444
(Głosy: 6, średnia ocena 4.50 na 5)
Mała wielka siostra4.50 out of 5 based on 6 voters.

W Bangkoku po raz pierwszy rządy obejmuje kobieta. Czy to z podwiniętymi spodniami na polu ryżowym, czy też jako elegancko ubrana businesswoman, Yingluck Shinawatra przekonała do siebie większość wyborców. Jej partia zajęła w parlamencie 265 miejsc na 500 możliwych.

Tajlandia | Przedwyborcze ulice Bangkoku (maj 2011)
Tajlandia | Przedwyborcze ulice Bangkoku (maj 2011) (by thai-on)

Pierwsze wyzwanie, które stoi przed nową szefową rządu, to pozbyć się wizerunku młodszej, bliżej nieznanej siostry byłego premiera i miliardera Thaksina, obalonego przez armię.

„Podejmuję decyzje samodzielnie” – powtarza często Yingluck Shinawatra, która nie chce być ani marionetką, ani „klonem” swojego sławnego brata.

Jej własna kariera, na którą pracowała od dobrych 20 lat w rodzinnym imperium, stanowi dostateczny dowód jej niezależności. Yingluck jest najmłodszym z dziewięciorga dzieci wpływowego klanu Shinawatra. Studiowała na uniwersytecie w Kentucky (USA) nauki polityczne i ekonomię.

Znane i popularne nazwisko stanowiło dla niej wartościowe wsparcie. Teraz jest także balastem. Thaksin, który przebywa w Dubaju na emigracji został skazany na dwa lata więzienia za nadużycia władzy i korupcję, jednak wciąż jeszcze polityczne nici sięgają raczej w jego stronę, niż do centrali partii jego siostry – tak przynajmniej mówi się w Bangkoku.

Tajlandia | Yingluck Shinawatra
Tajlandia | Yingluck Shinawatra (by Bernd Mechsner)

Nawet przeciwnicy Yingluck Shinawatry muszą jednak przyznać, że w czasie kampanii wyborczej objawiła się jako naturalny talent polityczny. Ludziom spodobało się, jak stała przy garkuchni ulicznej i rozdawała przechodniom jedzenie. Również jej obietnica wyborcza podniesienia płacy państwowej do 7 euro zyskała wielu zwolenników. Nie stanęły przeciwko niej ani miejskie elity, ani armia.

Yingluck Shinawatra zapowiedziała jednocześnie, że będzie zabiegać o to, aby przepisy o obrazie majestatu nie były stosowane instrumentalnie. Wielu Tajów uważa, że armia, poprzedni rząd i elity wykorzystywały te przepisy, aby uciszyć politycznych przeciwników. Za obrazę majestatu grozi w Tajlandii do 15 lat więzienia.       

wg  http://kurier.at/nachrichten/

Tajlandia | W czasie kampanii wyborczej Yingluck Shinawatra objawiła się jako naturalny talent polityczny
Tajlandia | W czasie kampanii wyborczej Yingluck Shinawatra objawiła się jako naturalny talent polityczny (by Bernd Mechsner)

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)