437
(Głosy: 6, średnia ocena 5.00 na 5)
Azjatycka uczta filmowa5.00 out of 5 based on 6 voters.

W związku ze zbliżającą się 5. edycją Festiwalu Filmowego Pięć Smaków informujemy już dziś – czas zaznaczyć w kalendarzu kilka październikowych wieczorów!

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Kadry z filmu „13 Assassins” Takashiego Miike
Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Kadry z filmu „13 Assassins” Takashiego Miike (by www.piecsmakow.pl)

Pięć Smaków to jedyny festiwal filmowy w Europie Środkowo-Wschodniej prezentujący zarówno współczesne, jak i klasyczne dzieła kinematografii azjatyckich. Pokazom filmowym towarzyszą spotkania z twórcami (wśród dotychczasowych gości festiwalu byli m.in. Pen-ek Ratanaruang, Ho Tzu Nyen, Chuyen Bui Thac) oraz wydarzenia specjalne (wystawy, wykłady, panele dyskusyjne), które prezentują szerszy kontekst kulturowy, społeczny i historyczny wybranych krajów.

5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków planowany jest na 20-25 października 2011 r. w Warszawie (Muranów, KINO.LAB) i na listopad 2011 r. w Krakowie (Kino Pod Baranami) oraz w Poznaniu (Kino Muza).

Pod koniec października Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz piąty zaprosi widzów na wyjątkową ucztę filmową, której osią programową będzie kino Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej (Singapur, Tajlandia, Hongkong, Filipiny). Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się także kino z Japonii.

Tegoroczna edycja skupi się na mało znanej w Polsce kinematografii tajwańskiej. Obok najnowszych produkcji, w sekcji Focus: Tajwan znajdą się mistrzowskie filmy Hou Hsiao-Hsiena, jednego z inicjatorów i najważniejszych artystów ruchu nazywanego Nową Falą Tajwańską.

Podczas piątej odsłony Pięciu Smaków ponownie zaprezentujemy sekcję Taste of Korea, obejmującą nowe filmy z Korei Południowej. Tradycyjnie już, program festiwalu to także sekcja Nowe Kino Azji, w którą wpisują się najnowsze produkcje z krajów takich jak Singapur, Tajlandia, Hongkong, Filipiny.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Logo Festiwalu
Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Logo Festiwalu (by www.piecsmakow.pl)

W tym roku na festiwalu po raz pierwszy pojawi się także kino z Japonii. Jedną z najważniejszych polskich premier tegorocznych Pięciu Smaków będzie pokaz 13 Assassins Takashiego Miike. Nominowany w zeszłym roku do Złotego Lwa film to remake dzieła kina samurajskiego z 1963 roku w reżyserii Kudo Eiichiego. Pełen odniesień do klasyków gatunku takich jak Siedmiu samurajów Akiry Kurosawy, film Miikego opowiada epicką historię 13 wojowników, którzy podejmują się samobójczej misji przeciw potężnemu i sadystycznemu feudałowi Naritsugu.

Wśród produkcji z Japonii znajdą się również filmy powstałe w studiu Sushi Typhoon, skupiającym reżyserów takich jak Takashi Miike, Sion Sono czy Noboru Iguchi. Pomimo tego, że studio istnieje zaledwie od 2010 roku, dzięki specyfice produkowanych przez siebie filmów szybko przykuło uwagę krytyków i publiczności. Sushi Typhoon stawia na kino pełne zawrotnej akcji i przemocy, dedykując swoje filmy publiczności, która „pragnie dobrego smaku w złym smaku i dla której zbyt wiele to nigdy dość”.

Więcej informacji już wkrótce!

www.piecsmakow.pl

Podyskutuj na Forum Tajlandia
 
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)