azjatycką. W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdą się filmowe sekcje takie jak Focus: Tajwan (filmy Hou Hsiao-hsiena oraz nowe produkcje tajwańskie), Taste of Korea (nowe filmy z Korei Południowej), Nowe Kino Azji (produkcje z Singapuru, Tajlandii, Hongkongu, Filipin) oraz pierwszy raz w ramach festiwalu – kino japońskie (m.in. pokaz 13 Assassins Takashiego Miike, zwariowane filmy z Sushi Typhoon oraz premiera Norwegian Wood w reżyserii Tran Anh Hung na podstawie powieści Harukiego Murakamiego).

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria, która od 2004 roku realizuje spektakle teatralne, projekty artystyczne, społeczne, edukacyjne i interdyscyplinarne, pobudzające do dyskusji oraz wymiany myśli. Znana jest przede wszystkim z cyklu wydarzeń poświęconych kulturze, sztuce i społeczeństwom Azji.

Dla zainteresowanych:

5 FESTIWAL FILMOWY PIĘĆ SMAKÓW
20-25 października 2011, Warszawa (Muranów, KINO.LAB)
Listopad 2011: Kraków (Kino Pod Baranami), Poznań (Muza)
www.piecsmakow.pl

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)