434
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Pierwsze kazanie Buddy w Parku Jeleni, czyli święto Asalha Puja (Asahna Bucha)5.00 out of 5 based on 2 voters.

W tym roku (2018) uroczyste obchody buddyjskiego święta Asalha Puja (inne nazwy: Asanha Puja, Asana Bucha, Asahna Bucha) przypadają 27 lipca. To wyjątkowe święto upamiętnia dzień wygłoszenia przez Buddę jego pierwszego, a tym samym uważanego za najcenniejsze, kazania. Rzecz miała prawdopodobnie miejsce w tzw. Parku Jeleni w pobliżu dzisiejszego Waranasi (miasto w Indiach).

Tajlandia | Kazanie wygłoszone w Parku Jeleni jest punktem wyjścia dla całej buddyjskiej mądrości
Tajlandia | Kazanie wygłoszone w Parku Jeleni jest punktem wyjścia dla całej buddyjskiej mądrości (by h.koppdelaney's)

Święto Asalha Puja upamiętnia dzień, w którym dyskursy Buddy po raz pierwszy trafiły do uszu jego uczniów

Ten uroczysty dzień przypada podczas pełni ósmego miesiąca księżycowego, co w roku 2015 zbiega się z datą 30 lipca.

Pierwsze wykłady Buddy mają ogromne znaczenie, gdyż nastąpiły tuż po jego oświeceniu (które to miało miejsce w dniu pełni księżyca miesiąca Vesakha – szóstego miesiąca księżycowego w kalendarzu indyjskim) i w związku z tym uznaje się je za esencję wszystkich późniejszych nauk.

Przyjmuje się, że od tej pory buddyzm oficjalnie stał się religią. Dogłębne badania i studia nad pierwszym dyskursem Buddy są obowiązkiem każdego mnicha, gdyż stanowi on podstawę dalszych nauk Wielkiego Oświeconego i nadaje im odpowiedni kontekst.

Dzień Asalha Puja jest także świętem powołania pierwszego buddyjskiego mnicha

Jak podaje legenda, jeden z przyjaciół Buddy – Kondañña, zrozumiawszy dokładnie cały przekaz pierwszego kazania Mistrza, zapragnął pozostać jego uczniem. Tak pojawił się pierwszy buddyjski mnich i od tej pory również w dniu Asalha Puja wybiera się nowych mnichów.

Asalha jest także miesiącem, w którym urodził się syn Buddy – Rahula i jest to czas wielkiego wyrzeczenia Buddy, kiedy to zrezygnował on z wszystkich przywilejów królewskich i zdecydował się na życie w świętości.

Tajlandia | Budda i jego pierwsi uczniownie w Parku Jeleni
Tajlandia | Budda i jego pierwsi uczniownie w Parku Jeleni (by jeffmcneill)

Obchody święta

Uroczystość otwiera zwykle jałmużna i procesja. We wczesnych godzinach porannych setki mnichów otrzymują do swych miedzianych miseczek różne dary. Około godziny 9:00 rozpoczynają się buddyjskie obrzędy religijne, a wśród nich pieśni i medytacja Vipassana.

Istnieje wiele sposobów celebracji tego wyjątkowego wśród wyznawców buddyzmu dnia, ale najważniejszym punktem uroczystości pozostaje wyśpiewanie tekstu pierwszej nauki Buddy, często w jej oryginalnym języku – pali, zwanej Dhamma Cakka Sutta ("Kazanie o Wprawieniu w Ruch Koła Dharmy").

Początek pory deszczowej

Drugi dzień po Asalha Puja jest uroczystym początkiem trwającego trzy miesiące buddyjskiego „Wielkiego Postu” (Khao Phansa) a także symbolicznym rozpoczęciem pory deszczowej.

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)