428
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Ślub w Tajlandii0 out of 5 based on 0 voters.

Zbliża się lato, a tym samym prawdziwy sezon na zawieranie związków małżeńskich. Młode pary szczególnie chętnie pobierają się pomiędzy czerwcem a sierpniem, kiedy to zazwyczaj dopisuje piękna, słoneczna pogoda, będąca idealnym tłem dla tak wspaniałej uroczystości. Coraz więcej osób pragnie jednak czegoś więcej niż tradycyjna uroczystość, czegoś niebanalnego, egzotycznego i z nutką przygody. Dla takich osób ciekawą alternatywą może być wzięcie ślubu w jakimś wyjątkowym miejscu, np. w Tajlandii.

Tajlandia | Ślub na plaży jest świetną alternatywą dla nowożeńców poszukujących wyjątkowych wrażeń
Tajlandia | Ślub na plaży jest świetną alternatywą dla nowożeńców poszukujących wyjątkowych wrażeń (by adactio)

Ślub przed Konsulem

Jeśli młoda para z Polski podejmie decyzję o pobraniu się przed obliczem Konsula, powinna zgłosić ten fakt do ambasady najpóźniej miesiąc przed planowaną uroczystością. Nowożeńcy muszą posiadać obywatelstwo polskie i zaopatrzyć się w pakiet dokumentów:

 • polski dokument potwierdzający ich tożsamość,
 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • jeśli nie jest to pierwsze małżeństwo, należy przedstawić dowód ustania, unieważnienia lub nieistnienia małżeństwa (jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec danej osoby),
 • pisemne oświadczenie osób zawierających związek małżeński o braku znanych im okoliczności, mogących uniemożliwić zawarcie małżeństwa. Oświadczenie składane jest przez konsulem RP lub Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce.

Zawiązek małżeński może zostać zawarty nie wcześniej niż 30 dni po złożeniu wszystkich dokumentów.

Następnie oświadczenie złożone przed Konsulem o wstąpieniu w związek małżeński przesyłane jest do Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce. Na tej podstawie Urząd Stanu Cywilnego sporządza akt małżeństwa.

Tajlandia | W Tajlandii mamy okazję zorganizować naszą uroczystość ślubną w stylu zachodnim, ale z nutką egzotyki
Tajlandia | W Tajlandii mamy okazję zorganizować naszą uroczystość ślubną w stylu zachodnim, ale z nutką egzotyki (by rocrowley)

Ślub przed tajskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego

Istnieje jeszcze jedna opcja, mianowicie: zawarcie związku małżeńskiego przed tajskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego. Wówczas młoda para może wybrać dowolną lokalizację i złożyć przysięgę małżeńską w bajecznym ogrodzie lub na słonecznej plaży.

Osoby, które zdecydują się na ślub w tajskim Urzędzie Stanu Cywilnego powinny na bieżąco dowiadywać się o niezbędnej dokumentacji w konkretnej interesującej ich placówce.

Affirmation of Freedom to Marry

Podstawową formalnością niezbędną do zawarcia ślubu za granicą (ale nie przed Konsulem) przez dwoje obywateli polskich, a także przez obywatela polskiego pragnącego poślubić obywatela Tajlandii, jest załatwiany za pośrednictwem Ambasady dokument zwany: Affirmation of Freedom to Marry. Dokument wydawany jest na podstawie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego.

Affirmation of Freedom to Marry można uzyskać osobiście we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce lub zdobyć je za pośrednictwem Ambasady.

Osoby zamierzające uzyskać Affirmation of Freedom to Marry w Ambasadzie muszą zadbać o następującą dokumentację:

 • paszport lub inny dokument stwierdzający ich obywatelstwo i tożsamość,
 • zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego,
 • wniosek o wydanie Affirmation of Freedom to Marry.

Osoby zamierzające uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za pośrednictwem Ambasady RP w Bangkoku oraz osoby, którym zaświadczenie to wydaje Konsul, składają następującą dokumentację:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • w przypadku osób które zawierały wcześniej związek małżeński - dowód ustania lub unieważnienia poprzedniego małżeństwa,
 • pisemne zapewnienie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa,
 • podanie o wydanie zaświadczenia (do właściwego USC lub Konsula w Bangkoku).

Uzbrojeni w taką dokumentację możemy już śmiało przysięgać sobie miłość i wierność, a po ceremonii wybiec prosto na gwarne ulice Bangkoku lub na ciepłe piaski bajecznej tajskiej plaży.

Warto zauważyć, że w planowaniu i organizacji ślubu w Tajlandii coraz częściej pomagają turystom profesjonalne agencje i biura podróży.

Tajlandia | Związek małżeński w tropikach możemy zawrzeć przed Konsulem lub przed tajskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego
Tajlandia | Związek małżeński w tropikach możemy zawrzeć przed Konsulem lub przed tajskim Urzędnikiem Stanu Cywilnego (by wordridden)

Ile to kosztuje?

Opłata za przygotowanie dokumentacji w sprawie zawarcia związku małżeńskiego przed Konsulem oraz zorganizowanie uroczystości to ok. 7 200 bath, czyli mniej więcej 700 zł.

Inne opłaty konsularne:

Affirmation of Freedom to Marry - 1 440 THB
Wydobycie zaświadczenia z polskiego USC - 1 200 THB
Sporządzenie przez Konsula zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego - 3 840 THB

Źródło:

Ambasada RP w Bangkoku

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)