26 maja 2011
Zbliża się lato, a tym samym prawdziwy sezon na zawieranie związków małżeńskich. Młode pary szczególnie chętnie pobierają się pomiędzy czerwcem a sierpniem, kiedy to zazwyczaj dopisuje piękna, słoneczna pogoda, będąca idealnym tłem dla tak wspaniałej uroczystości. Coraz więcej osób pragnie jednak czegoś więcej niż tradycyjna uroczystość, czegoś niebanalnego, egzotycznego i z nutką przygody. Dla takich osób ciekawą alternatywą może być wzięcie ślubu w jakimś wyjątkowym miejscu, np. w Tajlandii.
Tajlandia | Ślub na plaży jest świetną alternatywą dla nowożeńców poszukujących wyjątkowych wrażeń (by adactio)
Ślub przed Konsulem
Jeśli młoda para z Polski podejmie decyzję o pobraniu się przed obliczem Konsula, powinna zgłosić ten fakt do ambasady najpóźniej miesiąc przed planowaną uroczystością. Nowożeńcy muszą posiadać obywatelstwo polskie i zaopatrzyć się w pakiet dokumentów:
- polski dokument potwierdzający ich tożsamość,
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- jeśli nie jest to pierwsze małżeństwo, należy przedstawić dowód ustania, unieważnienia lub nieistnienia małżeństwa (jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec danej osoby),
- pisemne oświadczenie osób zawierających związek małżeński o braku znanych im okoliczności, mogących uniemożliwić zawarcie małżeństwa. Oświadczenie składane jest przez konsulem RP lub Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce.
Zawiązek małżeński może zostać zawarty nie wcześniej niż 30 dni po złożeniu wszystkich dokumentów.
Następnie oświadczenie złożone przed Konsulem o wstąpieniu w związek małżeński przesyłane jest do Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce. Na tej podstawie Urząd Stanu Cywilnego sporządza akt małżeństwa.
Tajlandia | W Tajlandii mamy okazję zorganizować naszą uroczystość ślubną w stylu zachodnim, ale z nutką egzotyki (by rocrowley)
Ślub przed tajskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego
Istnieje jeszcze jedna opcja, mianowicie: zawarcie związku małżeńskiego przed tajskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego. Wówczas młoda para może wybrać dowolną lokalizację i złożyć przysięgę małżeńską w bajecznym ogrodzie lub na słonecznej plaży.
Osoby, które zdecydują się na ślub w tajskim Urzędzie Stanu Cywilnego powinny na bieżąco dowiadywać się o niezbędnej dokumentacji w konkretnej interesującej ich placówce.
Affirmation of Freedom to Marry
Podstawową formalnością niezbędną do zawarcia ślubu za granicą (ale nie przed Konsulem) przez dwoje obywateli polskich, a także przez obywatela polskiego pragnącego poślubić obywatela Tajlandii, jest załatwiany za pośrednictwem Ambasady dokument zwany: Affirmation of Freedom to Marry. Dokument wydawany jest na podstawie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego.
Affirmation of Freedom to Marry można uzyskać osobiście we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce lub zdobyć je za pośrednictwem Ambasady.
Osoby zamierzające uzyskać Affirmation of Freedom to Marry w Ambasadzie muszą zadbać o następującą dokumentację:
- paszport lub inny dokument stwierdzający ich obywatelstwo i tożsamość,
- zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego,
- wniosek o wydanie Affirmation of Freedom to Marry.
Osoby zamierzające uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za pośrednictwem Ambasady RP w Bangkoku oraz osoby, którym zaświadczenie to wydaje Konsul, składają następującą dokumentację:
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- w przypadku osób które zawierały wcześniej związek małżeński - dowód ustania lub unieważnienia poprzedniego małżeństwa,
- pisemne zapewnienie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa,
- podanie o wydanie zaświadczenia (do właściwego USC lub Konsula w Bangkoku).
Uzbrojeni w taką dokumentację możemy już śmiało przysięgać sobie miłość i wierność, a po ceremonii wybiec prosto na gwarne ulice Bangkoku lub na ciepłe piaski bajecznej tajskiej plaży.
Warto zauważyć, że w planowaniu i organizacji ślubu w Tajlandii coraz częściej pomagają turystom profesjonalne agencje i biura podróży.
Tajlandia | Związek małżeński w tropikach możemy zawrzeć przed Konsulem lub przed tajskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego (by wordridden)
Ile to kosztuje?
Opłata za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia związku małżeńskiego przed Konsulem oraz zorganizowanie uroczystości to ok. 7 200 bath, czyli mniej więcej 700 zł.
Inne opłaty konsularne:
Affirmation of Freedom to Marry - 1 440 THB
Wydobycie zaświadczenia z polskiego USC - 1 200 THB
Sporządzenie przez Konsula zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego - 3 840 THB
Źródło:
Podyskutuj na Forum Tajlandia
« poprzednia | następna » |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...